Windows 10'a Geçemeyenler Için Çözüm Yöntemleri

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bazı Windows kullanıcıları, halen Windows 10'a geçemiyor. İşte buna neden olan sorun ve çözümü...

Windows 10'un çıkmasının üzerinden bir ay geçti, ancak bazı kullanıcılar hala yeni işletim sistemine yükseltemediler. Bunun nedeni ise Microsoft'un halen bir çözüm üretmediği 80240020 numaralı hata.

faAisRU.jpg

Hatadan etkilenen kullanıcıların sayısı pek az olmasa gerek, zira Microsoft'un destek sayfalarındaki konu, fazla sayıda girdiye ulaşmış durumda. Şikayetlere göre Windows 10'a otomatik güncelleme işlevi, başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Sorunun çözümü

Windows 10'a normal yolla yükseltemeyen kullanıcılar, güncellemeyi "zorla" başlatma yoluna başvurabilirler. Bununla birlikte bu yöntemin de her zaman işe yaramayabildiğini söyleyelim.

En iyi çözüm ise Windows 10'un ISO imaj dosyalarını indirip, USB flaş diske yazmanız. Bu sayede Microsoft'u beklemeden, sisteminizi Windows 10'a kendiniz güncelleyebilirsiniz.

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
windows 10 flash surucuden yuklendiğinde deneme sürümü oluyor diye bir duyum almıştım , bende temiz bi format atayım dediğimde key istemişti ve w7 key i kabul etmemişti . temiz kurulum için serial key satın almak zorunluymuş doğrulugu varmı acaba

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sanmıyorum hocam. Temiz kurlum yapıcam bende 1 hafta içinde. Sonucu bildiririm. Sanırım key istemeyecek, araştırmalarımda birkaç kez kapatıp açınca key istemez gibi bir şeyler okumuştum. Bende de 8.1 keyi var.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
windows 10 flash surucuden yuklendiğinde deneme sürümü oluyor diye bir duyum almıştım , bende temiz bi format atayım dediğimde key istemişti ve w7 key i kabul etmemişti . temiz kurulum için serial key satın almak zorunluymuş doğrulugu varmı acaba
Kendim de Windows 10 sürümüne geçtiğime gör bu soruya sağlıklı cevap verebilirim. İzlediğim yöntem şu şekilde...

Gerçi bu konu ile ilgili konu da açarım ama şimdilik önbilgi niteliğinde olsun.
Laptopta 8.1 yüklü idi. (Toshiba Satellite L50T-A-120)

Önce yükseltme veya medya oluşturmak için microsoftun MediaCreationTool adlı arabirim programını indirmemiz gerekiyor.

64 Bit Sistemler için Windows 10 Yükseltme Aracını İndir

32 Bit Sistemler için Windows 10 Yükseltme Aracını İndir

Bu program aracılığı ile önce sistemi yükselttim. Böylece key istemeden yükseltme yaptım. Bu gerekli çünkü temiz kurulum için Windows 10 keyi lazım.

Windows 10 kurulduktan sonra ProduKey adlı küçük programı ile ( indirebilirsiniz) Windows 10 keyini tespit ettikten sonra;
1D7Uxjg.png

yine ilk indirdiğim MediaCreationTool adlı arabirim programı ile USD diske Windows 10 kurulum dosyalarını yazdırdım. Burada dikkat edilmesi gereken şey, mevcut sürümünüz ne ise Windows 10 sürmünü de aynı şekilde seçmeniz. Yani Home ise home, single language ise yine aynı şekilde, 64 bit ise 64 bit şeklinde...

Biostan başlangıcı USB olarak ayarlayıp temiz kurulumu gerçekleştirmek oluşturduğunuz 3 GB lik kurulum USB diski ile çok kolay. Kurulumun başında Ürün anahtarı soruyor. Elde ettiğiniz ürün anahtarını giriyoruz.

Kurulum aşamasında isterseniz bölümleri kaldırma formatlama işlemlerini yapabilirsiniz. Ben bu aşamada tüm bölümleri kaldırdım. İster bu aşamada isterseniz kurulum sonrası yeni sürücüler oluşturma veya silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Son bir not: TouchPad ve Fn tuşları ile ilgili sorun yaşadım. Üretici firmanın sitesinden yükleyince sorun kalmadı.

MediaCreationTool arabirimi çok sade ve kullanışlı. İster yükseltme yapın isterseniz kurulum medyası oluşturun.
JOnWrXF.jpg

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
eline sağlık en yakın zamanda deneyeceğim üst üste sistem kurmak hiç hoşuma gitmiyor o yüzden temiz kurulum şart :)