Wikipedia CD'si Geliyor

rehber85

Özel Üye
Özel üye
wikipedia_80.jpg
İnternetteki en büyük ansiklopedi olan ve herkesin katılımı ile gelişmeye devam eden Wikipedia, bir adım daha ileri giderek özel bir CD ile çevrimdışı dağıtılacak.

İnternet erişimi olmayan bilgisayar kullanıcılarını da düşünen Wikipedia gönüllüleri, kaynaktaki seçmece bilgileri bir CD'de toplayıp satışa sunacak. 2001 yılında kurulduğundan bu yana sürekli büyüyerek 1,7 milyon İngilizce makaleye sahip olan Wikipedia'nın yaklaşık 2.000 makalelik İngilizce bir altkümesi CD'de yer alacak. Ağırlığın çoğunlukla coğrafi, edebi ve bunun gibi hızlı değişime sahip olmayan konulara verileceği belirtiliyor. Ürünü Türkiye'den satın almak için 17 dolar'ı gözden çıkarmanız gerekiyor. CD'nin başarısına göre Wikipedia'nın kitap halinde sunulması da sözkonusu.

wiki_genis.jpg

Bunun ekşi'si de olur mu?
Türkiye'de her daim Wikipedia ile kıyaslanan (aynı kategoride olmasalar da) Ekşisözlük'ün de bu tür bir uygulama ile CD veya kitap halinde sunulmasının mümkün olup olmadığı da merak konusu. Şu sıralar, içeriğinden dolayı mahkemelerle uğraşan sitenin bu içeriği offline sunması da ayrı bir dert olsa gerek.

Bilgi için: Wikipedia On DVD
Yazar: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 
Top