• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Whatsapp’tan Gelen Dolandırıcılık Mesajları

Öncelikle bu mesajlara sakın ha sakın düşmeyin diye baştan ”Dolandırıcılık” olduğunu belirtmek istiyorum.
İnternette satılık bir ilan paylaştığınız zaman, özellikle Sahibinden bir gibi çok kullanılan ikinci el satış sitesinde, Telefon numaranız orada herkese açık durumda görünmektedir.
  • Not : İlan verirken telefon numaranızı gizleyebilir, ilanı sadece mesajla ulaşılsın olarak seçebilirsiniz, bu durumda da size doğrudan ulaşmak isteyen kişileri kaybedebilir, potansiyel müşteriden olabilirsiniz. Çünkü gizli telefon olan ilanlar genel olarak güvenilirlik vermeyen ilan sahiplerinin tercih ettiği bir yöntemdir.
Şimdi gelelim meseleye; sizin telefon numarası açık olarak sahibinden ya da farklı satış sitelerinde bir ilan vermeniz durumunda otomatik olarak ilanlarınıza Whatsapp üzerinden mesajlar gelmeye başlıyor. Sitedeki mesajlaşmadan değil de sadece yabancı numaralar kullanarak gelen mesajlar bunlar.
GSc2d9O.jpg

Konuşmanın devamında buradan devam ederek ya da E-Posta (e-mail) ortamında, siz bunu PTT gibi uluslararası çalışan kargo firmaları ile gönderin sizin hesabınıza kargo çıkışı olduğunda ya da bize geldiğinde ödeyeceğiz tarzı mesajlar devam ediyor.
Ya da bazen parayı peşin yatırmayı ya da Paypal ödeme sistemini de sunuyorlar, buna da kanmayın lütfen, para yattı sanıp siz kargoya verince dahi hatalı işlem olarak tekrar ödemeyi iptal ettirme durumları mümkün ve yapılıyor.
Kargoyu da siz bir kere verince iş sizden çıkıyor lütfen artık bu devirde aldanmayın böyle şeylere, en basit haliyle Google amcaya bile sorsanız size bununla ilgili onlarca yazı hikaye sunuyor.
Tabi ki tek akıllı siz sanıp böyle bir olaya kalkışırsanız bir bardak soğuk su için, otomatik gelen bu mesajlar gittikçe çoğalıyor çünkü internet ortamında alışverişin artmasıyla bunlar da artıyor.
Sürekli bana gelen bunlar doğru mu mesajlarından sonra bu yazıyı paylaşmak istedim.
Çözüm :
  • Bu tarz yabancı numaradan satış ile ilgili bir mesaj ya da E-Posta aldığınızda şikayet et – sonra engelle yapabilirsiniz. Bunun dışında bir çözüm yok.


not banada aynisi oldu gecesi gunduzu belli degil en sonunda teli kapattim sonra burda gazeteye cikmisti
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Evet bu gece banada bir tane mesaj geldi hemen arkadaşa bunun tuzak olduğunu anlattım. Bedava kimse para vermez artık uyanın lütfen. Sadece kendi değil her mesaj gönderilende tuzağa çekiliyor.
 
Top