• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Whatsapp sözleşmesi

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Evet arkdaslar gunlerdir dolanan ve surekli karşıma cikan bir whatsup sozlesmesi var.bu konu hakkında ne dusunuyorsunuz ? Ben sozlemeyi kabul ederim benlik bir durum yok mu diyorsunuz yoksa kabul etmeyip farkli alternatifleri mi kullanmayi dusunuyorsunuz.

Yani bu sozlesmeyi kabul ettigimiz takdirde yapilan her türlü paylasimi fotograflar video ses kayitlari vs. tum belgeleri her sekilde kullanimina sunmuş oluyoruz.zira parasiz bir uygulama maddi bir getirisi olmadan neden kullanimini bize sunsun ki.elbette var icinde farkli olaylar. Ben sizin goruslerini merak ediyorum buyrun yorumlara.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Wathsap ve buna benzer uygulamaları güvenli bulmuyorum. Ücretsiz reklamsız olması bile akla soru işaretleri getiriyor. Uygulamayı kullanıyorum ama çok özel bilgileri buradan göndermiyorum. Normal mesajlaşma bile bundan kat kat güvenli. Alternatiflere gelince, kullanıma bağlı bir şey, daha güvenli ve kimsenin aklının ucundan bile geçmeyecek iletişim şekilleri var. Tercih meselesi yani.
Dedi adında uygulama var bunuda kullanıyorum daha güvenli.

Son düzenleme:

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Belkı cokların bilgisi yok bu konuda wapsap konuşmalar resimler bunların hepsi öncesinde kayıt altında bakılıyordu hatta türkiyede bilmiyorum ama burda araştırma pragramında ıspatlanmiş. Bir sekılde tv ye cıktı açık ve net hersey kayita geciyor tıpkı bir forum ve face vs vs. Yada farklı bir örnek daha normal telefonda konustugumuzda. İstenınce sesler dinleniyormu. Bunada yanıt kesınlıkle evet kayıta gecıyor. Suc duyurusynda. Yıne onlar karşına çıka bılıyor.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Aslında WhatsApp 2014 yılınca Facebook tarafından satın alındığında kullanıcı verilerini paylaşmayacaklarına dair söz de vermişlerdi. Ancak zaman içinde 1 milyardan fazla kullanıcı kitlesi olan bir topluluğun ilgi alanların öğrenmek ve bu ilgi alanı doğrultusunda Facebook ve Instagram'da kullanıcıların ilgilerine göre reklam göstermek tabi ki iştahı kabarttı ve bu konuyla ilgili verilen söz unutuldu.

WhatsApp, yazışmaların uçtan uca şifrelendiğinin vurgusunu yapıyor ama bu durum verilerin depolandığı gerçeğini maalesef değiştirmiyor. Yani tüm verilerimiz şirketin ana makinasında bir algoritma ile depolanıyor. Şimdi ise bu algoritmanın Facebook ile paylaşılacağının onayının istendiği sözleşme aslında ciddi bir veri aktarımının her türlü konu için kullanılabileceğini anlamını taşıyor.

8 Şubat 2021 tarihine kadar bu sözleşmeyi kabul eder ya da WhatsApp kullanmaktan vazgeçersiniz.

Şimdi ne olacak diye soranlara ben şahsen şu cevabı verebilirim.​

WhatsApp ve Instagram ve Messenger Facebook şirketinin ürünleri. Biz zaten diğer platformlara üye olurken birçok bilgiyi paylaşıyoruz ancak WhatsApp verileri daha özel. Telefon numaralarınız, yazışmalardaki ilgi alanlarınız, paylaşımlarınız, WhatsApp üzerinden yaptığınız ticari faaliyetler, iletişim kurduğunuz kişiler ve onların ilgi alanları derken çok daha özel ve kullanıcı eğilim bilgilerine ulaşmak ve bunları sistematik şekilde kullanıp buna göre reklamları gözlerimizin içine sokmak için çalışmalar başladı ve bunun önüne geçmek zor. İşin enteresan tarafı AB ülkeleri vatandaşları bu sözleşmeyi kabul etmek zorunda değil ama biz zorundayız. :)

Aslında bu bilgilerin paylaşılması bizim için önemsiz gibi görünse de şirketler ve dünyayı yöneten ekonomi açısından son derece önemli. Bazı kurum, önemli kişiler ve ülkeler bu konuya karşı tepkilerini dile getiriyorlar. Elon mast bile kişisel Twitter hesabında Signal yazılımını kullanın diye çağrı yaptı. Kullanıcıların ise Signal, Telegram, Viber, Bip ve benzeri uygulamaları indirip denemeye başladıkları bu programların indirme sayılarında meydana gelen yoğun artıştan anlaşılıyor. Ben henüz yeni bir arayış içine girmedim. Özellikle online eğitimin devam ettiği şu süreçte zoom ile birlikte WhatsApp kullanmaktan vazgeçebilmem pek mümkün görünmüyor.

Peki WhatsApp sözleşmesi ile neleri kabul etmiş oluruz?​

• Hesap Bilgileri
  • Durum Bilgisi
  • İşlem ve Ödeme Verileri
  • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
  • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
  • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
  • Konum Bilgileri
  • Çerezler
  • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
  • Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
  • WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
  • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
  • Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
  • Toplanan veriler nasıl kullanılıyor?
  • Yan Hizmetler
  • Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük
  • Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler
  • Kurumsal Etkileşimler
Kaçış yok izleniyordunuz artık daha da izlerinizi belli edeceksiniz. Çare yok. :)

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Her turlu izlendigimiz zaten biliniyordu ama bu artik cok cok ozel boyuta geçti .bip yukledim mesela ben ama yillardir whatsapp kullanmaya alismis biri olarak ne derece vazgecebilirim bilemedim.ya da artik sadece bir sohbet alani haline dönüşecek.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Bip i de indireyim şimdilik sonra wathsap ı düşünecem kaldırmak için. AB ülkekerine yok Abd ye yok ama bizim gibi ülkeleri mecbur kılmaları onurumu incitiyor.