Vücudunuzu Ağrı ve Stresten Arındıracak 8 Yöntem

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Eğer vücudunuzu stresten arındırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte stres ve ağrılara veda etmenizi sağlayacak 8 yöntem...​Mutlaka Denemelisiniz! Vücudunuzu Ağrı ve Stresten Arındıracak 8 Yöntem


Günümüz dünyasında pek çok insan, oldukça yoğun ve stresli bir yaşantıya sahip. Hem global bir pandemiyle hem de modern dünyanın getirileriyle boğuşuyor oluşumuz, ne yazık ki zihinsel ve fiziksel sağlığımızı fazlasıyla etkiliyor. Özellikle sürekli stres ve koşuşturmaca içerisinde geçen günler, ileride çok tehlikeli sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Çözüm mü? Elbette stresten olabildiğince uzak durmak! Vücudunuzu stresten ve strese bağlı oluşan ağrılardan arındıracak en etkili yöntemleri araştırdık ve derledik. Bu yöntemleri düzenli olarak uygulayarak çok daha huzurlu ve sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz. İşte stres ve strese bağlı oluşan ağrılara veda etmenizi sağlayacak 8 yöntem…

Çeşitli vücut ağrılarından kurtulmak için yapabilecekleriniz: 1. Ayak masajı​

1-12.jpg


Bacak ve eldeki belli noktalara masaj yaparak ağrıları azaltma yöntemine refleksoloji adı veriliyor. Refleksolojinin gerçekten etkili olup olmadığı hala tartışılsa da pek çok çalışma, ayak masajının strese bağlı vücut ağrıları üzerinde etkili olduğunu doğruluyor. Özellikle de ayağın belli noktalarına yapılan masajlar, sırt ve bel ağrılarına etkili bir çözüm oluyor.

Ayağınıza masaj yapmak için ayak tabanınıza birkaç damla yağ damlatın. Baş parmaklarınızı kullanarak topuğunuzdan parmak uçlarınıza doğru çıkın. Kavisli bölgeye yoğunlaşmayı unutmayın. Bu masajı birkaç dakika boyunca uygulamaya devam edin.

2. Yüz masajı​

2-12.jpg


Fazla stresli olmak, yüzünüzün gerilmesine neden olabilir. Özellikle diş gıcırdatma, çene sıkma, dudak ısırma ya da boyun ağrısı; fazla stresli bir yaşantının en yaygın belirtileridir. Tabii yüzünüzü tüm bu gerginlikten arındırmak düşündüğünüzden çok daha kolay!

Yüzünüze birkaç damla yağ damlatın. Parmak uçlarınızı ve avuç içlerinizi kullanarak çenenizden yukarı doğru masaj yapın. Gözlerinizin etrafında dairesel hareketler uygulayın ve burnunuzu sıkarak yüzünüzü rahatlatın. Parmak uçlarınızla tüm yüzünüze dokunun ve avuç içlerinizi kullanarak boynunuza masaj yapın.

3. Aromaterapi​


stres

Sizi stresten ve ağrıdan arındıracak bir başka yöntem de aromaterapi. Doğal yağların mucizevi etkilerinden yararlanan bu harika yöntem, hem zihinsel hem de fiziksel bir rahatlama sunuyor. Üstelik uygulaması da oldukça kolay!

4. Sakız çiğnemek​


stresSakız çiğnemenin rahatlamanızı sağladığını öğrendiğinizde çok şaşırabilirsiniz! Yapılan pek çok araştırma, sakız çiğnemenin stres ve endişe üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

5. El masajı​


5-11.jpg

Vücuttaki gerginliği atmanın bir başka yolu da el masajı. Hızlı ve kısa bir el masajı, modunuzu dakikalar içerisinde yükseltebilir! ?

Elinizi açın ve avuç içinizi dışarı doğru çevirin. Tüm elinizi esnettiğinize emin olun. İşaret ve baş parmağınız arasında yer alan deriyi sıkın ve o bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapın. Baş parmağınızı avucunuzun ortasından başlayarak tüm parmaklarınızda gezidirin.

Stresten arınmak için yapabilecekleriniz: 1. ABC tekniği​


stres

Bilişsel davranışçı terapi olarak da bilinen ABC tekniği; duygularınızı analiz etmenizi, dolayısıyla da onları kontrol edebilmenizi sağlayan bir psikolojik terapi yöntemi. ABC; İngilizce’de Activating event, Belief ve Consequence anlamına geliyor. Yani aktivasyon olayı, inanç ve netice. Bu yöntem sayesinde duygularınızın nasıl çalıştığınızı anlayabilir, kriz anlarını çok daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

2. Progresif kas egzersizleri​


stres
Brightside
Stresle baş etmenizi sağlayacak bir diğer yöntem de progresif kas egzersizleri! Bu egzersizleri yapmak için derin bir nefes alın ve birinci kas grubunuzu 4-10 saniye boyunca sıkın. Ardından nefesinizi verin ve tüm kaslarınızı gevşetin. 10-20 saniye kadar dinlenin ve beşten geriye doğru sayın. Bu egzersizleri rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yapmak, çok daha hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olacaktır.


3. Nefes egzersizleri​


8-9.jpg

Stresle mücadele etmenin en etkili yollarından biri olan nefes egzersizleri, son zamanların en merak edilen konuları arasında yer alıyor. Kriz anlarını ideal bir şekilde yönetmek için kullanabileceğiniz bu egzersizler, anksiyeteyle savaşmak için de birebir!

Alıntı
 
Top