• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Vişne Sapı Cayının Faydaları Nelerdir?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Farklı şekillerde tüketilen vişnenin birçok faydası vardır. Peki, vişnenin kendisinde olduğu gibi sapında da faydalarının olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için vişne sapının kurutulup çay olarak tüketilmesinin faydalarını araştırdık. İşte vişne sapı çayının bilinmeyen faydaları...

Tatlıların ve içeceklerin yanı sıra içerdiği vitaminler bakımından ilaç sektöründe de kullanılan vişnenin 270 çeşidi vardır. Ancak sağlık açısından 4 çeşidi tüketilir. Aynı zamanda mayhoş bir tada sahiptir. Vişne iltihaplanmayı azaltmada ve iltihaptan kurtulmada en etkili doğal besindir. Uzmanlar vişne meyvesinin sapının da sağlığa birçok faydası olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalarda düzenli tüketilen kurutulmuş vişne sapı çayı, vücudun hastalıklara karşı direncinin arttırdığı gözlemlenmiştir.

İŞTE BİR AY BOYUNCA TÜKETİLEN VİŞNE SAPI ÇAYININ FAYDALARI

bir_ay_boyunca_visne_sapi_cayi_icerseniz_ne_olur_1531646754_9756.jpg


- Potasyum bakımından zengin olan vişne sapından yapılan çaydan günde bir bardak tüketilmek böbrek ve mesaneyi temizler. Böylece böbreklerde yaşanma ihtimali olan hastalıklar önlemiş olur.

- Günümüzde hemen hemen herkesin şikayet ettiği vitamin ve kansızlığı gidererek, bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklığı güçlenen kişilerin kansere yakalanma riski azalır.

- Antioksidan özelliği sayesinde idrar yoluyla, yemek borusu ve midedeki yemek atıklarının neden olduğu zararlı toksinleri vücuttan atar.

- Her gece yatmadan tüketilen bir çay bardağı vişne sapı rahat bir uyku çekmenizi sağlarken, uyku sırasında ciltte deforme olmuş hücreleri de yeniler.

- Üst solunum yolları hastalıkları sebebiyle tüketildiğinde terleme etkisi yaparak hem boğazdaki iltihabı temizler hem de zararlı toksinlerin balgam yoluyla kolayca atılmasını sağlar.

- Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin neden olduğu kabızlık, şişkinlik ve mide ağrıları gibi rahatsızlıkları giderir.

- İçerdiği kalsiyum vitaminin yanı sıra mayhoş tadıyla sinir hücrelerini yatıştırarak; depresyon ve stres gibi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

HAZIRLANIŞI

Kurutulmuş 1 tutam vişne sapını 3 su bardağı su ile 15-20 dakika boyunca kaynatın. Rahatsızlığınıza göre günde bir, en fazla iki bardak tüketin. Aynı zamanda topuk çatlaması rahatsızlığı olan kişiler, hazırladıkları suyu bir kovaya dökerek ayaklarını 20 dakika içinde bekletmelerinde fayda var.
 
Düzenleyen yönetici:

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Vişne Sapı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Vişne Sapı Çayı Nasıl Demlenir?

Vişnenin sağlık için en şifalı ve etkili olan kısmı saplarıdır. Vişneyi yedikten sonra saplarını ayırıp kuruttuktan sonra çay olarak içilmesinin faydası saymakla bitmez. Bu yöntemde yapılan kurtuma işlemiyle uğraşmak istemezseniz aktarlardan hazır olarak kurutulmuş vişne sapı bulabilirsiniz.

Vişne Sapının Sağlığa Faydaları
Vişne sapı, A,C ve E vitaminleri ve güçlü birçok antioksidan açısından zengin bir maddedir.
Vişne sapında ayrıca bolca potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri de bulunur.
Vişne sapı böbrek ve idrar yollarını temizler. İdrar yolu enfeksiyonundan doğal yoldan kurtulmanıza yardımcı olur.
Vişne sapı vücuda canlılık ve enerji verir, yaşam kalitenizi yükseltir.
Vişne sapında bulunan antioksidan özleri bağışıklığı güçlendirip hastalıkların vücuda girmesini engeller.
Vişne sapı cilt için de oldukça fayda sağlamaktadır: kırışıkları önler, cildin lekelerini ve zarar görmüş dokularını onarır, yaşlanmayı engeller.
Vişne sapı midenin düzenli çalışmasını sağlar ve sindirim sistemini güçlendirir.
Vişne sapı vücuttaki toksinlerin idrar yolu ile atılıp zayıflamayı kolaylaştırır.
Vişne sapı ödem atıcı özelliği vücuttaki ödemi vücuttan atar.
Vişne meyvesinde bulunan yararlı birçok mineral ve vitaminler sapında da bulunmaktadır. Ayrıca vişne sapındaki mineraller vücuttaki su seviyesini de dengeler.
Vişne sapı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücutta vitamin eksikliğini de engeller.
Vişne sapı bağırsakları hastalıklardan korur ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Vişne sapı radyasyon yayan cihazların zararlı etkisine karşı vücudu korur.
Vişne sapı uykuyu düzenler, içinde bulunan melatonin sayesinde uyku problemlerinin geçmesinde de yardımcıdır.
Vişne sapı yüksek tansiyonu düşürür, kalbi güçlendirir.
Vişne sapı vücudun susuzluğunu giderir.
Vişne sapı kanı temizler.
Vişne sapı kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Vişne sapı vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
Vişne sapı karaciğere iyi gelir.
Vişne sapı kilo vermeye yardımcı olur.
Vişne sapında bulunan vitaminler vücudun su dengesini düzenler ve kabızlığı giderir.
Vişne sapı ile yapılan vişne sapı çayı bedeni vücudu güçlendiren bir tonik görevi görür.
Vişne sapı doğal detoks özelliği ile bedeni toksinlerden temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Vişne sapı ödem atıcı bir bitkidir. 1 su bardağı vişne ve 1 tutam vişne sapını 3 su bardağı suya atıp 5 dakika kaynatıp soğumaya bırakın. Sabah aç karına 1 çay bardağı bu sudan tüketin. Kısa sürede vücudunuzdaki ödemlerin azaldığını göreceksiniz.
Vişne Sapı Nasıl Kurutulur?
Dilediğiniz kadar vişne sapını vişneden ayırıp güzelce yıkayın, ardından büyük bir kapta kurumaya bırakın.
Vişne sapları süzülüp kuruduğunda gölge ve açık havada olan bir yere gazete serip üzerine vişne saplarını serin.
2-3 gün kurumaya bırakın.
Kurumuş vişne saplarını cam kavanozda yahut bez torpada muhafaza edip istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Vişne Sapı Çayı Nasıl Yapılır?
2-3 tatlı kaşığı kurumuş vişne sapı alınıp 1 bardak suya konularak kaynayana kadar ısıtılır. Daha sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtmaya devam edilir. Böylece elde edilen çaydan günde 3 kez 1 bardak içilir.

Vişne Sapı Çayı Zayıflatır mı?
Vişne sapı kilo vermek isteyen kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Bu açıdan vişne sapının zayıflamaya yarayıp yaramadığı ile ilgili yapılan bir araştırma yoktur. Vücutta yağların atılmasına yaradığı yönünde bazı bilgiler vardır ancak yeterli araştırma olmadığından kilo vermeye yardımcıdır demek doğru olmayacaktır. Öte yandan vişne sapının idrar sökücü özelliği vücutta fazla suyun ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ödem atılması da kişinin daha ince gözükmesinde etkili rol oynar. Kilo vermek amaçlı kullanılacaksa günde 3 bardak içilmesi yeterli olacaktır. Yine de tek tip besinle zayıflamanın sağlık açısından zararlı olduğu bilindiğinden, diyet listesi oluşturulurken uzman yardımı alınması önemlidir.

Vişne Sapının Zararları
Vişne sapının idrar söktürücü özelliğinden aşırı tüketimi vücutta dehidrasyona yani su kaybına neden olabilir bu sebeple aşırıya kaçılmamalıdır. Buna ek olarak, tansiyon düşükse ve ishal durumu varsa da tüketilmemelidir. Tedavi amaçlı tüketilmesi düşünülen bitki ve bitki çayları doktora danışılmadan kullanılmamalıdır
 
Top