• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Vicdan Lekesini Temizleyecek Sabun Yok

DamLA

Katılımcı
Her sabah, kalkıp bindiğim otobüsün beni getirdiği metro istasyonu, yeni yolculuğumun başlangıç noktasını oluştururdu. Derin bir okuma seansı ve yine farklı kültürlerden farklı insanları gözlemlemenin verdiği kazanılmışlıkla, Güvenpark'ın içinden Çevik Kuvvet Polisi'nin bulunduğu noktanın tam önünden geçer ve ODTÜ dolmuşundaki yeni seansıma doğru yol alırdım.

Genellikle geç kalacağımı tahmin ettiğim için, dolsun diye dua ettiğim neredeyse aşağıya inip çığırtkanlığını yapmayı bile bazen aklımdan geçirdiğim “Milli Kütüphane, Bahçeli, Armada, ODTܔ seslerini dinediğim dolmuş en sonunda dolardı. Dolduktan sonra, genellikle şoförün hesapla geçirdiği “ücretinin üzerini alamayan, ücretini uzatamayan var mı?” seansı da tam bombanın patladığı yere kadar sürerdi.

Yıllık izinde olduğum için bugün geçmediğim o yoldaki patlama beni derinden etkiledi. Hergün orada gördüğüm ticari taksinin dağılmış halini görmek donuk bir düşünceye mahkum etti beynimi, tanımadık olduğu halde alışılmış tanışıklığın sonucu ticari taksinin şoförü olan insanı merak ettim. Yüzünü hergün gördüğünüz ama tanımadığınız halde hayatınızın birer parçası olan insanlar…Evet…Onlar varlar ve yaşıyorlar…Aileleri var, evde bekleyen çocukları, her sabah dua ile yolcu eden eşleri, çocukluğundan beri üstüne titremiş anneleri, her şeyini ona bağlamış babaları var…

Hiç olabilmek için bir bombanın yeterli olmaması gerek, bir insanı öldürebilmeyi meşrulaştırmak için bile en az bir neden gerek…Vicdana açıklama yapmak gerek, çünkü en ağır mahkemede sorgulanmaktan daha ağır bir ceza yükler yüreğe….Varsa yürek!

Hiçbir nedenin gösterilemeyeceği kadar yabancı ve birbirinden bağımsız insanları öldürmek, öldürmeye kastetmek, üstelik savunmasız, üstelik bihaber…

Üstelik terör örgütü, üstelik onlarla kimler kimler görüştü…Filistin'in haklarını savunmak için, ABD başkanına giden ve İsrail'le savaşa girmeyi göze alan Başbakan, vatandaşın kim senin? Patlamayı yaşayanlar mı, savunmasız masum insanlar mı, dağda bu vatanın bölünmez bütünlüğü için çarpışan asker mi, yoksa Filistin vatandaşları mı? Kimin için varlığın ve kime armağan varlığın?

Mesela benim varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun!

Ya senin varlığın, kime armağan olsun? Libya, Filistin, Somali, Mısır ?

Ben her sabah olduğu gibi o yoldan geçerken, bir sabah her sabahtan farklı olursa bu benim dışımda kimin hayatında neyi değiştirecek? Ben yok olacağım, üzerinden pazarlık yapılabilen bir yokluk olacağım… Üzerimden terör örgütü ile pazarlık yapanların, üzerine sinen kanımı belki kimse yüzlerine baktığında göremeyecek ancak onlar vicdanlarını yıkayacak sabun bulamayacaklar…

[ Alıntı ]

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Bu makalenin üstüne bir şey yazılmaz..Yazılsa da kifayetsiz kalır ama boş geçmek istemedim..Yazanın yüreğine sağlık..

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Çok yerinde bir paylaşım...(Yazanın ellerine, yüreğine sağlık). Teşekkürler... (Duyarlı olmak, duyarlı yetişmek, duyarlı kalmak temennisiyle).Bu arada son olan olaylar(şehitlerimize ALLAH 'tan rahmet dilerim) bardağı taşırmıştır, son derece nefretle kınıyoruz...