VI. (6.) Mehmed Vahidettin (1918-1926)

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Son Osmanlı Padişahı Vahidettin, ağabeyi V. Mehmed Reşad'ın ölümü üzerine, 1918 yılında padişah oldu. İttifak Devletlerinin, galip devletlerden barış istemeleri üzerine çok ağır şartlar taşıyan Mondros Mütarekesini imzaladı. Mondros Mütarekesinden sonra işgaller başladı. Anadolu'da işgallere karşı direnişe geçen milli birliklere karşı Hilafet Ordusu ve Kuvay-ı İnzibatiye birliklerini oluşturdu. Sevr Antlaşmasını imzalayan Vahidettin, Milli birliklerin Yunanlılara üstünlük sağlamaları üzerine, İngiliz orduları başkomutanı General Harrington'a başvurarak İngiltere'ye sığınmak istedi. 17 Kasım 1922 gecesi Malaya isimli İngiliz zırhlısıyla Malta'ya, oradan da Mekke'ye gitti. İtalya'da Cenova'ya yerleşti. San Remo'da öldü. Şam'da Sultan Selim Camiinin avlusuna gömüldü.
 
Dderya, yine güzel ve mühim bir konu açmışsınız ancak burada bazı bilgilerin düzeltilmesi gerekiyor. Mondros Ateşkes anlaşmasından sonra Anadolu işgal edildi, ancak bu işgalleri bertaraf etmek için sadece Kemal Atatürk'ün Kuvay-ı Milli ruhu ile oluşturduğu ordu mücadele etti. Atatürk, İTC ile de ittifak kurarak bu mücadeleyi güçlendirdi. Kemal Atatürk, emperyal güçlerle mücadele ederken, Vahdettin, kendisine bağlı olan Kuvay-ı İnzibatiye kuvvetlerini Atatürk'ün üzerine yollayarak kurtuluş mücadelesini baltalamaya çalıştı. Hem Atatürk ve hem de Atatürk'ün yakın dava arkadaşları hakkında idam fermanları çıkardı. İşgalciler Anadolu topraklarına gömülürken, Vahdettin'de İngilizlere sığınarak kaçtı.

kaleminize sağlık.
 

mina boncuk

Katılımcı
Peki osmanli padisahina güvenen hakkin hic sucu yokmu?onlarda eğer İngilizlerin yetkisi altına girebilirsek daha iyi olacagini dusunuyordu .buna nsl cozcez peki
 
Top