• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Ventoy 1.0.51

Bir yazılım indirip bilgisayarımı formatladım fakat korunmasını istediğim verilerin de hemen hemen hepsi silindi ya da bulamadığım bir yere yüklendi anlamadığım bir şekilde . Yapmaya çalıştığım hiçbir veri kurtarma yöntemi işe yaramadı. Önerilerinize açığım .

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör

Ventoy Nedir, Nasıl Kullanılır (Videolu Anlatım)​

WinsetupfromUSB programı ile yaptığım bazı usb lerde artık sorunlar yaşamaya başladıktan sonra ventoy programına geçiş yaptım. Ventoy ile çoklu işletim sistemine sahip bir usb yapabilir ve tek usb içerisinde win 7, win 8, win 10 gibi isoları saklayabilirsiniz.

Ventoy Nasıl İndirilir? Nasıl Kurulur?​

Ventoy programını indirmek için adresine gidelim ve cihazımıza uygun olanı indirelim. Daha sonra exe ile programı çalıştıralım. Gelen ekrandan bilgisayarda takılı olan usb yi seçelim ve kur diyelim.

Kur işlemi ile usb içerisinde ventoy programını eklemiş olduk. Daha sonra usb belleğimiz içerisine istediğimiz iso dosyalarını atabiliriz.

NOT: Bazen format atarken Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde şeklinde bir hata veriyor. Bu hata diskin gpt ya da tam tersi mbr formatında olmasında kaynaklı. Ben bu sorunla karşılaştığım zaman direkt olarak tüm diske format atıyorum. O hata ekranıyla karşılaştığınız zaman aşağıdaki adımları uygulayın. (TÜM DİSK SIFIRLANACAKTIR EĞER D'YE FORMAT ATMAK İSTEMİYORSANIZ GPT, MBR ŞEKLİNDE UYGUN BİR USB HAZIRLAMANIZ GEREKİR)

Windows Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmına geldiğinizde Shift ve F10 tuşlarına basın. Bu işlemden sonra karşımıza Dos ekranı gelecektir (Siyah bir pencere)

Gelen Pencereye sırasıyla şu kodları yazalım

1) Diskpart - - > Enter

2) List Disk - - > Enter (Harddiskimiz bu kısımda birim 0 birim 1 gibi seçeneklerle ayrılmış olarak görünecektir. burada harddiskimiz hangisi ise altta bulunan select disk bölümünün sonuna disk biriminin numarasını yazalım)

3) Select Disk 0 - - > Enter ( ben birimi 0 olarak yazıyorum Clean veya Clean all - - > Enter

Önemli: Clean All işlemi Sabit diskinizin tüm bölümlerini sileceği için işlem uzun sürecektir.

4) Exit - - > Enter

Windows kurulum ekranından yenile seçeneğine tıklayarak olmazsa Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra Windows kurulumunu başlatabilirsiniz.

Ventoy Nasıl Kullanılır Videolu Anlatım