• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Veda’ya 12 bin kostüm

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği, merakla beklenen Atatürk filmi “Veda” için tam 12 bin parça kostüm ve aksesuvar hazırlandı.

Baran Uğurlu tasarladı

26şubat’ta vizyona girecek “Veda” filminin çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Can dostu Salih Bozok’un anlatımıyla Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarını beyazperdeye taşıyacak olan filmin kostümleri için de görkemli bir çalışmaya imza atıldı. “Başka Semtin Çocukları” ve “Osmanlı Cumhuriyeti” filmlerinin de kostümlerini tasarlayan Baran Uğurlu, “Veda” için tam 12 bin parça kostüm ve aksesuvar hazırladı.

Arşivler tarandı

Kadrosunda Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert ve Özge Özpirinçci’nin de yer aldığı “Veda”nın çekimlerinde kullanılan kostümler için ustabaşılar ile beraber 52 terzi, altı ayakkabı ve lostra ustası, üçşapka ustası çalıştı. Arşivlerdeki binlerce tarihi görsel ve yazılı kaynaktan yararlanılarak hazırlanan kıyafetler, gerçeği yansıtabilsin diye dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi ve işlendi.

PRODÜKSİYON NOTLARI
* Kumaşlar, Hatay ve Suriye’den temin edildi.
* Kostümler, iki kamyon ile ızmir’e taşındı.
* 12 bin parça kostüm kombinlenerek kullanıldığında, 4 bin kişi giydirildi.
* Bedevi kostümleri için Mardin ve Suriye’den arşiv fotoğrafları temin edildi.
* Fikriye Hanım’ın etek boyu Doğu’yu temsil ettiği için uzun, Latife Hanım’ınki Batı’yı temsil ettiği için kısa tutuldu.
* Latife Hanım ve Fikriye Hanım için dönemine uygun dantel eldivenler ördürüldü, kostüm renkleri pudra tonlarında boyatıldı.
* Fikriye Hanım için somon ve gri tonları, Latife Hanım içinse leylak, ekru, vizon ve mint tonları kullanıldı.
* Cumhuriyet’in ilanından sonraki Mustafa Kemal’in sivil kıyafetleri için mavi tonları tercih edildi.
* Kostümlerin genelinde kahve, toprak ve haki tonları kullanıldı.