Vazelinin Faydaları Nelerdir?

GüLüCüKツ

Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın 🥰
Süper Moderatör
1.Cilt Bakımı

Günümüzde vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik, kozmetik sektöründe ise cilt alanıdır. Birçok losyon ve kremin yapısında bulunan vazelin, cilt kuruluğunu giderir ve cildi yumuşatır. Özellikle çok fazla oranda kurumuş olan ciltleri nemlendirmeye yardımcı olan vazelin, cilt üzerinde oluşmuş olan, kesik yaraları, çizik ve yanık şeklindeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Vücut losyonu olarak kullanılabilen vazelin, tüm ciltte oluşan pul pul dökülme, kuruluk ve çatlakları giderir, cilde yumuşaklık kazandırır.

2.Nasır Tedavisi


Özellikle ayaklarda ve topuklarda çok sık rastlanan bir sorun olan nasırın giderilmesine yardımcı olan vazelin, nasırlı bölgeyi yumuşatır. Ellerde oluşan derin çatlakları yumuşatıp sakinleştiren vazelin, çok kurumuş olan ayak tabanlarını da nemlendirip yumuşatır.

3.Dudak Koruyucu


Yaygın olarak kullanılan ruj ve dudak koruyucuların içeriğinde de bulunan vazelin, kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havanın etkisi ile kurumuş olan dudakları yumuşatır. Vazelin ayrıca, dudakları besleyerek renklerini canlandırır ve dudakların pembe bir renk almasını sağlar.

4.Saç Bakımı


Yumuşatıcı özelliğine sahip olduğu için, birçok şampuan ve saç kreminin yapısında bulunan vazelin, özellikle kuru saçları besler ve yumuşatır. Saçların daha kolay taranmasını sağlayan vazelin, saçların çok daha hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur. Saçların uç kısımlarında meydana gelen saç kırılmalarını gidermeye yardımcı olan vazelin, saçlara parlaklık kazandırır.
5.Kaş Biçimlendirici


Vazelin yüksek oranda yağ içeren bir kimyasaldır. Bundan dolayı kaşlar üzerine sürülen vazelin, özellikle dökülmüş olan kaşların yerine yeniden kaş çıkmasını sağlar ve kaş şeklini biçimlendirmeye yardımcı olur. Diğer yandan vazelin az miktarda kaşlar üzerine uygulandığında kaşlara şekil verir ve verdiğiniz şeklin uzun süre korunmasını sağlar.

6.Uzun Kirpikler


Uzun ve güzel kirpiklere sahip olmak için kirpiklere uygulanan vazelin, kirpiklerde rimel etkisi göstererek onların duruşunu güzelleştirir.

7.Güzel Tırnaklar


Tırnakların sürekli olarak kırılması ve dayanıksız olması istenmeyen bir durumdur. Fakat vazelin, tırnaklara uygulandığında, tırnaklara esneklik kazandırır ve böylece onların kırılmasını ve zarar görmesini önler.

8.Bebek Bakım Ürünü


Vazelin, bebeklerin bezlenmeleri sonucu meydana gelen pişik ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde birçok bebek yağının içeriğinde de bulunan vazelin, bebeklerin cildini rahatlatır ve yumuşatır.

9.Makyaj Temizleyici


Makyaj temizlemek için suya göre çok daha etkili olan vazelin, yumuşak bir yapıya sahip olduğu için, cildi tahriş etmez ve kızarıklık oluşturmaz.

10.Parlatıcı


Özellikle akşam davetlerine gitmeden önce kol ve bacaklara sürülen vazelin, cildin çok daha pürüzsüz ve parıltılı görünmesini sağlamaktadır.

Fazla Miktarda Vazelin Kullanmanın Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Çok iyi bir cilt yumuşatıcı olan vazelin çok fazla kullanıldığında, cilt üzerine çevresel kir ve tozların yapışmasına sebep olabilmekte, bu durum ise sivilce ve akne oluşumuna yol açabilmektedir.
  • Vazelin, fazla miktarda kullanıldığında cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir.
  • Yine fazla miktarda cilt üzerine uygulanan vazelin, meme kanseri riskini yükseltebilmektedir.
  • Bebeklerin cilt yapıları yetişkinlerin cilt yapılarına göre çok daha fazla hassas olduğu için, bebeklerin cildi üzerinde çok fazla kullanılan vazelin, onların cildini tahriş edebilir, bazı alerjik durumlara sebep olabilir.
  • Güneşli ve rüzgarlı havalarda, dışarı çıkarken vazelin kullanılması, cildin renginin kararmasına sebep olacaktır.
 

Düş

Özel Üye
Özel üye
"New York'lu kimyager Robert A. Chesebrough, 1859 yılında Pennsylvania'da yeni bulunan petrol kuyularına gittiğinde bir maddenin işçilerin ayaklarına yapıştığını görmüş.


Vazelinin ortaya çıkması bu şekilde, peki Vazelin zararlı mı, faydalı mı? Yaptığım araştırmalar sonucunda Vazelinin zararlı mı faydalı mı olduğuna dair bir fikir birliği olmadığını gördüm.


Vazelinin zararlı olduğunu iddia edenler:


Vazelinin petrol rafinerilerinde elde edilen sentetik bir yan ürün olması nedeniyle doğada saf halde bulunmadığından insan cildine uygun ve doğaya da dost olmadığını söylüyorlar. Bu görüşe göre Vazelin cilt üzerindeki gözenekleri tıkamakta ve bu olumsuz sonuç "uzun süreli etki" ya da "kalıcı yumuşaklık" adı altında pazarlanmakta. Vazelinin esas etkisinin karaciğer üzerinde ortaya çıktığı söyleniyor.
Vazelinin likit formu "parafin" adıyla anılır. Parafin mumun ana maddesidir. Bebe yağlarında da kullanılır ve "mineral oil" yazılarak pazarlanır. Bebeğinize banyoda uyguladığınızda, su damlacıklarını bağlayan parafin cilt gözeneklerini tıkar ve tıkadığı müddetçe de bebeğinize "kalıcı" bir nemlenme sağlar.


Vazelinin faydalı olduğunu iddia edenler, doğal bir madde olduğunu ve cildi bloke ederek, dış dünyanın etkilerinden koruduğunu ve yaraların iyileşmesinin sağladığını söylüyorlar. Vazelin doğal yapısı ile cilt kuruluğunu engellemekte bire bir demekteler.


Benim şahsi kanım, petrolden üretilen bir ürüne ihtiyatla yaklaşmaktan yana. Evet tıpkı ilaçlar gibi, yaralar üzerinde iyileştirici etkisi olabilir ama bu cilde ve organlarımıza zarar verici yan etkisi olmayacağı anlamına gelmez."
#dogalbakimprojesi #alinti
 
Top