Uyumadan önce bal yemenin 6 faydası

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Eğer sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız bunun için hayatınıza bu küçük ayrıntıyı eklemelisiniz. Bu ayrıntı ise çok basit; uyumadan önce sadece bir kaşık bal yiyorsunuz ve hastalıklara karşı kendinizi korumuş oluyorsunuz. İşte bal yiyerek üstesinden gelebileceğiniz 6 sağlık sorunu...

Yağ yakımı hızlanacak: Eğer kilo vermek istiyorsanız uyumadan önce bir kaşık bal yiyerek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Balı yedikten sonra vücutta termojenik etki oluşur ve bu da metabolizmayı hızlandırarak gece uyurken bile yağ yakmanıza yardımcı olur.

Tansiyonu dengeler: İçerdiği antioksidanlar sayesinde yüksek tansiyonu düşürerek, dengede kalmasına yardımcı olur. Kalp komplikasyonlarını önlemede etkilidir.

Mışıl mışıl bir uyku sizi bekliyor: İçerdiği triptofan hormonu sayesinde rahatlamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra içinde bulunan glikojen sayesinde adrenalin akışını önleyerek kaliteli bir uyku uyumaya destek olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Antibakteriyel özelliği sayesinde birçok hastalıkla mücadele eder. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede virüslerle mücadele ederek enfeksiyonlara karşı kalkan olur.

Depresyon karşıtıdır: Beyin hücrelerindeki oksidatif stresi önler. Depresyonla mücadeleye yardımcı olabilecek organik kimyasallar içermektedir. Her gece bal yiyerek daha stressiz bir güne başlangıç yapabilirsiniz.

Öksürüğü hızlı bir şekilde keser: Geçmek bilmeyen ve hatta uykularınızı bölen bir öksürüğünüz var ise bunun çözümünü de bala bulacağız. Bu süreçte her gece yatmadan önce ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal karıştırın. Bu sayede hem boğazda oluşan tahrişi önleyecek hem de öksürüğü önleyeceksiniz.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Benim kurtarıcım diyebilirim.
Uzun süren ağır bir gripten sonra hala bırakamadım balı.
İyileştim derken tekrar hasta olan biri olarak bir süre bağışıklık güçlendirici şeylere ihtiyaç var :)

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Hiç sevmem nedense aşırı tatlı :D
Eskiden çok yerdim kaşık kaşık. Şimdi bi parmak bal bile içimi bayıyor.​
Ama evde olsa soğuk süte bi kaşık katar içerdim herhalde. Malesef annemden başka bal tüketen yok oda aylardır bal almıyor. Malum dışarıdan alınan ballar katkı maddeli biri köye gidecekte oradan alacakta.​
Ayda yılda bir işte :D