Uyku Apneniz Varsa Bunama Riskiniz Yüksek!

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Uyku apnesi olan ileri yaştaki kadınların bunama (demans) riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.


1313492483_64_yasli.jpg


Sonuçları Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, apne nedeniyle gece boyunca beyni yeterince oksijenle beslenemeyen kadınların bunama ihtimali, apne sorunu olmayan yaşıtlarına göre daha yüksek.

Araştırma başkanı, San Franscisco'daki Kaliforniya Üniversitesinde görevli psikiyatri, nöroloji ve epidemiyoloji profesörü Kristine Yaffe, araştırmanın, uyku ile beyin performansı arasında biyolojik bir bağın bulunduğunu ve uyku apnesi tedavisiyle demansın önlenebileceğini ya da ilerlemesinin durdurulabileceğini gösterdiğini belirtti.

Uyku apnesinin bunamanın tek sebebi olmadığını da vurgulayan Yaffe, ancak apnenin beyin fonksiyonlarının kötüleşmesinde önemli etkisi olabileceğini kaydetti.

Hiçbir bunama belirtisi olmayan 65 yaş ve üzerindeki kadınları beş yıl boyunca takip eden araştırmacılar, horlayan deneklerin yüzde 35,2'sinde hafif bunama belirtileri tespit etti. Horlayanların hafif bunaması ihtimalinin, horlamayanlara oranla iki kat fazla olduğu görüldü.

Apnesi olanların yüzde 44,8'inde bunama görülürken, bu oran kontrol grubunda yüzde 31,1 olarak belirlendi. Uykuda solunum sorunu çekmeyen kadınlarda ise bunama riskinde artış kaydedilmedi.
Daha önce yapılan araştırmalar da demansa karşı geceleri oksijen takviyesinin faydalı olabileceğini göstermişti.
 
Top