• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ütünün Kimsenin Aklına Gelmeyecek 8 Alternatif Kullanım Alanı

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Ütü düşündüğünüzden çok daha kullanışlı bir cihaz. Sadece giysilerinizin harika görünmesini sağlamakla kalmaz.


Ev aletlerini farklı alanlarda kullanmak mümkün. Pek çok alanda kullanabileceğimiz mucizevi ev aletlerinden biri de ütü. Ütü, yalnızca giysilerinizin harika görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ahşap mobilyalarınızdaki çentikleri onarabilir ve yüzeyleri yeni gibi parlatabilir. İşte ütünün kimsenin aklına gelmeyecek 8 alternatif kullanım alanı…
utu-kullanim-listelist-750x375.jpg


1. Ahşap üzerinde ezikleri düzeltebilirsiniz

Ahşap mobilyanızın üzerindeki ezikleri gidermek için, bir parça kumaşa ve suya ihtiyacınız var. Göçük üzerine biraz su püskürtün, nemli bir bezle örtün ve ütüleyin. Her dakika, çentiklere daha fazla su ekleyin ve ısıyı tekrar uygulayın. Göçüğün gittiğini görene kadar bunu tekrarlayın.


2. Giysilerinize yapışan sakızları çıkarabilirsiniz


Giysilerinize sakız yapıştığında bunun asla çıkmayacağını düşünürüz. Ancak ütü ile bu oldukça basit. Sakızın yapıştığı kısım üzerine bir karton koyun, ütünüz çok yüksek sıcaklıkta olmasın. Kartonun üzerine ise bir bez koyarak hafifçe ütüyle bastırın. Sakız yumuşayacak ve kartona yapışacak. Böylece sakızın geri kalanını kıyafetlerinizden çıkarmanız kolaylaşacak. Sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olun, aksi takdirde sakız eriyecek ve çıkarmak çok daha zorlu bir hal alacak.

3. Mum lekelerinden kurtulabilirsiniz


Giysileriniz, halınız veya herhangi bir kumaş üzerinde mum lekeleri varsa, bir ütü ile çıkarabilirsiniz. Lekesi olan alanı 2 havlu arasına yerleştirin ve ılık bir ütü ile bastırın (düşük bir ayarda olduğundan emin olun). Mum, havlulara yapışacak ve kıyafetlerinizdeki lekelerden kurtulabileceksiniz.

4. Yemeklerinizi ısıtabilirsiniz

Temelde bir ocakta pişireceğiniz her şeyi hazırlamak için bir ütü kullanabilirsiniz. Yiyeceklerinizi iki folyo arasına koyun ve daha sonra bir ütü ile ısıtın. Folyo kullanmak ütünüzün tabanına zarar gelmesini de engeller.

5. Ahşap yüzeylerdeki lekelerini çıkarabilirsiniz

Ahşap bir masaya sıcak yemekler veya bardaklar koyarsanız, ısı lekeleri görünebilir. Bunları çıkarmak için önce lekelerin üzerine bir havlu yerleştirin. Ardından buhar ayarı açık halde ütüleyin.

6. Halıdaki mobilya izlerini düzeltebilirsiniz

Bir mobilyadan kurtulmaya veya bir mobilya parçasını hareket ettirmeye karar verirseniz, bunun halı üzerinde bir iz bıraktığını fark edebilirsiniz. İzi gidermek içinse, nemli bir havlu alıp girinti üzerine koyun. Ardından havluyu bir buharlı ütü ile ısıtın. Zaman zaman havluyu kaldırın ve halı liflerini kabartın. İstediğiniz sonuçları görene kadar birkaç kez tekrarlayın.

7. Çiçeklerinizi koruyarak saklayabilirsiniz

Çiçeklerin bir kitapta onları koruyacak kadar kuru olması genellikle birkaç hafta alır. Ütü ile sadece birkaç dakika sürecektir. Çiçeği 2 parça kağıdın arasına koyun ve ağır bir şeyle düzeltin. Ütü düşük ayardayken üst kağıdın üzerine 15 saniye boyunca bastırın. Ardından kağıdı 15 saniye soğumaya bırakın ve çiçek kuruyana kadar işlemi tekrarlayın.

8. Evraklarınızı ya da belgelerinizi lamine edebilirsiniz

Laminasyon, ısı ve basınç yardımıyla birbirinden farklı yüzeylerin çeşitli baskılama ve yapıştırma yöntemleri ile bir araya getirilmesi ve tek bir katman halinde kullanılması işlemidir. Ancak bunu yapmak için bir laminasyon makinesi almanıza gerek yok. Sadece 2 adet laminat plastik tabaka arasına bir parça kağıt koyun, üzerine bir parça bez koyun ve ütüleyin. Sıcaklığın çok yüksek olmadığından ve ütüde su olmadığından emin olun.

Alıntı
 
Top