USB Flash Bellekler ile PC'niz Cebinizde

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bir USB Flash bellek satın aldığınızda kişisel bilgilerinizi saklamaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Artık Windows-PC'nizi cebinizde taşıyabilir ve dünya üzerindeki herhangi bir bilgisayarı kendi sisteminiz gibi kullanabilirsiniz.

Son günlerde piyasaya çıkan bazı flash belleklerin üzerinde U3 denilen bir platforma sahip olduğu yazıyor. Peki U3 platformu nedir? U3 platform desteğini taşıyan USB diski herhangi bir bilgisayara taktığınızda bilgisayar üzerinde dilediğiniz işlemi ardınızda iz bırakmadan yapabiliyorsunuz. İnternet sitelerinde güvenle dolaşabilir, bankacılık işlemlerinizi yapabilir veya sisteme dilediğiniz programı kurup kaldırabilirsiniz. Bu yaptıklarınızın tümü flash belleğiniz üzerinden yapılır ve diski bilgisayardan çıkardığınız anda sistem sanki kullanılmamış gibi olur. Microsoft işletim sistemleri XP ve 2003 için tasarlanan U3 platformu, programların USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry dosyalarına kayıt yapabilir, fakat diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha edilir. U3 USB flash belleklerin, normal flash belleklerden farklı, bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü kontrol ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olmasıdır.

Ancak U3 platformuna sahip olmayan bir USB flash bellek sahibiyseniz ya da alacaksınız, yapabileceklerinizin de sınırı yok demektir. 1-2 GB'lık diskinize tüm iş ve eğlence dünyanızı sığdırabilirsiniz.
 
Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Hele bir de Windows işletim sistemi kullanıyorsanız. Sisteminiz her an çökebilir ya da virüs ve spam egemenliği altına girebilir. Sabit diskiniz, CD-Rom'unuz ve hatta disket sürücünüz bile virüs saldırıları sonucu kullanılmaz hale gelebilir. Sisteminizde de önemli dosyalarınız hasar görme ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Peki format kaçınılmaz mı? Eğer az kapasiteli de olsa bir USB flash diskiniz varsa tüm sisteminizi kurtarabilirsiniz.

ClamWin Free Antivirus

ClamWin Free Antivirus yazılımının taşınabilir sürümü olan ClamWin Free Antivirus Portable ile sisteminizi virüsler ve casus yazılımlardan temizleyebilir ve çalışır hale getirebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle programı indip, belleğinizin içine kurdıktan sonra, sağ tıklama menüsü yardımıyla dilediğiniz bir klasörü taramak ya da genel sistem taraması yaptırmaktır. Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olan antivirüs programının başarılı bir update desteği bulunmakta.


RegSeeker

Registry hatalarınızı ise "RegSeeker" adlı programla tarayabilir ve düzeltebilirsiniz. Menüsünde bulunan 20 adet Windows kayıt-sistem düzenleme aracıyla hem sisteminiz daha performanslı çalışır hem de bütün hata ekranlarını yok edebilirsiniz.Partition Image

"Partition Image" adlı programla tüm sabit disk partisyonlarınızı güvene alabilirsiniz. FAT-, NTFS ya da başka formattaki bir sabit disk üzerindeki bölümleri düzenleyebilir ve koruyabilirsiniz.


Mc Afee Avert Stinger

"Mc Afee Avert Stinger" ile W32/Polip ve varyantı olan W32/Polip!mem zararlılarını sisteminizden derhal temizleyebilirsiniz.


Crap Cleaner

Hemen hemen çoğumuzun bilgisayarında kurulu olan "Crap Cleaner" ya da bildiğimiz adıyla CCleaner tam bir temizlik aracı. Sistemin tüm kayıt dosyalarını düzenlemekle birlikte geri dönüşüm kutusunu ve tüm sabit diskinizi zararlılardan temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca programın Türkçe desteği de var.
 
Windows işletim sistemi olan her bilgisayarda USB flash belleğinizle birlikte kullanabileceğiniz size özel ofis programlarıyla büronuzu cebinizde taşıyabilirsiniz.

AbiWord Portable

USB Flash diskinize kurduğunuzda 16.9MB'lik bir yer kaplayan AbiWord Portable ile cebinizde Microsoft Word'un tüm yaptığı işleri yapan ücretsiz bir program taşıyacaksınız.
Programla ilgili ayrıntıları ve indirme linkini


OpenOffice portable

USB flash bellekler için özel olarak tasarlanan OpenOffice portable flash diskinize kurulduğunda 250MB'lık bir yer kaplıyor. Microsoft Office'in Word Perfect, Exell, Lotus ve diğer tüm ofis uygulamalarıyla birebir uymlu olan pragram sayesinde ofisiniz artık diskinizde.PDF Creator

Bu program sayesinde belgelerinizi dilediğiniz gibi ücretsiz ve hızlı bir şekilde PDF'ye dönüştürebilir, e-mail olarak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.Thunderbird portable

Microsoft'un Outlook'una en büyük rakip olan e-mail yönetim aracı Thunderbird'ü bilmeyeniniz yoktur. Mozilla'nın USB flash diskler için özel olarak tasarladığı bu programı belleğinize kurduğunuzda posta kutunuza her an her yerden ulaşabiliyor ve postalarını organize edebiliyorsunuz.
Mozilla Sunbird, Portable Edition

Takvim, ajanda ve Alarm özelliklerinin bulunduğu çok konforlu ve akıllı bir ajanda programıdır. Anımsamak istediğiniz konuları veya notları içerisine gün saat ve tarih belirterek kaydedebilir, günlük, haftalık, aylık ve çoklu hafta gösterim seçenekleri ile programı tam bir ajanda olarak kullanabilirsiniz.

 
Torpark

Size kimliğiniz belli olmadan internette sörf imkanı sunan "Torpark", sizi bir "Tor" ağına bağlanarak sizin bilgisayarınız ile diğer "Torpark" kullanıcı bilgisayarı arasında şifreli bir bağlantı oluşturarak internette gizlice sörf yapmanızı sağlar. Mozilla ya da Firefox kullanıyorsanız bir eklenti, ya da Ie düşkünüyseniz bambaşka bir tarayıcı gibi kullanabilirsiniz.Firefox Portable

Akıllı ve güzel tilkinizi artık hep cebinizde taşıyabilecek, size özel sık kullanılan sayfa dizinlerinizi ve düzenlerinizi başka bir bilgisayara taşıyabilecek ve kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.Limewire

Gnutella ağından kullanıcıdan kullanıcıya dosya paylaşımı sağlayan bir yazılım olan Limewire, MP3 müzik dosyalarını paylaşmayı, aramayı ve indirmeyi sağlayan en büyük kapsamlı paylaşım programlarından biridir. Peki bu programın her an ulaşabileceğiniz bir yerde olmasını ister miydiniz?File¬Zilla Portable

Taşınabilir FTP istemciniz FileZilla bilgisayar sürümündeki tüm özellikleriyle flash diskinize kurulmaya hazır. Yapmanız gereken tek şey, programı indirip kurmaya başladığınızda kurulum yeri olarak taşınabilir belleği göstermeniz.NVU Portable

Web-Editörünüz artık her an yanınızda olacak ve sitenizdeki sayfaları Dreamweaver ve Frontpage'e mahkum olmadan her an her yerden müdahale edebileceksiniz.Gaim Portable

AOL Instant Messenger, ICQ, IRC, Jabber, MSN Messenger, Yahoo Messenger gibi anında mesajlaşma programları tek bir çatı altına topluyor. Gaim kurulum gerektirmiyor, programı exe olarak belleğinize atın ve dilediğiniz bilgisayardan sohbete başlayın.

 
Internet üzerinden telefon görüşmesi artık çok popüler ve çok kullanışlı. Yeni ses iletim yani telefon programlarıyla ücreti, uzaklığı ya da süreyi düşünmeden dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birisiyle konuşup hasret giderebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızda aşina olduğunuz telefon programlarının USB bellekler için özel olarak tasarlanan sürümlerini indirebilir ve diskinize hemen kurabilirsiniz.

Portable Skype

Skype hakkında artık fazla yoruma gerek yok, internet üzerinden telefon görüşmesi yapmaya yarayan en bilindik yazılım olan Skype'ı belleğinize kurup ihtiyacınız olduğunda hemen kullanabilirsiniz.Miranda IM Portable

Bildiğiniz gibi Miranda çok kullanılan ve birden çok sohbet protokolünü (ICQ, MSN, AIM, IRC, JABBER) aynı anda penceresinde barındıran bir mesajlaşma programıdır. Hem sesli hem de yazılı anında mesajlaşma aracını belleğinize hemen kurup keyfini sürebilirsiz.
Phoner

Bir Alman firması tarafından geliştirilen yazılım CAPI ya da SIP-Protokolü üzerinde hızlı internet bağlantısı yardımıyla sesli görüşme yapabilmeye olanak sağlıyor.

 
Müzikleriniz, filmleriniz, oyunlarınız kısaca sizi eğlendiren her şey belleğinize giriyor. Belleğinize kuracağınız faydalı yazılımlar ile siz nerede olursanız olun tüm medya merkeziniz sizinle birlikte olacak.

Audacity Portable

Bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafın en iyi ses formatı dönüştürücüsü olarak kabul edilen Audacity şimdi de USB bellekler için özel olarak tasarlanan sürümüyle karşınızda. MP3, WAV, Ogg gibi başlıca ses formatları arasında kusursuz dönüşüm yapabilen yazılım artık her an yanınızda olacak.Media Player Classic

Fazla söze gerek yok, tüm ses ve videoları oynatan, kişisel medya oynatıcınız her zaman emrinizde.VLC Media Player Portable

VLC ile basit görünümüne karşın desteklediği bir codec sayesinde sizi yarı yolda bırakmayacak medya oynatıcısı, net üzerinden televizyon-radyo izleme özelliği ve ses çeviricisi küçük boyutuyla vazgeçemeyecekleriniz arasında olacak.
Oyunlar


tıklayarak dilediğiniz oyunları bilgisayarınıza indirebilir ve belleğine kurabilirsiniz.
 
İnternet üzerindeki en iyi taşınabilir program siteleri , ve 'dan kendi işinizi görecek çok daha fazla içeriğe ulaşabilir, Flash belleğinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Kaynak: chip.com.tr
 
Geri
Top