Üniversite Sınavında Her Dört Adaydan Biri İlk Barajı Bile Geçemedi

AyLiz

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın istatistiklerini açıkladı. Temel Yeterlilik Sınavı'nda barajı geçemeyenlerin oranı yüzde 26... Yani her dört adaydan biri 120 sorudan 15'ine dahi doğru yanıt veremedi. Türkçede son yılların en kötü sonucu gelirken, fendeki tablo da gelecek açısından kaygı verici.

Geçtiğimiz günler de milyonlarca adayın merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları açıklandı. Şimdi adayları zorlu bir tercih maratonu bekliyor.

Öte yandan her yıl olduğu gibi ÖSYM, sınav sonuç istatistiklerini de yayınladı. Hürriyet'ten Nuray Çakmakçı'nın aktardığı habere göre, tablo şu şekilde:

Adayların dörtte biri 15 soruya dahi doğru yanıt veremedi

Sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testleri’nde (TYT) adaylara 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü’nden beşer soru), 20 Fen Bilimleri (Fizik - 7, Kimya - 7, Biyoloji - 6) olmak üzere toplam 120 soru soruldu. Bu sorulardan 15’ini doğru yapanlar 150 puan barajını aşabildi.

Ancak sınavı geçerli sayılan 2 milyon 390 bin 188 adayın sadece 1 milyon 761 bin 392’si barajı geçti. Adayların yüzde 26’sı, yani 628 bin 796’sı barajın altında kaldı. Bu da barajı geçmek için sınava girenlerin 15 soruyu doğru yanıtlayamadığını gösteriyor. Kısaca her 4 adaydan biri daha ilk elemede kaldı, üniversite kapısını aralayacak yeterliliğe sahip olmadı.

"Türkçede sınav tarihinin en kötü ortalaması bu yıla ait"

ÖSYM’nin her yıl yayınladığı test başarı istatistiklerine bakıldığında adaylar her yıl olduğu gibi en düşük performansı yine fen, matematik alanlarında gösteriyor. Temel yeterliliklerin ölçüldüğü ilk sınav olan TYT’de 4 testin ortalamasına bakıldığında ne yazık ki pek parlak sonuç çıkmıyor.

Türkçe öğretmeni Onur Soğuk, “TYT 2019 Türkçe Testi ortalaması 40 soruda 14.6 net. ÖSS, YGS ve nihayetinde TYT ismini alan sınav tarihinin en düşük net ortalaması bu yıla ait” diyor. Bu da anadilimizi bile öğretmede sorun yaşadığımızın bir göstergesi. İşte bu yüzden uzmanlar “Türkçe bilmeden diğer hiçbir soru yanıtlanamaz. Etkili bir Türkçe eğitimi diğer alanlardaki başarıyı arttırır” diye özellikle vurguluyor.


Matematik ortalaması 5,6

Bir yaman çelişki de İngilizcedeki başarıda görülüyor. Bu alanda 80 soruda ortalama 30 net başarı var, yani Türkçeden yüksek bir performans sergileniyor.

Felsefe grubundaki başarısızlığın da altını çizmek gerekiyor. Bu testte sadece 2.4 net doğru görülüyor. Bu sayı fen bilimlerinde 2.243, temel matematikte 5.672, Türkçe’de 14.673, sosyal bilimlerde 6.687.


Fende ortalama 1 civarı

Sınavın ikinci aşaması olan Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) durum daha kötü. Bu sınava 150 barajını aşan adaylar katılıyor. AYT’de 13 soruluk kimya testindeki net ortalaması 0.963. Bu da neredeyse 1 doğrunun bile yapılamadığını gösteriyor.

Fizik ve biyolojide de durum pek parlak değil. 14 fizik sorusunda 1.034 yani ortalama 1 doğru, 13 biyoloji sorusunda 1.29 ortalama yani 1.5 net ortalama görülüyor.

74540
 
Top