Üniversite Hazırlık Sınıfı Nasıl Geçilir?

pietaS

Ben o yoldan çıktım.
Özel üye
Yeni bir eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber aileler ve öğrenciler uzun vadede hayatlarının tamamını etkileyen üniversite kararlarını verdiler.

Türkiye’de hangi bölümde eğitim alırsanız alın, artık vakıf ve devlet üniversiteleri hazırlık eğitimini zorunlu olarak öğrencilere sunmaktadır.

Bu ilerleyen dönemlere baktığınızda mezuniyet sonrası iş bulma rekabeti için sizi ön sıralara taşıyabiliyor, ama artık zorunlu hazırlıkların yanı sıra %100 İngilizce bölümlerde eğitim alarak rekabetler daha da artmaya başladı.

Türkiye’de hazırlık muafiyet sınavına giren öğrenciler ağırlıkla Anadolu Lisesi, Özel Liselerden mezun olan öğrenciler geçmişten gelen İngilizce seviyelerine rağmen okulların sunmuş olduğu hazırlık atlama sınavlarını geçmekte zorluk çekiyorlar.

Hazırlık atlama sınavlarını geçen veya hazırlık eğitimi alıp bölüme başlayan öğrenciler %100 veya %50 İngilizce alanlarda eğitim aldıkları için bölüm derslerine geçtiklerinde maalesef akademik eğitim işin içine girdiği için anlatılan dersi anlamakta, cevap vermekte tabi ki sınavlarda başarısız olup not ortalamalarının düşmesi ile büyük zorluk yaşıyor.

Bu yüzden, anadilinde tecrübe edinmeden, sürekli hayatımızın içine sokmadan almış olduğumuz ezbere dayalı eğitimler hayatımızın her alanında karşımıza çıkacaktır.

universite-ingilizcesi-arka-plan.jpg
Uzun yıllar yapılan araştırmalarda Türkiye’de İngilizce hazırlık bölümü okuyan ve % 100 İngilizce bölümde eğitim alan öğrenciler eğitimleri sona erdikten sonra dahi İngilizce konuşmakta ve sunum yapmakta zorlanıyorlar.

Üniversiteler muafiyet için sadece kendi yeterlilik sınavlarını sunmamaktadır.
TOEFL, Cambridge Exam gibi uluslararası alanda birçok farklı Akademik İngilizce Yeterlilik sınavlarına girerek direk bölüme geçiş gerçekleştirebilirler.

Ezbere dayalı eğitim sistemimizde kısa vadede sorunu çözmek için gittiğiniz Proficiency kursları bizlere anlık çözümler sunmaktadır. Bölüm derslerimize geçtiğimizde ezbere dayalı statejik olarak geçtiğimiz sınavlar günlük hayatımızda ve bölüm derslerimizde hep karşımıza çıkacaklar.

Türkiye’de bazı vakıf ve devlet üniversitelerinin sunduğu hazırlık muafiyet sınavları yerine hazırlık atlama için alternatif sunmuş olduğu sınavları ve yeterli skorları sizlere sunmak isterim.

Özyeğin Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – IBT : 80 Puan (4 ana bölümde en az 20 Puan)
  • TOEFL – PBT : 550 Puan (Yazılı bölüm en az 4 Puan)
  • Pearsn PTE Akademik: 62 Puan (Her bölümden en az 59 Puan)
  • FCE (First Certificate in English) : En az B
  • CAE / CPE (Cambridge Exam Sınavı) : En az C
Özyeğin Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 44.000 TL

Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – IBT : 72 Puan
  • Pearson PTE Akademik : 55 Puan
  • CAE (Cambridge Exam Sınavı : En az C
Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 39.000 TL

Işık Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL IBT: 72 Puan
  • TOEFL PBT: 480 Puan
Işık Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 42.000 TL

Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – PBT : 550 Puan
  • TOEFL – IBT: 79 Puan
Sabancı Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – IBT: 80 Puan
  • CAE/CPE (Cambrdige Exam) En az C
Sabancı Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 60.000 TL

Bilgi Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – IBT: 75 Puan
  • FCE : En az B
  • PTE Pearson Sınavı: 67 Puan
Bilgi Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 45.000 TL

Koç Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL IBT: 80 Puan
  • TOEFL PBT: 550 Puan
Koç Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 63.500 TL

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
  • TOEFL – IBT: 70 Puan
  • TOEFL – PBT : 523 Puan
  • PTE Pearson Sınavı: 60 Puan
Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Alternatif sınavları ve Skorları;
  • TOEFL – IBT: 78 Puan
  • PTE Pearson Sınavı: 60 Puan
Kadir Has Üniversitesi Hazırlık bölümü ücreti 42.000 TL

yurtdisinda-dil-egitimi-800x445.jpg
Türkiye’de yapılan araştırmalarda öğrenciler maalesef ilk 1 yılda hazırlıklarını bitiremiyorlar ve maalesef zaman kaybı söz konusu oluyor.

Yurtdışında TOEFL, Cambridge Exam veya Pearson gibi sınavlara yönelik programlar minimum 4 maksimum 12 hafta sürmektedir. Bu programlara katılım gerçekleştirebilmeniz için İngilizce seviyenizin minimum konuşma düzeyinde İntermediate seviyede olması yeterlidir.

ABD, İngiltere, İrlanda, Malta, Kanada gibi birçok ülkede Akademik amaçlı İngilizce eğitiminizi anadili İngilizce olan bir ülkede alma imkanı sunmaktadır.

Bu eğitimler Türkiye’de sunulan özel Proficiency kurslarına oranla daha uygun fiyatlıdır.

Almış olduğunuz eğitim bölüm dersinize geçtiğinizde verimliliğini sağlamaya devam edecektir.

İngilizce seviyeleri başlangıç seviyesinde olan öğrenciler yine Türkiye’deki hazırlık sınıflarından daha uygun fiyata ortalama 6 aylık bir süreçte yeterli akademik seviyeye yurtdışında da ulaşabilirler.

Üniversite eğitiminize başlamadan önce İngilizce ile ilgili olan problemlerinizi eğitime başlamadan ortadan kaldırmanız sizin üniversite hayatınız boyunca işinize yarar. Özellikle sonraki yıllarda Erasmus, Work and Travel gibi birçok uluslararası tecrübeyi yaşamanızı sağlayacaktır. Bu tecrübeler de siz iş hayatına girdiğinizde size uluslararası firmalarda çalışma olanağı sağlamaktadır.