Umarım Beşiktaş Kobe'yi almaz!

BeReNN

Alyam?
Özel üye
İspanyol Sergio Llull ve Victor Claver ilginç mesajlar verdiler.
658532_detay.jpg

2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye ile birlikte "A" Grubu'nda yer alan ve turnuvanın favori takımı olarak gösterilen İspanya Milli Takımı'nın basketbolcularından Sergio Llull ve Victor Claver, grup birinciliği için İspanya, Litvanya ve Türkiye'nin mücadele edeceğini söyledi.

Litvan'ya da 31 Ağustos- 18 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası hazırlıklarına Madrid'de devam eden İspanya Milli Takımı'nın usta oyuncuları Sergio Llull ve Victor Claver, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Real Madrid kulübünde forma giyen ve İspanya Milli Takımı'nın da önemli kozlarından olan Llull, İspanya'nın favori gösterilmesiyle ilgili olarak, "İnsanların İspanya'yı favori olarak düşünmesi normal. Son Avrupa Şampiyonu ve iyi bir takımız. Ama biz bunu çok fazla düşünmüyoruz. Ayaklarımızın yere basması gerektiğini ve adım adım ilerlemek gerektiğini düşünüyoruz. Turnuva boyunca da sadece önümüzdeki maçı düşünmeliyiz" dedi.

Llull, kendi sahalarında çok güçlü bir takım olduklarına ve Navarro ve Rudy gibi çok büyük yeteneklerinin olduğuna dikkat çekerek, "Pota altında da Gasol kardeşler, Felipe Reyes ve Clavel gibi oyunculara sahibiz. En büyük silahlarımız onlar. Ayrıca, fiziksel olarak çok güçlü bir takımız" diye
konuştu.

"TÜRKİYE TECRÜBELİ BİR TAKIM"

Llull, açıklamasında, Türkiye'nin "çok iyi ve tecrübeli bir takım" olduğuna da işaret ederek, "Türkiye'ye karşı her zamanki gibi çok zor bir maç oynayacağımız kesin ama kazanmaya çalışacağız. Grup olarak çok açık bir grup. Biz diğer takımları düşünemeyiz çünkü hepsi kendine göre tehlikeli takımlar ve bu tip turnuvalar da takımlar her şeylerini ortaya koyar. Ancak Türkiye, İspanya ve Litvanya grup birinciliği için yarışacaktır" ifadesini kullandı.

Llull, Türk Milli Takımı'nda herkesin çok iyi olduğunu belirterek, "Ancak en büyük fark Hidayet Türkoğlu olacaktır" dedi.

"FAVORİ GÖSTERİLMEMİZ NORMAL"

Victor Claver de açıklamasında, İspanya'nın favori olarak gösterilmesinin normal olduğunu söyledi.
Claver, "İspanya şampiyonayı kazanırsa neden kazanmış olacak?" sorusuna, "Çünkü herkes üzerine düşen görevi yapıyor ve takımın büyümesi için rolünü iyi yerine getiriyor" yanıtını verdi.

Avrupa Şampiyonası'nda tüm takımların birbirine çok yakın düzeyde olduğunu ve bunun da turnuvayı "daha güzel ve dengeli hale getirdiğini" vurgulayan Claver, turnuvaya iyi bir başlangıç yapmanın her takım için önemli olduğuna değindi.

"TÜRKİYE NE DÜZEYDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Claver, gruptaki rakipleri Türkiye için, "Geçen yılki Dünya Kupası'nda Türkiye evinde oynamanın avantajına sahip olsa da ne düzeyde olduğunu gösterdi. İyi basket oynuyorlar ve herkes üzerine düşeni yapıyor, savunmaları da iyi. Favorilerden biridir. Sergio Llull'un dediği gibi ben de Türkoğlu'nun Türkiye'deki en önemli basketbolcu olduğu görüşüne katılıyorum. Ama bence Kerem Tunçeri takımda farkı yaratıyor, tüm takımı yönetiyor ve lider" dedi.

"BEŞİKTAŞ ŞAŞIRTTI"

Öte yandan, Beşiktaş kulübünün tüm Avrupa basınında gündeme gelen NBA'in yıldız basketbolcularını alma veya kiralama çabalarını yakından takip ettikleri bildiren Claver, "Gerçeği söylemek gerekirse şaşkınlık yaşıyoruz. Gerçekten bizi şaşırtıyor. NBA'deki mevcut durum, Avrupa'daki ekonomik gücü olan takımların yıldız basketbolcuları getirmesine olanak sağlıyor. Umarım Beşiktaş Kobe Bryant'ı almaz çünkü ben Valencia'da oynuyorum ve Avrupa Kupası'nda bu kadar güçlü bir takımla karşılaşmak istemem" diye konuştu.

Llull ise konu ile ilgili olarak, "Bunlar Türk basketbolunu daha ileriye götürmek için yapılan transferler. Bence iyi olacaktır ve bu tip transferler yararlıdır. Biraz şaşırdık tabiki çünkü bir NBA yıldızının Avrupa'ya, Türkiye'ye, İspanya'ya veya İtalya'ya gelmesi şaşırtıcı. Ama NBA'deki şu andaki durum normal olmadığından buraya gelmeleri normal karşılanabilir" ifadesini kullandı.

Claver ayrıca, Türkiye Basketbol Ligi'nin her yıl yükseldiğini ve Avrupa'da önemli bir konuma gelmeye başladığına dikkati çekerek, gelecekte tecrübe kazanmak için Türk takımlarından birinde oynamayı düşünebileceğini kaydetti.
 
Top