• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

ULUSLAR ARASI HABERLEŞMEDE KULLANILAN Q KODLARI

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
ULUSLAR ARASI HABERLEŞMEDE KULLANILAN Q KODLARI

Günümüzde çok çeşitli elektronik haberleşme yolları kullanılmaktadır.
Bu çeşitli haberleşme yolları kullanılırken ana amaç, her türlü bilginin en kısa sürere ve doğru olarak karşı tarafa iletilmesidir.
Özellikle acele, güvenlik, tehlike, emniyet vb. durumlarda haberleşme yollarını fazla meşgul etmeden, bilgiyi geciktirmeden ve yabancı dille anlaşamayan radyo operatörlerinin daha kolay anlaşmasını sağlamak için bazı kodlar kullanılır.
Bunlar Q, Z, Servis, Sinpo ve Sinpfemo kodlarıdır. Bu kodlardan Q Kodlarının orjinalleri 1909 yılında İngiliz hükümeti tarafından öncelikle gemi ve kıyı istasyonlarının haberleşmesinde kullanımı için tasarlanmış ve kısaltmaların listesi oluşturulmuştur.
Kullanım kolaylığı, anlaşılırlık, akıcılık, hızlılık vb. pozitif yönlerinin yanında deniz taşıtlarının haberleşmesi başta olmak üzere ingilizce bilmemenin eksikliğini ordadan kaldıran Q Kodları bütün dünyada tüm haberleşme alanlarında hızla kabul görmüştür.
Londra’da 1912 ve 1913 yıllarında yapılan toplantılar sonucu,
Üçüncü Uluslararası Radyo telgraf Sözleşmesi (Third International Radiotelegraph Convention) ile Servis Yönetmeliği’ne (Service Regulations) radyo ve telgraf iletişiminde kullanılmak üzere toplam 45 adet Q Kodu kısaltması listesi (List of Abbreviations to be used in Radio Communications) eklenmiştir. Bu kodlar 1965 yılında ARRL Amateur Radio Station Log Book’ta yayınlanmıştır ve günümüzde tüm amatör telsizciler tarafından çok geniş olarak kullanılmaktadır. Bugüne anlam bakımından genişleyerek ve sayısal açından çoğalarak gelen bu kodlarla bir uçak pilotu “Kanadım eyik mi ?” sorusunu bile sorabilmektedir. Yazımızda konu olan Q (kû) kodları; Q hafiyle başlayıp iki tamamlayıcı harften oluşan toplam üç harflik dizi şeklindedir. Q Kodları kullanımda ikinci harflerine göre de genel (QRA-QUZ), hava (QAA-QNZ ) ve deniz (QOA-QOZ) olarak gruplandırılmasına rağmen hemen hemen bütün Q Kodları elektronik haberleşme dallarında grup farkı gözetmeksizin kullanılmaktadır. Q Kodları genelde soru ve cevap biçiminde kullanıldığından bu şekilde yazılmıştır. Haberleşme esnasında soru şeklinde vurgulanır veya soru işaretiyle kullanılırsa soru yazılı sütundaki anlamı taşır. Örneğin : QRA ? : Sizin istasyonunuzun çağrı işareti (adı, kodu) nedir? Q kodları; cevap şeklinde vurgulanır veya soru işaretsiz kullanılmışsa ya da sorulmadan bilgi, rapor verilmişse cevap biçimi yazılı sütundaki anlamını taşır. Örneğin: QRA TA6CBO. Çağrı işaretim (istasyonumun adı/kodu) TA6CBO’dır. Bazen Q kodlarıyla birlikte; isim, sözcük, frekans, sayı vb. ekler kullanılır. Bu ekler Q kodlarıyla sorulan, cevaplanan veya bilgi verilen konunun (Q kodunun) tamamlayıcısıdır. Örneğin; QRN 3 : Vericinizin emisyonu (sinyali/ işaretleri ) orta şiddette atmosferik karıştırmayla (orta şiddette doğal parazitle) alınıyor anlamındadır. Q kodları uluslararası anlam taşıyan kodlar olmasına rağmen hava, deniz, kara, amatör, askeri, arama-kurtarma, yerel, diğer branş ve ihtisas ihtisas dalları vb. elektronik haberleşmelerde esas anlamına aynı paralellikte anlamlarda da kullanılmaktadır. Örnek : QTH : Genel olarak “Enlem ve boylam derecelerine (ya da belli bir coğrafi noktaya göre) bulunduğunuz yer.” şeklinde anlam ifade etmektedir. Türkiye içi bir radyo habeleşmesinde QTH Bursa ifadesinde istasyonum Bursa ilindedir ya da Bursa ilinden çıkış yapıyorum şeklinde anlaşılacaktır. Bursa il merkezindeki bir radyo haberleşmesinde ise “Şu anda QTH’teyim.” şeklindeki ifadeden “ikametten çıkış yapıyorum (evdeyim)” şeklinde anlam çıkarılabilmektedir. Q kodları çok daha fazla sayıda olmasına rağmen, Q KODLARI LİSTESİ Amatör Telsizcilikte gerekenler ve kurtarma ile ilgili olanlar, alfabetik sıraya göre, çok kullanılanlar ve önemli olanlar kalın harflerle yazılmıştır. Q Kodları tek tek İngiliz alfabesi ile telaffuz edilir. İngiliz alfabesinin okunuşu aşağıda verilmiştir.

Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm ey bi si di i ef ci eyç ay cey key el em Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz en o pi kû ar es ti yu vi dablyu eks vay zet

Örnek: QNY = Qû eN vaY şeklinde telaffuz edilir.
Q KODLARI -
2- Q KODLARI LİSTESİ QAP .... KHz (MHz) de seni (ya da ..... yı ) dinle- ..... KHz (MHz) de beni ( ya da ..... yı) yeyim mi ? dinleyiniz.
QAR Dinleme frekansında ...... (dakika) dinlemeyi Dinleme frekansında ..... (dakika) dinlemeyi durdurabilir miyim ? durdurabilirsiniz.
QBE Antenimi içeri almak (toplamak, sarmak) üzereyim.
QBM ..... den binim için bir mesaj gönderildi mi ? ..... (saat) de ....dan gönderilen mesaj ..... dır. (Buradadır)
QCB Gecikmenin nedeni nedir ? Gecikmenin nedeni : 1 Sıra dışı bir gönderme yapışınız. 2 Yanıt vermekte yavaş olmanız. 3 .....ma verdiğiniz yanıtın eksik olması.
QCS ..... frekannstaki alışım bozulmuştur (..... frekansta alma / dinleme yapamıyorum.
QCX Tam çağrı işaretiniz nedir ? Tam çağrı işaretim ..... dir.
QCY Salma (trailing) antenle çalışınız. Salma (trailing) anlenle çalışıyorum.
QDB ..... mesajı ..... ya gönderdiniz mi ? ..... mesajı ..... ya gönderdim.
QEB Kavşak noktasından dönebilir miyim ? Kavşak noktasından sola dönünüz : LEFT, sağa dönünüz: RIGHT. QEF Park yerime vardım mı ? Park yerinize varınız. Park yerinize vardınız mı ? Park yerime vardım.
QIC Şimdi (ya da ..... saatte) .... KHz.(MHz) de ..... Şimdi (ya da ..... saatte) ..... KHz (MHz)de radyo istasyonu ile iletişim yapabilir miyim ? ..... radyo istasyonu ile iletişim yapınız. Şimdi (ya da ..... saatte) ..... KHz (MHz)de .....radyo istasyonu ile iletişim yapacağım.
QFS ..... (yer) deki ..... (radyo/telsiz) istasyonu ..... (yer) deki (radyo/telsiz) istasyonu çalışıyor mu ? Ya da lütfen ..... (yer) istasyo- çalışıyor ya da ..... (saat) de çalışacak. nunu çalıştırınız.
QIF ..... hangi frekansı kullanıyor ? ..... nın kullandığı frekans KHz (MHz) dir.
QJA ..... ters midir ? ..... nız terstir. 1 Bandım. 1 Bandınız. 2 İşaret ve aralığım (Mark-Space) 2 İşaret ve aralığınız.
QJB ..... kullanacak mısınız ? ..... kullanacağım.
1 Radyo [Telsiz=Transceiver (TXRX)] 1 Radyo [Conditions (Kondiyşın)]
2 Kablo (Tel) 2 Kablo (Tel)
3 Telgraf 3 Telgraf
4 Teleteyp (Teletype=TTY) 4 Teleteyp (TTY=Teletype)
5 Telefon [Phon(Fono)] 5 Telefon [Telephone (Telifıun)]
6 Alıcı (Receiver=RX) 6 Alıcı [RX=Receiver(risivı)]
7 Verici (Transmitter=TX) 7 Verici [TX=Transmitter(Tranzmittı)]
8 Retepforatör 8 Reperforatör (Teleks)
QJC ..... nızı kontrol edecek misiniz ? ..... mı kontrol edeceğim.
1 Verici dağıtıcı. 1 Verici dağıtıcı Q KODLARI
2 Oto-head 2 Oto-head
3 Perforatör 3 Perforatör
4 Reperforatör 4 Reperforatör
5 Printer (Yazıcı) 5 Printer
6 Printer motor 6 Printer motor
7 Keyboard (Kibod) 7 Keyboard (Klavye)
8 Antenna system (enteni sistım) 8 Anten sistemi.
QJD ..... gönderiyor muyum ? ..... gönderiyorsunuz.
1 Harf 1 Harf
2 Sayı 2 Sayı
QJE Frekans kaymam ..... mı ? Frekans kaymanız ..... dır.
1 Çok geniş. 1 Çok geniş.
2 Çok dar. 2 Çok dar.
3 Doğru 3 Doğru.
QJG Otomatik röleye döneyim mi ? Otomatik röleye dönünüz.
QLB ..... istasyonu dinleyip uzaklık, kalite vb. ..... istasyonu izledim ve raporum (kısaca) bilgileri bildirir misiniz ? ..... dır.
QLH ..... (frekansı) ve ..... (frekans) larını aynı anda Şimdi ..... (frekans) ve ..... (frekans) larını (birlikte) kullanır mısınız ? birlikte (aynı anda) çalıştıracağım.
QLV ..... radyo kolaylığına olan gereksinme sürüyor ..... radyo kolaylığına olan gereksinme sürüyor. mu ?
QMH ..... KHz (MHz) de alma ve göndermeye ..KHz (MHz) de alma ve göndermeye geçiyorum. geçiniz. 5 dakika içinde iletişim sağlana- 5 dakika içinde iletişim sağlanamazsa yine mazsa yine şimdiki frekansa dönünüz. şimdiki frekansa döneceğim.
QMU ..... (yer) de yüzey sıcaklığı nedir ? ....(yer) de yüzey sıcaklığı ....(derece) dir.
QNT ..... (yer) de yüzey rüzgarının en yüksek hızı ..... (yer) de ..... (saat) de yüzey rüzgarının en nedir ? yüksek hızı ..... dır.
QOA 500 KHz’de radyo telgraf iletişimi yapabiliyor 500 KHz’de radyo telgraf iletişimi yapamusunuz ? biliyorum.
QOB 2182 KHz’de radyo telefon iletişimi yapabiliyor2182 KHz’de radyo telefon iletişimi yapamusunuz ? biliyorum.
QOD Benimle ... dilinde iletişim yapabilir misiniz ? Sizinle ... dilinde iletişim yapabilirim.
0 Hollanda dili
5 İtalyanca
0 Hollanda dili
5 İtalyanca
1 İngilizce
1 İngilizce
6 Japonca
2 Fransızca
6 Japonca
7 Norveçce
7 Norveççe
3 Almanca
8 Rusça
3 Almanca
8 Rusça
4 Yunanca
9 İspanyolca
4 Yunanca
9 İspanyolca
QOE ..... (isim ya da çağrı işareti) tarafından gönderi-..... (isim ya da çağrı işareti) tarafından len emniyet işaretini aldınız mı ? gönderilen emniyet işaretini aldım.
QOF İşaretlerimin (alış, yazış) netlik kalitesi nedir? İşaretlerinizin netlik kalitesi ..... dir.
1 Net değil.
2 Orta netlikte.
3 Net.
Q KODLARI -4-
QOG Gönderilecek kaç bandınız var ? Gönderilecek ..... bandım var.
QOH ....saniye süreyle faz sinyali gönderebilir miyim?..... saniye süreyle faz sinyali göndedebilirsiniz. ( Faz sinyali, faksimile resimlerin ayarlanmasında gönderilir.)
QOI Band göndereyim mi ? Bandınızı gönderiniz.
QOJ Emercansi pozisyonu belirten Radiobeacon’ın Emercansi pozisyonu belirten radiobeacon’ın ..... ..... KHz (MHz) den gönderildiği işaretleri din- KHz(MHz) den gönderdiği işaretleri dinliyorum. liyormusunuz.
QOK Emercansi pozisyonu belirten radiobeacon’ın Emarcansi pozisyonu belirten radiobeacon’ın ..... ..... KHz (MHz) den gönderdiği işaretleri KHz (MHz) den gönderdiği işaretleri aldım. aldınız mı ?
QRA İstasyonunuzun (geminizin) çağrı işareti (adı İstasyonumun (gemimin)çağrı işareti (adı veya veya kodu )nedir ? kodu) .......................... dir.
QRB İstasyonlarımız arasındaki uzaklık (kuş uçuşu ) İstasyonlarımız arasındaki uzaklık (kuş yaklaşık ne kadardır ? (distance) uçuşu) yaklaşık .... Km. (Mil) dir.
QRC İstasyonunuzun ücretleri, hangi özel ya da devlet İstasyonumun ücreti ..... özel ya da devlet kuruluşunca ödenir ? kuruluşunca ödenir.
QRD Nereden gelip nereye gidiyorsunuz ? ..... dan gelip .... ya gidiyoruz.
QRE ..... ya yaklaşın olarak ne zaman varacaksınız ? ..... ya ..... saatte varacağız.
QRF ..... (yer) e mi dönüyorsunuz ? ..... ya dönüyoruz. * ..... e dönünüz.
QRG Gerçek frekansımı bildirir misiniz ? Gerçek frekansınız ..... KHz (MHz) dir. ..... nın frekansını bildirir misiniz ? ..... nın frekansı .... KHz. (MHz) dir.
QRH Frekansım değişiyor mu ? Frekansınız değişiyor.
QRI Göndermemin tonu nasıldır ? Göndermenizin tonu ..... dır. 1 İyi. 2 Değişken. 3 Kötü.
QRJ Kaç adet radyotelefon görüşmesi isteğiniz var ? ..... adet radyotelefon görüşme isteği var.
QRK Emisyonumun (ya da ..... nın sinyalinin) anlaşı- İşaretlerinizin (ya da .... nın sinyalinin) labilirliği nasıldır ? anlaşılabilirliliği ..... dir. (Radyo/Okunabilirlik/Modülasyon derecesi)
1 Kötü. (Hemen hemen bütün haberleşme ve iletişim
2 Zayıf. sistemlerinde beş üzerinden ölçülür ve rapor
3 Orta. verilir.)
4 Anlaşılabilir, iyi.
5 Çok iyi.
QRL Meşgul müsünüz ? Meşgulüm. Lütfen karıştırmayınız. ..... ile ilgilenir misiniz ? ..... ile ilgileniyorum.
QRM Göndermem başka emisyonlarla , yayınlarla Göndermeniz başka emisyon – yayınlarla karıştırılıyor mu ? ..... seviyede karıştırılıyor.
1 Karıştırılmıyor.
2 Az
3 Orta seviyede
4 Güçlü
5 Çok güçlü
Q KODLARI -5-
QRN Atmosferik (manyetik fırtına, doğal parazit) Atmosferik karıştırma şiddeti ..... dir. karıştırma var mı ?
1 Yok
2 Az, güçsüz
3 Orta
4 Güçlü
5 Çok güçlü
QRO Vericimin gücünü yükselteyim mi ? Vericinizin gücünü yükseltiniz.
QRP Vericimin gücünü azaltayım mı ? Vericinizin gücünü azaltınız.
QRQ Daha hızlı (seri) göndereyim mi ? Daha hızlı (seri) gönderiniz. (Dakikada .... sözcüklük hızı ile)
QRR Otomatik çalışma için hazır mısınız ? Otomatik çalışma için hazırım.
QRS Daha yavaş göndereyim mi ? Daha yavaş gönderiniz. (Dakikada .... sözcüklük hız ile)
QRT Göndermeyi durdurayım mı ? Göndermeyi durdurunuz.
QRU Benim için herhangi bir şeyiniz var mı ? Sizin için herhangi bir şeyim yok.
QRV Hazır mısınız ? Hazırım.
QRW Onu ..... KHz (MHz) den çağırdığınızı ..... ya Onu ..... KHz (MHz) den çağırdığımı bildireyim mi ? lütfen ..... ya bildiriniz.
QRX Beni yeniden ne zaman çağıracaksınız ? ..... (saat) de ..... KHz (MHz)den yeniden * Tekrar ne zaman haberleşme yapacağız. çağrı yapacağım.
QRY İletişim (haberleşme) için sıram kaçtır ? Haberleşme (iletişim) için sıranız ..... dır.
QRZ Beni kim çağırıyor ? Sizi ..... (ad ya da çağrı işareti) çağırıyor. (..... KHz ya da MHz.den.)
QSA İşaretlerimin (emisyonumun, sinyalimin) ya da ... İşaretlerinizin ya da .... (ad/çağrı işareti) (ad/çağrı işareti) nın işaretlerinin gücü nasıldır ? nın işaretlerinin gücü ..... dir. (Sinyal alış derecesi: Amatör telsizcilikte ve
1-5 üzerinden
1-10 üzerinden Halk Bandında 10 üzerinden değerlendirilir.)
1 Güçlükle duyulabiliyor
1-2 (Bazı haberleşme ve iletişim sistemlerinde beş,
2 Güçsüz, zayıf
3-4 bazılarında ise 10 üzerinden ölçülür ve rapor
3 Orta, iyice 5-6 verilir.)
4 Güçlü, iyi 7-8 5 Çok güçlü, çok iyi 9-+
QSB İşaretlerim ya da ... (ad/çağrı işareti) nın işaretleri İşaretleriniz ya da ... (ad/çağrı işareti) nin (emisyon- sinyal) alçalıp yükseliyor mu? (Fading) işaretleri (emisyon-sinyal) alçalıp yükseli yor.
QSD Maniple yazmam bozuk mu ? Maniple yazışınız bozuk.
QSE Can kurtarma aracının sürüklenmesi yaklaşık Can kurtarma aracının sürüklenmesi yakolarak ne kadardır ? laşık olarak ..... mildir.
QSF Kurtarmayı yapabildiniz mi ? Kurtarmayı yaptık.
QSG Bir defada ... adet telgraf gönderebilir miyim ? Bir defada ... adet telgraf gönderebilirsiniz
QSK İletişiminiz arasında beni duyabiliyor muzunuz ? İletişimimiz arasında sizi duyabiliyorum Duyabiliyorsanız göndermeniz sırasında sizi Göndermemizin arasına girebilirsiniz.
Q KODLARI -6-
kesebilir miyim. (Araya girmek.)
QSL Alındığını onaylar mısınız ? Alındığını onaylıyorum. (İşaretlerin alındığının veya haberleşmenin tümünün işaretle veya yazılı tasdiki ya da teyidi.)
QSM Yazdığım son (ya da .. numaralı) telgrafı yeniden Yazdığınız son (ya da .. numaralı) telgrafı yazayım mı ? yeniden yazınız.
QSN Beni ya da ...(ad/çağrı işareti) yı ..... KHz (MHz) Sizi ya da .... (ad/çağrı işareti) yı, ..... KHz üzerinden dinlediniz (duydunuz mu) mi ? (MHz) üzerinden (duydum) dinledim.
QSO ..... (ad/çağrı işareti) ile doğruca ya da ..... (ad/ ..... (ad/çağrı işareti) ile doğruca ya da ..... çağrı işareti) aracılığı ile iletişim yapabiliyor (ad/çağrı işareti) aracılığı ile iletişim yamusunuz ? (Radyo ile haberleşme yapmak.) pabiliyorum.
QSP Telgrafımı ...ya (ad/çağrı işareti) ücretsiz Telgrafınızı ...ya (ad/çağrı işareti) ücretsiz olarak yazabilir misiniz ? olarak yazabilirim.
QSQ Geminizde doktor (ya da ..... birey) var mı ? Gemimizde doktor (ya da ... birey) var.
QSR Çağrımı çağrı frekansından yineleyeyim mi ? Çağrı frekansından çağrınızı yineleyin. Sizi duyamadım. (Karıştırma var.)
QSS Hangi çalışma frekansını kullanacaksınız ? ... .KHz (MHz) frekansını kullanacağım.
QSU ..... KHz (MHz) den ..... (yayın sınıfı) ile gönde- ..... KHz (MHz) den ..... (yayın sınıfı) ile reyim (ya da yanıtlandırayım) mı ? gönderiniz. (ya da yanıt veriniz)
QSV Bu frekans üzerinde ya da ..... KHz (MHz) üze- Bu frekans üzerinde ya da .... KHz (MHz) rinde ayar yapabilmeniz için bir seri V üzerinde ayar yapabilmeniz için bir seri ya da işaret) göndereyim mi ? V (ya da işaret) gönderiniz.
QSW Bu frekans ya da ..... KHz (MHz) üzerinden ..... Bu frekans ya da ..... KHz (MHz) üzerin- (yayın sınıfı) ile gönderme yapacak mısınız ? den ..... (yayın sınıfı) ile gönderme yapacağım.
QSX ..... (ad/çağrı işareti) ni ..... KHz (MHz) ya da ..... (ad/çağrı işareti) ni ..... KHz (MHz) ya band ya da kanal üzerinde dinleyecek misiniz ? da band ya da kanal üzerinde dinliyorum.
QSY Yayını (iletişimi, muhabereyi) diğer bir frekansa Yayını (iletişimi, muhabereyi) diğer bir (ya da ..... KHz/MHz’e) değiştireyim mi ? frekansa ( ..... KHz/MHz’e) değiştiriniz.
QSZ Her sözcük ya da grubu birden çok kez göndere- Her sözcük ya da grubu 2 (ya da .... ) kez yim mi ? gönderiniz.
QTA ........ numaralı telgrafı (mesajı) iptal edeyim mi? ...... numaralı telgrafı (mesajı) iptal ediniz.

QTB Sözcük sayımında anlaştık mı ? Sözcük sayımında sizinle aynı görüşte değilim. Her sözcük ve grubun ilk işaretini yineliyorum.
QTC Gönderilecek kaç telgrafınız var ? Gönderilecek ....... (sayıda) telgrafım var.
QTD Kurtarma gemisi (uçağı) ne buldu ? Kurtarma gemisi (uçağı) ..... buldu. 1) ..... (sayıda) kazadan kurtulan. 2) Enkaz 3) ..... (sayıda ) ceset
QTE Size göre gerçek kerterizim nedir ? Bize göre gerçek kerteriniz....(saat)de..dir.
QTF Kontrolünüzdeki direction finding (yön bulma) Kontrolümüzdeki direction finding (yön
Q KODLARI -7-
istasyonlarınca alınmış kerterinize göre gerçek bulma) istasyonlarınca alınmış kerterize Pozisyonum neresidir ? göre gerçek pozisyonunuz ..... (saat) de ..... enlem ....... (boylam) dasınız.
QTG ..... KHz (MHz) den her biri 10 saniye iki çizgi ..... KHz (MHz) den her biri 10 saniye iki ve arkasından çağrı işaretinizi .....(kez) gönderir çizgi ve arkasından cağrı işaretimi .... kez misiniz ? göndereceğim.
QTH Enlem ve boylam derecelerine (ya da belli bir Bulunduğum yer ..... enlem ...... boylam coğrafi noktaya göre) bulunduğunuz yer nere- derecesidir.(Belli bir coğrafi noktaya göre sidir ? ..... dayız.) * İstasyonunuzun bulunduğu yer veya ikamet *İstasyonumun bulunduğu yer veya ikaettiğiniz yerin adı nedir ? met ettiğim yer ...................... dir.
QTQ İstasyonumla uluslar arası işaretler kodu İstasyonunuzla uluslar arası işaretler (INTERCO) ile iletişim yapabilir misiniz ? kodu (INTERCO) ile iletişim yapabilirim.
QTR Doğru ..... (MSA/UTC) saat kaçtır. Doğru ..... (LOCAL/GMT) saat ..... dır.
QTS Frekansınızı ayarlamak için .... KHz (MHz) Frekansımı ayarlamak için ...KHz (MHz) den şimdi ya da .... (saat) de çağrı işarezinizi den şimdi ya da..... (saat)de çağrı işaretimi gönderecek misiniz ? göndereceğim.
QTT İşaretler, bir başka yayın üzerine biniyor mu?
QTU İstasyonunuz hangi saatlerde açık bulunuyor ? İstasyonum ..... (saatin) den ..... (saati) ne kadar açıktır.
QTV Yerinize ..... KHz (MHz) de ..... (saat)e kadar bek- Yerime.....KHz (MHz) de saat....dan..... ya lemeye gireyim mi ? kadar beklemeye giriniz.
QTW Kurtulanların durumu nedir ? Kurtulanların durumu ....dır ve çok çabuk ..... gerekir.
QTX Benimle daha sonra iletişim yapmak için ben Sizinle daha sonra iletişim yapmak için yeniden söyleyinceye (ya da ..... saate) kadar siz yeniden söyleyinceye (ya da .... saate) istasyonunuzu açık tutar mısınız ? kadar istasyonumu açık bulunduracağım.
QTY Olay yerine doğru ilerliyor musunuz? İlerliyor- ..... (tarih) ..... (saat) de olay yerine ulaşasanız ne zaman ulaşacağınızı umuyorsunuz ? cağımızı sanıyoruz.
QTZ Araştırmanız sürüyor mu ? ..... (uçak, gemi, kurtarma gemisi, kurtulanlar ya da enkaz) için araştırmayı sürdürüyoruz.
QUA ..... (çağrı işareti) den bilginiz var mı ? ..... (çağrı işareti) den bilgiler şunlardır.
QUC Benden (ya da .... dan) aldığınız en son mesajın Siz (ya da ..... çağrı işareti) den aldığın en numarasını (ya da başka bilgi) nedir ? son mesajın numarası ..... dir.
QUD ..... (çağrı işareti) ca gönderilen acelelik işaretini .....(çağrı işareti) ca gönderilen acelelik Aldınız mı ? işaretini ..... (saat) de aldım.
QUF ..... (çağrı işareti) nin gönderdiği tehlike işaretini ..... (çağrı işareti) nin gönderdiği tehlike aldınız mı ? işaretini ..... (saatin) de aldım.
QUM Tehlike trafiği bitti mi ? Normal çalışmaya Tehlike trafiği bitti. Normal çalışmaya dönebilir miyiz ? dönebilirsiniz.
QUP Bulunduğunuz yeri ..... ile belirtir misiniz ? Bulunduğumuz yer ..... ile belirtilecektir. 1 Projektör 1 Projektör
Q KODLARI -8-
2 Kara duman 2 Kara duman 3 Işıklı füze 3 Işıklı füze
QUR Kurtulanlar : Kurtulanlar
1 Kurtarma araçlarına alındılar mı ?
1 Kurtarma araçlarına alındılar.
2 Kurtarma gemisi tarafından toplandılar mı ?
2 Kurtarma gemisi tarafından toplandılar.
3 Karadaki kurtarma görevlileri ile buluştular mı ?
3 Karadaki kurtarma görevlileri ile buluş- tular.
QUS Kurtulanlardan kimseyi (ya da enkazı) gördünüz Gördüm, ..... dır. mü ?
Gördünüzse hangi pozisyondalar.
1 Denizde
2 Sallar üzerinde
3 Enkaz Pozisyonu ..... (enlem) ..... (boylam) dır. Ya da başka bilgi.
QUT Kaza yeri işaretlenmiş midir ? Kaza yeri ..... ile işaretlenmiştir.
1 Ateş ya da kara duman.
2 Şamandra.
3 Boyalı şamandra.
4 ..... (Diğer özel işaret.)
QUW ..... (enlem) ..... (boylam) ya da (belirtilmiş) .... (enlem) .... (boylam) ya da (belirtilmiş) Araştırma sahası içinde miziniz ? araştırma sahası içindeyiz.
QUY Kurtarma aracının yeri işaretlenmiş midir ? Kurtarma aracının bulunduğu yer ... (saat) te ..... ile işaretlenmiştir.
1 Ateş ya da kara duman.
2 Şamandra.
3 Boyalı şamandra.
4 ..... (Özel işaret.)
QUZ Kısıtlı çalışmayı sürdürebilir (dönebilir) miyim ? Tehlike süresi geçerlidir. Kısıtlı çalışma sürdürülecektir. (Kısıtlı çalışmaya dönü