Ulusal Yas İlan Edildi

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından Başbakanlık 3 gün milli yas ilan etti. 19 Mayıs'ta yapılacak kutlamalar da iptal edildi. 19 Mayıs'ta törenler yapılacak ancak kutlamalar yapılmayacak.

Soma'da, olay yerinde olan Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu konudaki sorulara karşılık, "Başbakan'ın gelişinin beklendiğini" söylemekle yetindi.

TÜRKİYE EN SON DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNDE YAS İLAN ETMİŞTİ

Türkiye daha önce, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünde ulusal yas ilan etmişti.

Ocak 2012'de, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada "14 Ocak 2012'den, Rauf Denktaş'ın naaşının toprağa verileceği tarihe kadar ulusal yas ilan edildiği" açıklamıştı.

Ulusal yas kapsamında, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilmişti.

BAŞBAKANLIK 3 GÜN MİLLİ YAS İLAN ETTİ

Soma'daki facia nedeniyle Başbakanlık 13 Mayıs'tan başlamak üzere 3 günlük milli yas ilan etti.

Tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya inecek.

Ancak milli yas ilan edilmeden önce ilk adım, İsrail'den geldi.

İsrail, bu akşam Ankara'da gerçekleştirilecek olan Milli Gün resepsiyonunu, Soma'da yaşanan maden kazası nedeniyle iptal ettiğini resmen açıkladı.

İSRAİL: "ÜZÜNTÜYLE BAŞIMIZI ÖNE EĞDİK..."

İsrail'in Türkiye temsilciliklerinin facebook sayfasından yapılan açıklamada, "Soma'da yaşanan ölümler nedeniyle üzüntüyle başımızı öne eğdik" ifadesiyle birlikte, resepsiyonun da iptal edildiği açıklandı.

CUMHURBAŞKANI ÇİN GEZİSİNİ İPTAL ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül de Çin gezisini iptal etti, yarın Soma'ya gidecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
''Sayın Cumhurbaşkanımızın, ikili resmi ziyaret vesilesiyle Pekin'e ve 16 Devlet Başkanının katılacağı “Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi’ne katılmak üzere Şanghay'a gerçekleştirmeleri öngörülen ziyaret, Manisa’nın Soma ilçesinde dün meydana gelen elim facia nedeniyle iptal edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, yarın Soma’ya gideceklerdir.''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de ABD gezisini iptal etti. TBMM çalışmalarına Salı gününe kadar ara verdi.

BAŞBAKAN ARNAVUTLUK GEZİSİNİ, KILIÇDAROĞLU MYK'YI İPTAL ETTİ

Soma kazasının ilk bilançosunun ortaya çıktığı dün akşam saatlerinde Ankara'da pek çok program iptali de art arda geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün çıkmayı planladığı Arnavutluk gezisini, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha önceden açıklanmış olan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısını iptal etti.

BAŞBAKAN'IN CUMARTESİ PROGRAMLARI DA İPTAL

Soma'daki facia nedeniyle 'ın Cumartesi günü Malatya ve İstanbul'daki programları da iptal oldu.

BAHÇELİ YARIN SOMA'YA GİDECEK

MHP Genel Başkanı yarın Soma'ya gidecek.

TÜRKİYE'DE TÜM CAMİLERDE SELA OKUTULACAK

Avrasya İslam Şurası Sekreteryası'nın organizasyonuyla düzenlenen "Avrupa Müslümanları Buluşması" için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez programını iptal ederek Soma'ya gitmek üzere yola çıktı

Soma'da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin tüm camilerinde sela okutulacak. Cuma namazından sonra vefat edenler için dua edilecek, cuma hutbesi de bu konuda olacak.

TOPLANTILAR VE AÇILIŞLAR DA BİRER BİRER İPTAL

Öte yandan yaşanan facia nedeniyle kurumlardan da arka arkaya açılış iptal bilgileri geliyor. İşte şimdiye kadar gelen iptaller:

* Galatasaray Spor Kulübü ile Denizbank arasında dün yapılan finansal yapılandırma töreni sonrası dün gece yapılması planlanan müzik yayını, Soma’da yaşanan facia nedeniyle iptal edildi.
*İsrail Büyükelçiliği, milli gün dolayısıyla bugün verilecek resepsiyonunu maden kazası nedeniyle iptal etti.
* Koru İstanbul Kuruçeşme açılış daveti iptal edildi.
* Kayseri'de yapılacak olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları açılış etkinlikleri ve konserleri iptal edildi.
* Türk kuyumculuk sektörünün BDDK'nın kredi kartı mevzuatına tepkisini ortaya koymak için Kuyumcukent'te düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi.
* 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde Akasya Acıbadem'de düzenlenecek olan Weapons of Sounds konseri iptal.
* Bir çok üniversitedeki bahar şenlikleri iptal edildi.
* Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) bugün düzenleyeceği 'Mağaza yöneticileri ve çalışanları bilgi şenliği konferansı' iptal edildi.
*İstanbul Shopping Fest kapsamında düzenlenecek olan Altın Günü'ne ilişkin basın toplantısı iptal edildi.
*16 Mayıs Cuma günü yapılacak olan Pirelli Carrier Lansmanı ileri bir tarihe ertelendi.

KONSERLER DE İPTAL

* Sıla'nın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi konseri iptal edildi.
* Gülben Ergen, Cuma akşamı Antalya ve Cumartesi akşam Kıbrıs' ta olan konserini iptal etti.
* Kerem Görsev'in bugün İzmir'deki konseri iptal edildi.
* D Cuma günü gerçekleşecek olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi konserini iptal etti.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Ulusal yas ilan edip 19 mayıs törenlerini iptal etmek evet güzel davranış ama bu olayı bir iş kazası gibi isimlendirip 1862lerden örnek vermek büyük ahmahlık...

öyle demeyelim ama 1900'lü yıllardan da verildi örnek,hakını yemeyelim,koca diyanet başkanı cenaze namazını kıldırdı daha ne istiyoruz biz...

twitter da gtördüm akgençlerden biri yazmış,koskoca diyanet başkanı cenaze namazı kıldırıyor daha ne istiyorsunuz diye...

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Bu konuda konuşulacak sorulacak o kadar çok şey var ki ama acı henüz çok taze.

Ben şuan bir tek maden de olan 600 işçinin 200 tanesinin nerede olduğu sorusunun sorulması gerektiğine inanıyorum .Artık geride kalanların naaşlarının çıkartılmayacağı söylentisi geziniyor bunun gerçekliğinin sorgulanması gerektiğini düşünüyorum ..Orada hayatını kaybetmiş tek insan bile bir mezar taşını hak ediyor .

Gerisi elbet zamanı gelince konuşulur .

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Yastayız, başımız sağolsun. Bunlara sebeb olanlar nasıl da saklanıyor, degil mi?
Fakat..kafama takılan bir durum var, yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.
19 Mayıs ATATÜRK'Ü ANMA, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin iptali beni rahatsız etti. Ve şu noktaya da dikkat çekmek isterim ki, 19 Mayıs'ı yalnızca gençlik ve spor bayramı olarak gören insanlarımız(!) azımsanamayacak kadar çok. Dolayısıyla, sade bir törenle, bayram havasında olmayarak ATA'mızı ansaydık keşke okullarda. Birkaç şiir okunsa en azından, yeni kuşaklara milli bilinç aşılansa.
Atatürk'ü yâd etmek gibi hassas bir olayın iptal edilmesi, beni üzdü ve şaşırttı açıkçası.

Son düzenleme:

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
19 mayıs kutlanmıyor ama tatili yapılıyor bu ayrıca merak konum benim.bugün bi kaç arkadaşla konuştuğumuzda ise aynı tarihler yıl farkı ile geçen yıl reyhanlı,bu yıl soma,üstelik patladı denilen trafolar sağlam olunca acaip senaryolar yazdık ... ortak acı,ortak yas gibi kelimelere çok kızıyorum...samimiyetsiz geliyor bana,hangimiz yemek yemeden somadan gelecek haberi bekledik,hangimiz sabaha kadar uykusuz kalıp aman iyi bir haber duyalım dedik,oldum olası sevmem,seni anlıyorum,acımız ortak gibi kelimeleri,hangimizin babası o madende diye sorarım adama,hangimiz simsiyah cesetler içinden yakınınızı bulmaya çalışıyor ki ortak acı oluyor...eskiden şöyle derdim seni anlıyorum diyenler kaç defa kemoterapi gördünüz ? şimdi ise somayı yaşıyorum,anlıyorum diyen bizler kaç gez göçükte bir yakınınızı kaybettik...?

LâL

ღ GALATASARAY ღ
Aynı Neden Dolayı Olmayabilir Evet Ama Bende Babamı Kaybettim Bu Yüzden BABASIZ Kalmanın Ne Demek Olduğunu Biliyorum . Bu Yüzden Orada ki Yaşananlar da ORTAK ACIMIZ Diyebiliyorum . Çünkü Ben Bu Ülkenin Vatandaşıyım . Bende Bu TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI Olarak Anılıyorum . Nasıl ki Kurtuluş Savaşında Kan Döken Atalarınız Varsa Benimde Kurtuluş Savaşında TÜRKİYE Olabilmek İçin Kan Döken Atalarım Var , Dedelerim Var . Bende Bu Vatanın Bir Evladıyım . Bende Sende O'da . . .

Eğer TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI Olduğunu Gösteren Kimliğin Varsa Sende Bu Ülkenin Evladısın . !
Bu Ülkede Yaşanan Her Olay , Her Acı Şey , Her Güzel Şey Bizim ORTAK ACIMIZ , ORTAK SEVİNCİMİZ . .
Ben Bunu Bilir Bunu Söylerim ..

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Aynı Neden Dolayı Olmayabilir Evet Ama Bende Babamı Kaybettim Bu Yüzden BABASIZ Kalmanın Ne Demek Olduğunu Biliyorum . Bu Yüzden Orada ki Yaşananlar da ORTAK ACIMIZ Diyebiliyorum . Çünkü Ben Bu Ülkenin Vatandaşıyım . Bende Bu TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI Olarak Anılıyorum . Nasıl ki Kurtuluş Savaşında Kan Döken Atalarınız Varsa Benimde Kurtuluş Savaşında TÜRKİYE Olabilmek İçin Kan Döken Atalarım Var , Dedelerim Var . Bende Bu Vatanın Bir Evladıyım . Bende Sende O'da . . .

Eğer TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI Olduğunu Gösteren Kimliğin Varsa Sende Bu Ülkenin Evladısın . !
Bu Ülkede Yaşanan Her Olay , Her Acı Şey , Her Güzel Şey Bizim ORTAK ACIMIZ , ORTAK SEVİNCİMİZ . .
Ben Bunu Bilir Bunu Söylerim ..

sen onları anlayabilirsin ama herkes samimi gelmiyor malesef...2 gün sonra unutacaklar o çocukları,o anneleri,o eşleri unutucak,utanmadan,arlanmadan,yüzsüzce karşımıza dikilecekler...

LâL

ღ GALATASARAY ღ
Genel Konusmayalim O Zaman Toplumumuzda Nice Annesiz Babasiz İnsanlar Cocuklar Hatta Bebekler Var . Genelleme Yaparak Onlarinda Hakkina Girmis Oluyorsun . Helallik Alinmasi Gerebilir Suizan Yapildigi İcin .

Tabi ki de Her Sey Dort Dortluk Degil Ama Suclunun Cezasini Rabbim Versin . Boyle Aci , Yas Gununde Baskasinin Gunahina Girerek Hem Ahiretimizi Atese Atiyoruz Hem de O Hayatini Kaybeden İnsanlari Yattiklari Yerde Huzursuz Ediyoruz . Eminim ki Boyle Tatsi Olaylarda İsimlerinin Zikredilmesi Onlarin Rahatsiz Olmasina Neden Olacaktir .

İlahi Adalet Elhamdulillah Er Ya da Gec Yerini Bulur . Sikayetimizi Rabbime Bildirelim , Hayatini Yitirmis Sehitlerimiz İcin Duamizi Edelim . Bize Bu Duser .

Son düzenleme:

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Genel Konusmayalim O Zaman Toplumumuzda Nice Annesiz Babasiz İnsanlar Cocuklar Hatta Bebekler Var . Genelleme Yaparak Onlarinda Hakkina Girmis Oluyorsun . Helallik Alinmasi Gerebilir Suizan Yapildigi İcin .

Tabi ki de Her Sey Dort Dortluk Degil Ama Suclunun Cezasini Rabbim Versin . Boyle Aci , Yas Gununde Baskasinin Gunahina Girerek Hem Ahiretimizi Atese Atiyoruz Hem de O Hayatini Kaybeden İnsanlari Yattiklari Yerde Huzursuz Ediyoruz . Eminim ki Boyle Tatsi Olaylarda İsimlerinin Zikredilmesi Onlarin Rahatsiz Olmasina Neden Olacaktir .

İlahi Adalet Elhamdulillah Er Ya da Gec Yerini Bulur . Sikayetimizi Rabbime Bildirelim , Hayatini Yitirmis Sehitlerimiz İcin Duamizi Edelim . Bize Bu Duser .

ben siyasi açıdan söyledim,genelleme yapmak için değil.