ULUBATLI HASAN KİMDİR? İŞTE GERÇEK HİKAYESİ!

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? İstanbul'un Fethi'nin sembolü haline gelen Ulubatlı Hasan tarihte var mı? İşte Hayatı ve hikayesi!​

Bundan tam 567 yıl önce gerçekleşen ve tüm dünya tarihinde bir dönüm noktası olan İstanbul'un Fethi'nin sembolü haline gelen Osmanlı ordusunun efsane askeri Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? gibi birçok soru da vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yerini alıyor. Yüzlerce yıl öncesinden bu güne kadar şanı ulaşmış olan bu yiğit asker; lakabını doğduğu yer alan Ulubatlı'dan almıştır. Ulubatlı Hasan, henüz 21 yaşında olan Fatih Sultan Mehmet Han, üstün askeri dehasıyla 1000 yıllık İmparatorluk olan Bizans devletini tarihten silmeyi başarırken surlara sancağı dikme şerefinin nail olduğu asker olarak bilinir.

Gerçek mi? İşte hayatı ve detaylar…

1453 yılında Osmanlı Devleti'nin hükümdarı 21 Yaşındaki Sultan Mehmet'in ve ordusunun Bizans İmparatorluğu'nu tarihten silerek dönemdeki adıyla Konstantiniyye'yi fethettiği bu anlamlı günde sancağı surlara canı pahasına diken Ulubatlı Hasan'ın hikayesi tüm dünyada yankı uyandırmıştır. Fetih 1453 filmine konu olan bu efsane askerin hayatına dair detayları
Ulubatlı Hasan, 1428 yılında Bursa'nın Ulubat köyünde doğdu. Fatih Sultan Mehmet'in kumandasında İstanbul kuşatmasına katıldı. Osmanlı ordusu Fatih Sultan Mehmed kumandasında 6 Nisan 1453 Cuma günü İstanbul'u kuşattı. 29 Mayıs 1453 Salı günü sabaha karşı son saldırı yapılıyordu. Yeniçeriler arasında iri yarı Ulubatlı Hasan adlı bir asker surlara tırmanmaya başladı. Bir elinde palası, öteki eli ile kalkanını başının üstünde tutarak surların üstüne çıktı. Onunla birlikte otuz kadar yeniçeri de surlara tırmandı. Ulubatlı Hasan yaralanmasına rağmen, arkadaşlarının surlara çıkmasına yardım etti. Ayağı taşa takılarak surlardan aşağı düştü. Yukarıdan atılan oklarla şehid edildi. Ancak yeniçeriler, açılan gediklerden içeri girerek şehri ele geçirdiler.

Son düzenleme:

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Yine de anlatılanlar efsane olabilir. Kanıtlayıcı hiç bir bilgi verilmemiş. Klasik internet haberleri işte.🙂

Ayrıca bu güzel paylaşım için @yesim434 arkadaşımıza teşekkür ederim 👍

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Yine de anlatılanlar efsane olabilir. Kanıtlayıcı hiç bir bilgi verilmemiş. Klasik internet haberleri işte.🙂

Ayrıca bu güzel paylaşım için @yesim434 arkadaşımıza teşekkür ederim 👍
Tarihimizden hiç bir şey ögrenmemissin halen anlaşıldı bizim zamanımızda internet yoktu ama biliyorduk
Tabiki görmedik ama inanıyorduk sen şimdi hz.muhammedin zamanında yaşananlarada efsane dersin çok yazık ummadığım senden tuhaf oldum yani kusura bakma 🙄

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Tarihimizden hiç bir şey ögrenmemissin halen anlaşıldı bizim zamanımızda internet yoktu ama biliyorduk
Tabiki görmedik ama inanıyorduk sen şimdi hz.muhammedin zamanında yaşananlarada efsane dersin çok yazık ummadığım senden tuhaf oldum yani kusura bakma 🙄
Hocam oldukça duygusal bir cevap vermişsin. Ulubatlı Hasan'ın varlığına inanmadığımı söylemedim. Sadece yazı bunu kanıtlayacak argüman sunamamış dedim. Ama için rahat etsin Ulubatlı Hasan'ın varlığına da inanmıyorum 😁 Zira o dönemin hiçbir kaynağında yer verilmiyor. Sonradan eklenmiş bir halk kahramanı. Ayrıca konuyu nasıl peygamber efendimiz'e bağladın hayret ediyorum.

Haberin zaten tıklama tuzağı haber sitelerinin birinden alınmış olduğu apaçık. Yazının sonuna kadar geliyorsunuz ve hala vaatlerde bulunuyor. İşin ilginci ise bulunduğu vaatleri yerine getirmiyor. Sadece yüreğini rahatlatmak isteyen okurlara ters bir idda sunmayarak internetin yanlış bilgi çöplüğünde yerini alıyor.

Sözüm kesinlikle @yesim434 için değil. Bu haberi veya yazıyı hazırlayana.

Sevgiler saygılar 😁

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi?
İstanbul'un Fethi'nin sembolü haline gelen
Ulubatlı Hasan tarihte var mı? İşte Hayatı ve hikayesi!

Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? İstanbul’un Fethi’nin sembolü haline gelen Ulubatlı Hasan tarihte var mı? İşte Hayatı ve hikayesi!

Bundan tam 567 yıl önce gerçekleşen ve tüm dünya tarihinde bir dönüm noktası olan İstanbul'un Fethi'nin sembolü haline gelen Osmanlı ordusunun efsane askeri Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? gibi birçok soru da vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yerini alıyor. Yüzlerce yıl öncesinden bu güne kadar şanı ulaşmış olan bu yiğit asker; lakabını doğduğu yer alan Ulubatlı'dan almıştır. Ulubatlı Hasan, henüz 21 yaşında olan Fatih Sultan Mehmet Han, üstün askeri dehasıyla 1000 yıllık İmparatorluk olan Bizans devletini tarihten silmeyi başarırken surlara sancağı dikme şerefinin nail olduğu asker olarak bilinir. Peki; Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi nedir? Gerçek mi? İşte hayatı ve detaylar…​

İstanbul'un Fethi'nin 567. Yıl dönümünde bu tarihi olayın adeta sembolü haline gelen Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? gibi birçok konuda vatandaşlar tarafından araştırılıyor. 1453 yılında Osmanlı Devleti'nin hükümdarı 21 Yaşındaki Sultan Mehmet'in ve ordusunun Bizans İmparatorluğu'nu tarihten silerek dönemdeki adıyla Konstantiniyye'yi fethettiği bu anlamlı günde sancağı surlara canı pahasına diken Ulubatlı Hasan'ın hikayesi tüm dünyada yankı uyandırmıştır. Fetih 1453 filmine konu olan bu efsane askerin hayatına dair detayları haberimizde derledik. Peki, Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi nedir? Ulubatlı Hasan gerçek mi? Hayatı ve tüm detaylar haberimizde…

Ulubatlı Hasan kimdir, hikayesi gerçek mi? İstanbul’un Fethi’nin sembolü haline gelen Ulubatlı Hasan tarihte var mı? İşte Hayatı ve hikayesi!

ULUBATLI HASAN KİMDİR? İŞTE GERÇEK HİKAYESİ!​

Ulubatlı Hasan, 1428 yılında Bursa'nın Ulubat köyünde doğdu. Fatih Sultan Mehmet'in kumandasında İstanbul kuşatmasına katıldı. Osmanlı ordusu Fatih Sultan Mehmed kumandasında 6 Nisan 1453 Cuma günü İstanbul'u kuşattı. 29 Mayıs 1453 Salı günü sabaha karşı son saldırı yapılıyordu. Yeniçeriler arasında iri yarı Ulubatlı Hasan adlı bir asker surlara tırmanmaya başladı. Bir elinde palası, öteki eli ile kalkanını başının üstünde tutarak surların üstüne çıktı. Onunla birlikte otuz kadar yeniçeri de surlara tırmandı. Ulubatlı Hasan yaralanmasına rağmen, arkadaşlarının surlara çıkmasına yardım etti. Ayağı taşa takılarak surlardan aşağı düştü. Yukarıdan atılan oklarla şehid edildi. Ancak yeniçeriler, açılan gediklerden içeri girerek şehri ele geçirdiler.

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Normal şartlarda ikinci kez cevap vermem ama bu istisna olsun.

Kaynaklardan bahsediyorum hocam. Bakın Vikipediden bir bölüm:

Ulubatlı Hasan (Ulubat, Karacabey, Bursa; d. 1428 - ö. 29 Mayıs 1453; İstanbul), İstanbul'un fethi sırasında Doğu Roma (Bizans) surlarına ilk sancağı diktiği iddia edilen Osmanlı askeri. Bugüne kadar Sipahi veya Yeniçeri şeklinde kurgulanmıştır.

190px-Ulubatl%C4%B1HasanHeykeli.jpg

Bursa'da bulunan Ulubatlı Hasan heykeli
Ulubatlı Hasan o dönemin kaynaklarında yer almamaktadır. İstanbul'un fethi sırasında bizzat bulunan Bizanslı tarihçi Francis'in orijinal eserinde Ulubatlı Hasan'ın ismi geçmiyorken, daha sonraki tarihlerde Francis'in eserine geniş ilaveler yapan Melissinos'un yazdığı kitapta yer almaktadır. Melissinos, Francis'in eserine yaklaşık dört misli daha ilave yapmıştır. Bunlardan biri de İstanbul surlarına ilk Türk bayrağını diken Ulubatlı (Lopadionlu) Hasan'dır. Birçok tarihçi ve araştırmacı, Melissinos'un eseri renklendirmek için bu tür hikâyeler uydurduğu ve Ulubatlı Hasan'ın aslında hayali olduğu kanaatindedir. Bir diğer dayanak ise şehrin fethedilişi sırasında o kargaşada surlara bayrağı ilk diken kişinin isminin sağlıklı bir şekilde zikredilmesinin mümkün olmayacağıdır.

Gerek Osmanlı kaynaklarında, gerekse İstanbul'un fethi sırasında bulunmuş yabancı tarihçilerin eserlerinde Ulubatlı Hasan'dan bahsedilmemektedir. Melissinos'un ilaveli eserinde hangi kaynaklardan yararlandığı bilinmemektedir.[1]

Gerçekliği tartışmalı olsa da Ulubatlı Hasan, İstanbul'un Türkler tarafından fethedilişinin simgesi olmuş ve Türk mitolojisinin bir parçası haline gelmiştir.