Ülkemizin En büyük sorunu ?

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Ülkemizdeki en büyük sorun konudaki mesaj sayısından da anlaşılacağı gibi, kimsenin bir sorun olduğunu kabul etmemesi :P Her şey örf ve adetlere uygun, herkes memnun halinden. Arada çıkıntılık yapan olursa ötekileştiriveririz.
Ataerkil bir toplum oluşumuzdan kaynaklanıyor sanırım. Şimdilerde şehirleşmeyle biraz değişti gerçi ama bizde geniş aileler vardır. O ailelerin reisleri vardır. Baba, varsa dede otoritedir. Birey olarak karar verip sorgulamaya alıştırılmıyoruz. Birey olarak kendine hayrı olmayanın toplumsal yönü de gelişmiyor. Öyle taklit ederek yaşayıp gidiyor hayatı.
Sadece eğitim sistemi kötü falan demeyeceğim, ekonomik durum da çok etkili. İnsanın asıl önceliği yeme, içme, barınma.. Bu memlekette üç kuruşla ailesini geçindirmeye çalışanlar var. Sıkıntılar büyük yani, sonumuz hayrolsun..

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Türkiye'nin o kadar çok sorunu var ki şuan için ilk aklıma gelen at gözlüklerimiz ..Farklı düşüncelere asla tahammülümüz yok .Sorma sorgulama araştırmada sıfırız ..Halk olarak organize olamıyoruz ki haksızlığın karşısında duramıyoruz duranı da Nehir in de dediği gibi ötekileştiriyoruz .

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
Vatandaşların Kendi fikirleri ile değil, başkalarının fikirleri ile hareket ediyor olması.... Geçmişte takılıp kalıyoruz,hiç ders çıkarmayı düşünmüyoruz. Halbuki şuan bütün imkanlar var elimizde. İnsanlara Araştırma yapmanın kötü olmadığını öğretmemiz gerekiyor.. Ben bile yeni bir kelime öğreniyorum hemen hazırcılık yapıyorum.Karşımdaki insanın söylemesini istiyorum. Hepimizin ellerinde akıllı telefonlar var. Öğrenmek o kadar kolay ki aslında ama biz o kadar hazırcılığa ve insanların bizlerin beynini yöneltmelerine izin veriyoruz ki böyle gidiyor... Herkes kendindeki eksiklikleri kabul ediyor olsa keşke.. O kadar çok büyük sorunlar var ki :) bende karalamak istedim bir şeyler.

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Evet, değerli kalemşor dostlarım güzel özetlemiş aslında, bende bir iki kelime ekleyeyim...
Gerçi örtüşen kelimeler olacak biraz ama, neyse...
Öncelikle, sorun olarak gördüğümüz şeyin gerçekten sorun olup olmadığını anlamak, anlamaya çalışmak, doğru görmek, araştırmak, doğru analiz etmek...
Eğer gerçekten bir sorun varsa, çözmeye çalışmak, çözmeye çalışan (art niyetliler hariç) herkesin çözüm yolunu iyi gözlemlemek ve tüm görüşlere fikir ve önerilere saygı duymak...
Ötekileştirmeden, ötekileşmeden... Bir birine yumruk gösteren değil, sevgi ve saygı gösteren olmalıyız, olmaya çabalamalıyız...
Kısaca, bencilik sorunu var ve biz olmayı başaramadığımız sürece, el alem bu filmi çok izler...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ülkemizdeki en büyük sorun konudaki mesaj sayısından da anlaşılacağı gibi, kimsenin bir sorun olduğunu kabul etmemesi :P
Acaba o kadar sorundan bahsetmektense sorunsuzluklar üzerinden konuşsak daha kolay olmaz mı. Hem sorunsuzluk konuları bir elin parmaklarını da geçmez :D

Hem ne bu hiddet, konudaki mesaj sayısını eleştirirken ilk yazan sensin, ne yani ilk cevap yazan ben olmamalıyım mı diyosun. :D Zaten gıcığım sana. :D :D :D

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
ülkemizin en büyük sorunu,: çok satanlar reyonunda 2 tane kalmış dantelli beyaz elbisenin ikisinin de 38 beden olması... : (
Halbuki ben ne hevesle askıdan alıp üzerime tutmuştum, yakıştırmıstım.

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
ülkemizin en gerçek sorunu ahlak yozlaşması yaşamamızdan kaynaklanıyor,üretilene ,üretene değil bir üstteki koltuğa yalakalık yaparak var olma mücadelesi var,oylarımızla seçtiğimiz siyasilerin karşısında el pençe durup insanlığımızı ayaklar altına alışımız var,manevi yönden yok olurken maddeye bağımlı hale gelişimiz var,siyonizm bizi yok etmek için yapabileceği en doğru yolu seçerek toplumu ahlaksızlaştırıp yok etme planını fevkalade güzel uygulamakta,bana ne ya beni ilgilendirmez demekten kurtulmalıyız,evet her koyun kendi bacağından asılır amma çürümeye başladımı çıkan koku herkesi rahatsız edecektir..en doğru yaklaşım islam ahlakını çok iyi öğrenip uygulamaktır ..

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
:D Zaten gıcığım sana. :D :D :D
:P:P

sT1eMxf.jpg

Hem ne bu hiddet, konudaki mesaj sayısını eleştirirken ilk yazan sensin, ne yani ilk cevap yazan ben olmamalıyım mı diyosun. :D Zaten gıcığım sana. :D :D :D

Konu sabah açılmış, ben akşam girdiğimde altı bomboştu, daha da yazmam zaten :HIH

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Şu göklere yükselttiğimiz Egolarımız..
Ve ördüğümüz duvarlar...
Sorunsuz hiçbir ülke olmaz. Sorunsuz Türkiye'de olmaz
Hiç sorunsuz bir yaşam olduğunu varsayın, o zaman sorunsuz yaşamın bir değeride olmazdı..

Sorun bizleriz.. İnsanlar...
Asıl önemli olan, sorunları nasıl aştığımızdır. Üzerimize düşeni yaptığımızdır.
Birbirimize nasıl kenetlendiğimizdir. "Benim sorunum değil" yerine, bizim sorunumuz diyebilmektir, sorunların üstesinden gelmek..
Herkes birbirine atıyor topu. Bu da egomuzun eseri.

Çuvaldızı kendimize batırmadan, iğneyi başkalarına batırıyoruz.
Ben yapmadım, o yaptı..
ilk gördüğümüz daha tanımadığımız bir insan hakkında bile tanımadan söyleyecek çok cümlemiz var..
Herşeyi biz biliyormuşuz gibi..

"Empati" yoksunuyuz..
"Ön yargılar" etrafımızı kuşatmış. Ön yargılarımızın esiri olmuşuz..
Kafamızda, Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı var...
önümüzde öldürülen, düşen yaralanan insanlara bile yardım etmekten kaçar olduk..
Zamanımız yok çünkü birbirimize ayıracak... Değerli zamanımızı niye tanımadığımız birine ayıralım ki..
"İnsanlık" can çekiştiği sürece, sorunlar da bitmez !