• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ucuz Yoldan Kalıp Yapma

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kilden heykelimizi yaptık. Çok detaylı bir heykeldi, saatlerce uğraştık. Arkadaşlarımız çok beğendi ve hepsi bana da yap, bana da yap diye tutturuyor. Bir sürü yapmak zorunda kalacaksınız tekrar. Her sanatçı gibi siz de üşengeçsiniz, aynı şeyi on kere yapmak istemiyorsunuz. İşte size çare! Yapıp pişirdiğiniz heykelin kalıbını alarak üç beş saniye içinde aynı heykelden bir tane daha yapabilirsiniz. Hem de kalıp malzemelerine dünyalar kadar para akıtmadan.

iv3Cpo9.jpg


Gerekli malzemeler:
  • Nişasta ya da pudra ya da un
  • Silikon
  • Kap
  • Çubuk
  • Eldiven
Silikon ile nişastayı bir kabın içine eşit miktarda dökün ve çubukla hamur haline gelene kadar karıştırın. Çok yapış yapışsa biraz nişasta ekleyin, nişastası fazla geldiyse silikon ekleyin.

tnmrRVp.jpg


vkDRp6S.jpg


J7ygmZh.jpg


Elinize bir eldiven takıp hamuru elinizde yoğurmaya devam edin. (bana uymayın ben eldiveni unuttum :) ) Bir tarafını iyice düzledikten sonra kalıbını alacağınız heykeli düz yüzeye yerleştirin. Tüm detayların iyice çıktığından emin olmak için bastırın.

4m9VcRa.jpg


Gp2xj1M.jpgBu şekilde sertleşene kadar bırakın. Bir kaç saat sürebilir.

QXG2Izw.jpg


Sertleştikten sonra fazlalık olduğunu düşündüğünüz kısımları kesip heykeli kalıptan çıkartın.

EcDqT0B.jpg


Bir miktar kili elinizde yumuşatıp kalıbın içine iyice bastırın ve fazlalık yerleri kesin. Bozmamaya özen göstererek yavaşça kili kalıptan çekip çıkarın.

7MA5ZUY.jpg


Çıkarttığınız heykeli fırında pişirin. Kalıbı asla fırına sokmayın. Artık aynı heykelden çok kısa sürede yüz tane yapabilirsiniz.
Kaynak: aycaevhali.com
 
Top