• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Üçüncü doz Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı sonrası görülen yan etkiler neler?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Eopx2Iv.jpg

Delta varyantı ile yayılmaya devam eden koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin başında üçüncü doz aşı uygulaması geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki bazı ülkelerin yanı sıra Türkiye'de de belli kriterlere sahip kişiler üçüncü doz aşı olmak için randevu alabiliyor.

Hatırlatma dozu olarak da adlandırılan üçüncü doz aşıyı Türkiye'de iki doz inaktif COVID-19 aşısı olmuş sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri vatandaşlar olabiliyor. Türkiye'de üçüncü doz aşı için Pfizer/BioNTech kullanılıyor.

Üçüncü doz aşının yan etkileri neler? Bugüne kadar neler tespit edildi?

'İkinci doza benzer veya daha hafif etkiler'

Üçüncü dozun yan etkileri konusunda kapsamlı çalışma sayısı olsa da İsrail, temmuz ayı sonunda başlattığı üçüncü doz aşı uygulamasına ilişkin ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Üç doz Pfizer/Biontech aşısı olmuş 4 bin 500 kişi üzerinde yapılan ankette yüzde 88'lik bir kesim, 3'üncü dozu takip eden süreçte 2'inci dozdakine benzer veya daha hafif etkiler hissettiklerini söyledi.
Çalışmaya katılanların yüzde 31'i kolunda ağrı hissettiğini belirtirken, yüzde 0,4'ü nefes almakta zorluk çektiğini ifade etti. Yüzde 1 ise yan etkilere bağlı olarak ilaç aldığını açıkladı.


'Ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün'

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise üçüncü doz hakkında henüz sınırlı bilgi olduğunu vurgulayarak, "Şu ana kadar, üçüncü doz mRNA aşısının etkileri ikinci doza benzerlik gösteriyor. __En yaygın yan etki olarak yorgunluk ve aşı yapılan kolda ağrı görülüyor. Yan etkilerin çoğu hafif veya orta şiddette hissediliyor." açıklamasını yaptı.

Bilgilendirmede, "Buna rağmen, ilk iki dozluk seride olduğu gibi, ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün." ifadelerine yer verildi.

Araştırmalarda üçüncü dozun uzun vadeli etkileri konusunda henüz net bilgilerin bulunmadığına da dikkat çekildi.

BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs aşısının delta varyantına karşı koruyucu olduğunu, üçüncü doz aşının yapıldığı taktirde koruyucu etkinin en üst düzeye çıkacağını belirtmişti.
 

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
ben 3 üncü ayda
burda en az 9 ay gecmesi gerekmis ikinciyle 3 üncünün arasi
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Vallahi benim koca da bugun saat 13 te asi oldu 3 yü ölü gibi yatiyor :))))) sanirim onu cok kötü etkiledi :))) birazdan keyfim olunca yoklamaya gidim :)))
 
Top