Ücretli Poşet Uygulaması Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Ücretli Poşet Uygulaması Doğayı Korumak İçin Mi Yoksa Vergi Almak İçin mi?

• Doğayı Korumak

Oy: 6 54.5%
  • Vergi Almak

Oy: 5 45.5%

• Toplam katılan
    11

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
6aP9kN.jpg

Bugün üçüncü gün ve poşet kullanımında
%70 azalma olmuş twitter'da paylaşılan fotoğraflarda cebine mi dolduranlar ararsınız,el arabasına yükleyenler mi ararsınız.
pbz0gN.jpg

Ayrıca bir müşteri aldıklarını eve götürüp poşeti memnun kalmadım diye iade etmek istemiş
Tabii ki yasa da böyle bir madde olmadığı için talebi geri çevrilmiş

AD7LgX.jpg

Peki sizce bu uygulama poşet kullanımını azaltmak amacıyla mı yapıldı yoksa doğayı korumak bahane mi asıl amaç poşetlerden gelir elde etmek mi?

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Amaç; sadece doğayı korumak ise, tamam...
Ama, doğayı bahane ederek, gelir elde etmek ise, tamam değil...
Amaç; çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bırakmak ise, tamam...
Ama, sırf kendi menfaatlerine, sempati duyulması için ise, tamam değil...
O kadar çok şey, var ki... Hangi birini yazayım...
Birey olarak, tüm olumlu her şeye varım, varız... Göstermelik şeylere yokum, yokuz...
Mesele; poşet değil, mesele; doğayı her halükarda temiz tutmak, daha yaşanır hale getirmek, gerekli özeni göstermek... Herkesin görevi... Fakat; görüyoruz özellikle yaz aylarında, tatil yerlerinde, piknik yerlerinde, çevreyi, canım doğanın ne halde olduğunu... İster parayla, ister bedava olsun; önemli olan bilinçli hareket etmek, etmeye çalışmak, duyarlı olmak, çevremizi temiz tutmak...

Satıcı ve müşteri arasında; birçok şey aldım, bir poşetin lafımı olur... Diyalogları, vesaire... Daha neler, neler... Zor, çok zor...
Para ile satıldığında, elde edilen gelir kimin, kimlerin cebine, ceplerine girecek? Elde edilen gelir, doğa için harcanacak mı? ( Madem, amaç; doğayı korumak ) Bir sürü sorular...
Ne diyelim...
Tüm bahanelerin tükendiği, daha güzel, daha sağlıklı, daha huzurlu, daha yemyeşil doğada yaşamak ve çocuklarımıza bırakabilmek, ümidiyle...

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Konuyu değiştirip anket açtım arkadaşlar toplum ikiye bölünmüş durumda kimi doğa adına güzel karar diyor kimi amaç vergi almak diyor peki sizce işin aslı nedir ?

bivatandaş

İnşirah İnşirah İnşirah
Özel üye
Kendim dahil olmak üzere; günde 40-50 poşet parasını bir paket sigaraya veren bir toplum olarak nesillerimize temiz bir dünya bırakmak için başlatılan bu uygulamaya karşı çıkanlarda iyi niyet aramıyorum maalesef..

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Amac dogayi korumaksa tamamen kalkmali. Yerine eskiden oldugu gibi file, kese kagidi yada bez torba gelmeli. Zaten cop posedine de para veriyoruz onun yerine marketlerdekini kullanalim bizde nolacak ?
Bende öyle düşünüyorum kenevir ondan yeniden üretilecek dendiğinde göre
Poşet parayla ama gıdalar hep yine poşet içinde madem zararlı neden hala kullanılıyor ,marketler poşete koyuyor herşeyi

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Nereden başlasam ki...
Elbetteki, fikir ayrılıkları, tartışmalar olacaktır, her konuda olduğu gibi. Bu kötü bir şey değil... Sorgulayan, araştıran, bilinçli toplum olmanın gereği... Poşet mevzusu da, tartışmaya açık konulardan bir diğeri...
Evet; insanları, hayvanları, doğayı seviyoruz. Tüm insanlık adına yararlı olacak, olabilecek tüm güzel işlerin içinde olmak elbette isteriz. ( Tamamen, karşılıksız, çıkarsız ) Günümüz dünyasında, maalesef plastiğin ( naylon, poşet ) kullanılmadığı alan, neredeyse yok denilecek kadar az... Dünyamızı, daha yaşanır hale getirmek, gelecek nesillere, daha güzel bir dünya bırakmak, bırakabilmek adına, bir çok çalışmalar yapılmalıdır, yapılmaya, gayret ediliyor da, elbette... ( Tüm dünyada )
Diğer yazımda belirttiğim gibi; amaç gerçek anlamda doğayı korumak ise, zaten varım, varız. Bu anlamda sıkıntı yok. Sıkıntı şu; doğa için gösterilip, büyük kuruluşların ve devletin elde edilen geliri belirlenen oranda paylaşması... Hadi onuda anladım, anladık diyelim. Kayıt altında olmayan, seyyar olarak çalışan tüm küçük esnaf; para almadığı gibi, devlette otomatikman belirlenen tutardan pay alamayacak. ( Elbetteki, küçük esnafı yaşatmak için, birçok vergiden muaf tutulmalı ) Büyük kurumlar, zaten satılan ürünlere dahil olan bir çok hizmet bedelini müşteriden alırken, ekstra para kazanacak. ( Kimsenin kazandığı paraya, bir şey dediğimiz yok, o ayrı ) Küçük görünen tutarların, büyük getirileri olacak... ( Ekstra ) Tüm alışverişte, her yerde uygulansa, uygulanabilse, adil bir şekilde, kontrol altında tutulabilse bile, karışıklıklar devam edecektir. Gerçek manada doğa için ise, bir çok arkadaşımızın da belirttiği gibi; komple piyasadan kaldırılıp, daha sağlıklı, zararsız alternatifler hayata geçirilmeli, geçirilmeye gayret edilmelidir... En azından gıdalara temas eden alanlarda... Elbetteki, plastiği ( naylon, poşeti ) hayatımızdan komple çıkarma şansımız yok, maalesef... Hemen, hemen birçok kullandığımız üründe karışım olarak da olsa var... En aza indirmek için, yapılan çalışmalara sözümüz yok... Sözümüz gerçek anlamının dışında, rant elde edilmesi... Nereden bakılsa, tartışmaya açık bir durum... Diyelim ki, tamam...
Elde edilen gelirler hangi amaç için kullanılacak ( Kurumlarda, Devlette ) Bir fon oluşturup doğa için kullanılacak mı? Gerçek manada mevzu; doğa ise... Daha yaşanılır bir hale getirilmesi adına harcanacak mı, yoksa; sadece ekstra ( normalmiş gibi ) bir gelir olarak görünecek? Bir çok soru çıkıyor ortaya... Günümüzde, maalesef amacı dışında o kadar çok şeylere şahit olduk ve oluyoruz ki... Artık güzel şeyler bile olsa, olması için gayret edilse, acabalar yerini alıyor, belleklerde... Tüm dünya için güzel olan, olacak her şey için varım, varız... Mevzu sadece maddiyat içinse, işte orada yokum, yokuz... İşin bir diğer garip tarafı; Taşımada kullanılan poşetten ziyade, öncelikle direkt gıda ile temas eden poşetlere ( ambalaj ) çözüm bulunsa... Yaz, yaz bitmez... Para ile olunca, kullanım azalacak, tamam ama, zarar yine aynı. Bedava olunca zararlı olan şey, para karşılığı olunca, elbette ki zararsız hale gelmez... Zararlı ise, zararlıdır her halükarda... Komple kaldırılamıyorsa, kullanımı azaltmaya çalışmaya bir şey denmiyor zaten... Alışverişe çıkan bir kişi yanına taşımaya yarayacak bir şey alabilir. Lakin, ani gelişen bir alışverişe zaten taşıyıcı bir malzemeyle gitmemiş oluruz. Alınan ürünler elbetteki bir şekilde taşınacak... Poşet istiyor musunuz? ( market, mağaza ) İstemiyorum deyince, doğa sever, istiyorum deyince, doğa sevmeyen mi oluyoruz?
Elbette ki, ölçü bu değil, olmamalı. Orada bir mecburiyet oluşuyor, taşıma maksatlı... Poşetsiz taşıyabileceğimiz bir ürün için zaten poşet istemiyoruz, istemeyiz de... Belirttiğim gibi birçok sorular... Konu çok uzar gider... Doğa için gerçek anlamda, uygulanabilecek, manevi her şeye evet...
Unutmadan! Birçok ( marketlerde ) poşetin alt tarafları delik vaziyette ( imalatta yada sonradan ) Neden? Çöp poşeti olarak kullanılmasın, harici çöp poşeti alınsın ( satılsın )diye...
( Çöp poşeti alıyorum, eminim birçoğumuz da alıyor ) Ticari bir kaygı... Pazarlama taktiği, vesaire... Hadi onu da anladık! Çöplerimiz öyle yada böyle zaten, belirlenen çöp istasyonlarına dökülmüyor mu? Dökülüyor... ( Hangi poşette olduğuna bakılmaksızın ) Elbetteki her şeyin, bir bedeli var! Ben, bizler bedava olsun her şey, bir bedel ödemeyelim! demiyoruz... Diyorum, diyoruz ki! Daha mantıklı, daha inandırıcılığı yüksek, daha amacına uygun açıklamalarla, toplum bilgilendirilsin, maddi kaygı taşımadan...
Daha yaşanır, güzel bir dünya için, gelecek nesillere, daha yaşanır bir dünya bırakabilmek, ümidiyle... Sen ve şen kalın. Hemi...

Son düzenleme:

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Tabi ki doğayı korumak hikaye.
Bunu hep diyorum amaç bu olsa, marketler paralı yapmak yerine plastik poşet vermiyoruz diyerek tamamen önünü keserdi.
Bunun yerine 50 kuruşa veya bilemiyorum ne kadarsa hadi 1 lira hadi en fazla 2.5 lira olsun, bez torba vs satabilir.
İnsanlar bir defalığına mahsus bunu alabilir , her alışverişe çıktığında da bez torbayla gidebilir yada bez torba talep edebilir . Tamamen kar amacı güdülerek yapılmış bir eylem.
Kesinlikle karşıyım.
Zehir zıkkım olsun. Bazıları küçük beyinleriyle yok 20 40 kuruş için mi diyorlardır sorun parası değil,
Sorun insanları salak yerine koymaları. E bu kadar beyinsizseniz o da sizin bilinçsizliğiniz.

Aşırı abartıldığını reklam olmak için büyütüldüğü de aşıkar. Onlara da bişey demiyorum.
Ama bizim insanımız sever dalga geçmeyi buda bir alay konusu oldu.

Şahsen hiç bir tarafı samimi bulduğum söylenemez. :D