Üç Kuru Kafa

Behlül Dana Hazretleri, bir gün pazara üç tane kurukafa getirerek satmaya başlamış ve her üçüne de ayrı ayrı fiyat takdir etmişti.
Bu kafaları kaça satıyorsun diyenlere, birini bir paraya, birini on paraya, birini de ağırlığınca paraya sattığını söyledi.
Behlül'ün bu tuhaf hareketlerini seyrederlerken biri dayanamayarak:
— Ey Behlül! Bunların üçü de kurumuş kafalar olduğu halde sen üçüne de ayrı ayrı fiyat biçiyorsun.
Bunların birbirlerinden ne farkı var ki? dedi.

Behlül Dana Hazretleri, bundaki esrarı şöyle anlattı:
-- Şu birincisi, taş kafadır. Bunun değeri hepsinden düşük.Çünkü hu hiç nasihat dinlemez ve ihtiyaç da duymaz,

--ikincisi, yani on paralık kafa ise nasihat dinler ama tutmaz...Bir tarafından girer öbür tarafından çıkar. Bunun adı da boş kafadır.
-
-Üçüncüsü ise tam kafadır. Hem dinler, onunla amel eder, hem de başkasına öğretir, İşte en kıymetli kafa budur. Bunu da ağırlığınca paraya veriyorum, dedi. Tabii ki bunda anlayanlar için büyük hikmetler gizlidir.
Velilerin hareketi ilk nazarda tuhaf gibi olsa da o çok değerlidir aslında... ;)

...
alıntı)

saygı değer Arkadaşım,
dikatlice okursanız anlarsınız... tüm insanlar farklı yaratıldığı gibi zeka akıl olarak da farklı yaratılmıştır. Bizlere yapılan nasihatleri, tavsiyeleri ve güzel sözleri can kulağıyla dinlemek
Bütün işlerimizde bu nasihatlerden ve tavsiyelerden faydalanmak ve gururlanmamak ..
Benim de bilmediğim şeyler vardır. diyebilmektir.. Sorup öğrenmeliyim hatalı davranmamalıyım .. :)
bize sadece lazım olan iyi güzeli alalım... :)

Orasını anladım ben :) herkesin değeri aklını kullandığı mantıklı zeki işler yaparak kendine kattığı değer kadardır. ama anlamadığım eğer insanı farklı yapan asil yapan ruhu ve aklıysa, öldükten ruh bedenden ayrıldıktan sonra kuru kafasının ne değeri var :)

Behlül Dana Hazretleri yaşayan insanlar için üç kuru kafa örneğini vermiştir.
bu kısas ruh kafa da olduğu müdedçe geçerlidir..
insan ruhunu teslim ettikten sonra beden çürür bedenle beraber kuru kafa da çürür ama
bir kuru kafanın değerini dünya da iken yaptığı işler ile alakalıdır..
.
İnsan ruhu sayesinde vardırİnsan ölünce yok olur ve ölülerin ruhlarının faydası zararı olmaz sanılıyor. Halbuki beden ölüp çürüse de ruh ölmez...
.
''Yoklansın kafası, mezarda her ölenin, Farkı var mı bakalım, hükümdarla kölenin .. :)
G. Mahmut)