Turşu Suyu Kullanım Alanları

GüLüCüKツ

Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın 🥰
Süper Moderatör
Turşu suyu kullanarak bakırdan yapılmış malzemelerinizi parlatabilirsiniz

72669


Bakırdan yapılmış ve bir süre sonra rengi koyulaşmış malzemelerinizi temizlemek için turşu suyunun gücünden yararlanabilirsiniz.

Temiz bir bezi turşu suyuyla güzelce ıslatın ve ıslattığınız bu bezle temizlemek istediğiniz bakır malzemelerinizi güzelce ovalayın. Sert değil yavaş hareketlerle yapacağınız bir ovalama sonunda bakırlarınızın çizilmeden, uğraştırmadan temizlendiğini göreceksiniz.

Meyve ve sebzelerin ömrünü uzatmak için turşu suyundan yardım alabilirsinizEğer meyve ve sebze alışverişini bol bol yapmayı seviyorsanız, kenarda uzunca bir süre sizi bekleyecek olan bu yiyeceklerin ömrünü uzatmak için turşu suyundan destek alabilirsiniz.

Hemen tüketmeyeceğiniz sebze ve meyveleri bir süre bolca turşu suyu olan bir kapta bekletin. Her yeri turşu suyuna değdiğindenden emin olduktan sonra çıkarıp uygun saklama koşullarında saklayın.

Mideniz bulanmaya başladığında bir miktar turşu suyu içerek bulantınızı kesebilirsiniz

Bir anda gelen, fazla yemekten ya da içmekten oluşan ya da yolculuk nedeniyle meydana gelen mide bulantılarında birkaç yudum turşu suyu içerek bu bulantıların önüne geçebilir, rahat bir nefes alabilirsiniz.

Ancak dikkat, eğer kronik bir mide bulantısı, ciddi bir zehirlenme şüphesi ya da hamilelik gibi bir durum söz konusuysa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Yapacağınız salataları turşu suyu ile lezzetlendirebilirsiniz

Turşu suyunun o kendine has enfes lezzetini salatalarınızda doğrudan kullanabileceğiniz gibi hazırlayacağınız salata sosunun içine ekleyerek de sosun lezzetini katlayabilirsiniz.

Patates haşladığınız suyun içine turşu suyu ekleyerek patateslerin lezzetini katlayabilirsiniz

Patatesleri haşlarken haşlama suyunun içine en az 1 su bardağı kadar turşu suyu ekleyin ve haşlanmış patateslerinizin lezzetine lezzet katın.

Farklı içecekler denemeyi seviyorsanız yaptığınız içeceklere biraz turşu suyu eklemeyi deneyebilirsiniz

Domates suyu gibi farklı içecekler denemekten hoşlanıyorsanız içlerine bir miktar turşu suyu ilave ederek lezzetlerine lezzet katabilirsiniz.

Sivrisinek ısırması nedeniyle oluşan kaşıntıları turlu suyu sayesinde yok edebilirsiniz

Özellikle yaz aylarının en büyük dertlerinden olan sivrisinek ısırıklarına karşı yakınlarınızda bulunduracağınız bir miktar turşu suyu iş görecektir.

Isırılan yerde oluşan kaşıntıların hızla kesilmesini sağlayan turşu suyunu uygularken bir pamuğun ya da temiz bezin üzerine döküp kaşıntı olan bölgede 10 dakika gibi bir süre bekletebilir ya da turşu suyu ile doldurduğunuz bir sprey şişesinden yardım alabilirsiniz.

Turşu suyu uyguladığınız bölgeyi ardından temiz suyla güzelce durulamayı unutmayın

Hıçkırık tuttuysa ve bir türlü geçmek bilmiyorsa bir miktar turşu suyu içebilirsiniz

Zaman zaman hıçkırık tutar ve bir türlü bitmek bilmez ya, işte böyle durumlarda doğru mutfağın yolunu tutun ve kurduğunuz turşuların suyundan biraz için. Hıçkırığınızın hızla kesildiğini göreceksiniz.

Asitli topraklarda yetiştirilmesi gereken bitkilerinizin toprağına dökebilirsiniz

Turşu suyunun asidik özellik göstermesi sayesinde asitli toprakları seven bitkiler, turşu suyu dökülmüş bir toprakta daha kolay ve verimli bir şekilde yetişiyorlar.

Asitli topraklarda yetişen bitkiler hangileri derseniz, çoban püskülü türleri, büyük yapraklı ortanca ve Japon sütleğeni gibi birçok bitki aslında. Bu nedenle eğer bitki yetiştiriyorsanız bitkinizi iyi tanımalı ya da bir uzmandan yardım alarak nasıl toprakları sevdiğini öğrenmelisiniz.

Turşu suyunu kullanırken suyun bitkinin üzerine gelmemesine, sadece toprağının ıslanmasına çok özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, bitkinize zarar verebilir.

Bahçenizde çıkan zararlı otların üzerine turşu suyu dökerek onları yok edebilirsiniz

Özellikle söz konusu bitkilere zarar veren cılız otlar olduğunda bu konuda gönül rahatlığıyla kullanabilir, bahçenizden zararlı otları kolayca yok edebilirsiniz.
 

buhurdan

Özel Üye
Özel üye
peki burda bahsedilen turşu suyu sirke ile mi yapılan limon ile yapılanından bilirsin çok önemli bir konudur sırf bu yüzden yuva dağıtan insanlar bile var :D
 

Top