Türklerin ilk yurdu neresidir?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Türklerin en eski yurdu Hakasya mıdır?​

Bence öyle… Hakasya ve Sayan Dağlarının arasında, bugün Orta Sibirya’nın güneyinde yer alan bölgenin ismidir. Şu anki verilere göre en eski yurdumuz Hakasya’dır. Bu, belki ileride yeni bulgularla değişebilir. Ama şu anda öyle. Özellikle 1950’lerde Çek araştırmacıların kazılarına göre bu sonuç çıkıyor. Ben de o bölgeye gittim. Orada ağaçtan yapılmış evler görmüştüm.

Anlatılan şu; o dönemde Sibirya’da yaşayan Türkler ağaçtan evlerde yaşıyorlardı. Ben de aynı kanıdayım. Sonrasında iç kesimlere doğru göç eden Türkler bu sefer keçe evlerde yaşamaya başlıyorlar. Bugün halen o bölgede ağaç evler vardır. Şu an için eldeki bilgiler ışığında ilk yurdumuz Hakasya’dır diyebiliriz.

Bu arada Hakasya demişken: Mesela Türk kültürünün en önemli motiflerinden birisi demir ve demiri işlemeleridir. Bunun en eski örneklerini Hakasya’Daki Minusisk Müzesi’nde görüyoruz. Minusinsk Müzesi, 1870’li yıllarda kurulmuştur. Oradaki eşyalar, Türklerin ilk yıllarında bile demiri işlemede ne kadar ileri gittiklerini gösteriyor. Kemer tokalarından savaş aletlerine, süs eşyalarından mutfak eşyalarına kadar pek çok eser sergileniyor orada. Ustalık işi eserler.

Türklerin Serüveni – Metehan’dan Attila’ya Fatih’ten Atatürk’e – Cansu Canan Özgen