Türkiye'nin İlk Akıllı Sınıfı Ankara'da Açıldı

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Ankara'nın Çankaya ilçesindeki İltekin İlköğretim Okulu, sınıf öğretmeni Melike Çelik'in girişimleri neticesinde Türkiye'nin ilk 'akıllı sınıf'ına sahip oldu.

Okulda dersler, teknolojinin son imkanları kullanılarak, projektör ve akıllı tahta yardımıyla işleniyor. Ankara'da görev yapan 42 yıllık sınıf öğretmeni Melike Çelik, velilerin de yardımıyla Ankara İltekin İlköğretim Okulu'nda Türkiye'nin ilk akıllı sınıfını açtı. 18 yıldır Ankara İltekin İlköğretim Okulu'nda görev yapan öğretmen Melike Çelik, 2004 yılında 'Neden teknolojik bir sınıf oluşturmayalım?' diyerek Okul Müdürü Ömer Aydın'a bu düşüncelerini iletmesiyle, proje fikrinin ortaya çıktığını kaydetti. Melike öğretmen, gerekli desteği bulunca konuyu velilerle paylaştı. Velilerin ve Okul Aile Birliği'nin yardımlarıyla 20 bin lirayı bulan maliyetle sınıf açıldı. Sınıfta üç adet bilgisayar, projektör, akıllı tahta, kamera sistemi, özel masa ve sandalyeler, öğrencilerin kitap ve defterlerini koymaları için 26 adet dolap ve bir aynalı dolap içinde lavaba bulunuyor. Bu özellikleriyle devlet okulları içinde tek olduklarını dile getiren Melike öğretmen, çevresinden olumlu tepkiler aldığını ifade etti.

Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Nezahat Güçlü'nün davetiyle, Gazi Üniversitesi'nde 'akıllı sınıflar' konulu seminer veren Melike Çelik'e; Güçlü ve beraberindeki üniversite öğrencileri iade-i ziyarette bulundu.

Başarılı çalışmalarından ötürü Melike öğretmene plaket veren Güçlü, Melike Çelik'in örnek bir öğretmen olduğunu, çalışmaları ve azminin herkese örnek olması gerektiğini belirtti. Davete, veliler de yaptıkları pasta ve böreklerle katıldı.