Türkiye'nin 2018 İsraf Raporu Açıklandı: Haftada 2 Ekmeği Çöpe, 3.7 Yılda Yeni Telefonu Cebe Atıyoruz

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Türkiye Ticaret Bakanlığı, İsraf Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, haftada 2 ekmek israf ediliyor. Cep telefonu değiştirme sıklığı ise 3,7 yıl...

ekmek.jpg

Haftada iki ekmek israf ediyoruz
AA'nın aktardığı bilgiye göre, gıda tüketim alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla yapılan araştırmada haftada iki ekmeğin israf edildiği ortaya çıktı.

Araştırmaya katılanların günlük ekmek tüketim miktarı 0,78 olurken, satın aldığı ekmeği tüketmeden çöpe attığını söyleyenlerin oranı ise %11,7 oldu.

Cep telefonu değiştirme sıklığı 3,7 yıl
Araştırma sonuçlarına göre, cep telefonu değiştirme sıklığı 3,7 yıl oldu. Gençlerde telefon değiştirme sıklığı ise, orta ve ileri yaş grubuna göre daha yüksek.

Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında, mevcut telefonun bozulması ve yeni çıkmış telefon modellerine sahip olma isteği ise ilk sıralarda yer aldı.

8 yılda bir otomobil değiştiriyoruz
Otomobil değiştirme sıklığı ise, araştırma sonuçlarına göre 8 yıl ve üzeri olarak çıktı.

Araştırmaya katılan kişiler, toplu taşıma araçları daha uygun olduğu için otomobil kullanmadığını söylerken, otomobil kullananların oranı bir önceki yıla göre %27,3'ten %31,1'e yükseldi.

Tasarruf yapanların oranı 2017 yılında %13,6 olan iken, 2018 yılında %38,1 oldu
Araştırma sonuçları, tasarruf konusunda ciddi bir artışın yaşandığını da gözler önüne serdi. 2017 yılında tasarruf yapanların oranı %13,6 iken, 2018 yılında bu oran %38,1 oldu.

2017 yılında, tasarruf için en çok banka mevduatları tercih edilirken, 2018 yılında en çok tercih edilen yatırım aracı altın oldu.
Bakan Pekcan'dan 'İsraf Araştırması' yorumu: 'Hızlı tüketim mallarında %25-30 olan iade oranını %5 olarak belirledik, ekmekte israfın önüne geçeceğiz'

Bakan Pekcan'dan 'İsraf Araştırması' yorumu: 'Hızlı tüketim mallarında %25-30 olan iade oranını %5 olarak belirledik, ekmekte israfın önüne geçeceğiz'
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, araştırma sonuçları ile ilgili olarak israfla ilgili kamuoyu bilincinin iyice yerleşmesi ve tasarruf bilincinin artırılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Pekcan ayrıca, büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçiler tarafından alınan ekmek ve diğer unlu mamüllerde, %23-30 olan geri iade oranının %5'e indirildiğini ve bunun, ekmek israfına karşı önemli bir hamle olacağını açıkladı.

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
İsrafa tamamen karşıyız... O da madalyonun diğer yüzü...
Birçok şeyi, bilinçli kullanmıyor ve tüketmiyoruz... Gerekli özeni göstermiyoruz... Birileri açlıktan ölürken, birileri israf içinde yüzüyor... Elbetteki, maddi ve manevi durumuna göre bireyler dilediğince yaşayabilir... Lâkin israf etmemeliyiz... İsraf edilen şeylere, muhtaç olan insanları düşünmeliyiz... Daha duyarlı, daha dikkatli, daha paylaşımcı, bir dünya ümidiyle...