Türkiye'de düzenlenen muzik festivalleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
İstanbul Caz Festivali:

İstanbul Caz Festivali de , İstanbul Festivalinden 1994 yılında ayrılmış ve Uluslararası İstanbul Caz Festivali adını almış. Açıkçası şu güne kadar bu festivale gelen isimleri bilmeyenler için şöyle bir açıklasam hiç de fena olmaz. Chick Korea, Bobby McFerrin, Marcus Miller, Jan Garbarek ,Goran Bregovich, Tori Amos, Elvis Costello, Lou Reed, Bryan Ferry, Massive Attack, Björk, Buena Vista Social Club , Eric Clapton, Sting, Jamie Cullum ,Charlie Haden , Paco De Lucia , Kurt Rosenwinkel, Mariza , Monica Molina , Türk sanatçılarımızdan Önder Focan , Quartet Muartet , Kudsi Ergüner , Okay Temiz , Kerem Görsev , Cengiz Baysal ve BUMKden yetişmiş olan A CapellaS Boğaziçi ve daha birçok önemli isim. 2006 yazında festivale katılan sanatçılar ise, Diana Krall , Paul Weller , Raul Midon, Ahmad Jamall ve Chris Botti


İstanbul Müzik Festivali :

Bu yıl 2-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Müzik Festivali 35.yılını kutlayacak. İstanbul Festivalinin dörde ayrılmasıyla 1994 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Festivali adını aldı. Özellikle klasik müzik eserlerinin yer aldığı bu festivalin , ülkemizdeki klasik müzik bilincini geliştirdiği ve artırmaya çalıştığı çok önemli bir gerçek. Uluslar arası arenada da çok büyük ses getirmiş olan bu festival, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların yorumları ve performanslarıyla daha da renkleniyor.

Festivalin geçen seneki teması ünlü besteci Mozartın doğumunun 250. yılı olması dolayısıyla doğumunun 250. yılında Mozart olarak belirlenmiş. Özellikle Saraydan Kız Kaçırma operası Topkapı Sarayının muhteşem atmosferinde 3 kez sahnelenmiş. Ama bazı çevrelerce Türk yorumcularına festivalde yer verilmesine rağmen Türk bestecilerinin eserlerine pek de fazla yer verilmemiş olması festivalin eksi noktalarından biri. Bilet fiyatlarının öğrenciler için 10 YTL olmasının çok sevindirici bir haber olması , öğrenci biletlerinin sayısının çok az olmasıyla kötü bir rüyaya dönüşebiliyor. Bilet fiyatları 10 YTL den 150 YTL ye kadar çıkabiliyor. En çekici ve en ünlü olan konserlerse tercihiniz ve öğrenci bileti de kalmamışsa , en az 50-60 YTL yi gözden çıkarmanız gerekiyor.


Rockn Coke:

4. yılını arkada bırakan Rockn Coke festivali, ülkemizde şu ana kadar yapılmış en büyük açık hava festivali. Her yıl ,500 dönümlik Hezarfen Havaalanı arazisinin 250 dönümlük kısmında gerçekleşen bu festivalin ,gerçekleş mesine 2-3 ay kala hakkında ses getirmeye başlaması da özelliklerinden biri. Ayrıca her sene , tabii ki gelen isimlerin de büyük katkısıyla, on binlerce insan bu rock kasabasında toplanıyor. Şu güne kadar sahne almış önemli isimler ise ; Hooverphonic , The Cardigans , Suede, Guano Apes , Fun Lovin Criminals , Pet Shop Boys , Iggy & The Stooges, Wax Poetic, The Rasmus , Korn , The Offspring , Apocalyptica ,Hot Hot Heat , Skin, The Cure , Gogol Bordello, Muse ,Placebo , Editors , Reamon, Türk sanatçı ve gruplarından; Kurban, Duman, Athena , MFÖ , Erkin Koray , Kargo , Şebnem Ferah, Replikas ve Vega önemli isimlerden.

Festivalin her sene kesin yaptığı bir şey var ki, hep spekülasyonlara neden oluyor. Bu festival rockfestivali un ne işi var burada ya! gibi duyumlar kesin oluyor. Bu isimleri de şöyle sayabiliriz; Sugababes , Nil Karaibrahimgil, 50 Cent, CezaŞöyle bir durum var ki; 50 Cent gibi bir grubun ne kadar büyük bir hayran kitlesi olduğunu düşünürsek ülkemizde ve bu festivalin bütçesi de bir o kadar büyükse , yani bu festival büyük oynayan bir festivalse, bu grubun festivale katıldığı sene, sırf bu grup için gelen seyirci sayısını bir düşünün derim ben size. Aynı şey diğer isimler için de geçerli.

Böyle bir festivalin bu kadar büyük ses yaratmasında , tabii ki Rockn Cokeun, Coke kısmının çok çok büyük bir payı var hem maddi hem manevi. Bunu da unutmamak gerek. Ayrıca her sene özellikle bu Coke kısmından dolayı çıkan Rockn Coke hakkındaki spekülasyonlar , karşı festival durumu vb. gibi bir çok olay olabiliyor, laflar ortada dönebiliyor. Sponsorunun bir Amerikan markası olmasından dolayı ortalık karışıyor hemen ve hemen de bir kalemde de yapılan bu organizasyon karalanabiliyor. Bu festivalde çalışmış,yani işin mutfağında bulunmuş bir insan olarak, bu festivalin gerçekleşmesinde yer alan binlerce insanın(2006 senesinde 7000den fazla insanın bu organizasyonda çalıştığını belirtmek isterim) emeğinin boşa gitmediğini , dışarıdan bakarak söylenen bunca lafın , protestonun çok yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Amacım kesinlikle politik bir söylemde bulunmak değil, sadece bu kadar büyük bir organizasyonda yer alan , çalışan , yani emeği olan binlerce insanın emeğine yapılan haksızlığa karşı çıkmak. Amaç müzik, amaç eğlence diğer bütün müzik festivallerinde , konserlerde olduğu gibi.


İstanbul Festivali:

1973 yılında ilki düzenlenen İstanbul Festivali , özellikle 1984 yılında Chick Corea ve Steve Kujalanın bu festival kapsamında Atatürk Kültür Merkezinde verdiği 8 Temmuz 1984 tarihli konserinden sonra bazı değişimlerin ve büyümenin ,yeni başlangıçların yapılması gerektiğinin sinyallerini vermişti.İstanbul Festivalinde caz müziğinin ayrı bir yer tutması, farklı müzik türlerinin de festival kapsamına alınması gerektiğini göstermişti. Şenlik ,1986 yılından itibaren Bienal , Film, Tiyatro ve Cazın ayrı birer festivale dönüştü.


Efes One Love Festival:

İlkinin Maslak Venue de gerçekleşt iği ve diğer geri kalan dördünün de Parkorman da gerçekleştiği festival diyerek başlıyorum sözlerime. Bu sene gerçekleşecek olan Efes One Love Festivalinin dışında hep iki gün süren festival bu sene , 3 gün sürecek. Sürecek derken , yatılı olarak kalabileceğiniz , öyle çadırla falan gidebileceğiniz bir festival değil bu. Sadece akşamları konserlerin gerçekleştiği bir festival diyebiliriz. Bugüne kadar gelen isimlerden bazılarını saymak gerekirse; The Chemical Brothers , Ian Brown, Gotan Project , Manu Chao , Chumbawamba , Peter Gabriel , Türk sanatçılarından da Replikas , Manga ,Çilekeş , Kangroove gibi bir çok sanatçı katılmış bu festivale. Geçen seneye baktığımızda,(belki de en çok ses getireni o oldu.) The Black Eyed Peas, Morrissey, Violent Femmes, Mor ve Ötesi, Çilekeş ve Kangrooveun yer aldığı güçlü bir programla karşı karşıya kalıyoruz. Yazın ilk zamanlarında gerçekleşen bu festivalin bu seneki konukları Beastie Boys , Underworld ve Brooklyn Funk Essentials feat. Hüsnü Şenlendirici. Hoş olmayan durum ise şimdiden aldığınız takdirde bile indirmli kombine biletin 131 YTL olması


H2000:

Ülkemizde gerçekleşmiş fakat devamlılığını sürdürememiş bir festival H2000. Ama bu festivalin onu önemli kılan özelliği ise Türkiyede yapılmış olan ilk açık hava festivali olmuş olması. Zamanında bu festivale de çok dikkat çekici isimler katılmış. Bu festival sayesinde ,geçen sene ülkemizi ziyaret eden Muse, Reamonn ve Jay Jay Johanson , Telepopmusik , Bush, Chumbawamba, Apollo 440, Republica, Reamonn, Starsailor , HIM (ve Portisheadin de sadece DJi) gibi yabancı gruplar ve sanatçılar ülkemize ayak basmışlar. H2000 adından da belli olacağı üzere 2000 yılında başlayan ve 4 yıl sürdükten sonra,(özellikle de 2003 yılındaki festivalde izin konusunda ve polisle ilgili problemler yaşanmış) 5. festival maalesef gerçekleşememiş. Kısıtlı bir bütçeye rağmen bir çok ünlü ismi ilk defa ülkemize getirmiş olan bu festival , b ir bakıma alanında öncü ve örnek bir festival olmuş bence. Tabii ilk olması, tecrübesizliğin belirtilerinin ve bazı eksikliklerin de açıkça görülebilmesi adına iyi olmuş , bu festivalden sonra gerçekleşen festivaller için. Eksikliklerden belki de en önemlisi tabii ki tuvalet sorunu. Fakat ne o lursa olsun ,hangi festivale giderseniz gidin , hele bir de yağmur yağmışsa ve yerler çamursa(ki yüzde yüz), bu sorun pek de çözümü olan bir durum haline gelemiyor.


Rockİstanbul:

Geldik bir başka rock temalı festivale. Rockİstanbul , 2004 ve 2005 yıllarında , Kilyos Solar Beachde gerçekleşmiş olan bir festival.2006 festivalinin logosu mevcut ama maalesef gerçekleşemedi. Bekledim, sitesine falan da bakınıp durdum. Ama olmadı yine de. İki sene varolabildi sadece. Gerçi iki seneye neler sığdırılmış diye bakınca bu festival için, baya dolu bir içeriğe ve sanatçı kadrosuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kraftwerk , Megadeth , JJ72, Garbage , Faithless , Starsailor, Anathema , Everygrey ve Queensryche yabancı ağır toplardan, Türk olarak da aklınıza gelen neredeyse bütün sanatçılar var; Teoman , Mor ve Ötesi , Bülent Ortaçgil, Kurban , Duman , Bulutsuzluk Özlemi(teknik bir nedenden dolayı sahne almamışlar..), Pentagram hatta Müslüm Gürses bile yer almış. Festivalin gerçekleşmesinde üniversite öğrencilerinin yardımları büyük olmuş.Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü[BUMK] ve Yıldız Teknik Üniversitesi, İTÜ, Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi rock ve müzik kulüplerinden gönüllüler organizasyonun çeşitli kısımlarında çalışmışlar.Hatta kulübümüzden bir arkadaşımız bizzat Megadethe yemek götürmüş(!). Deniz kenarında olması bu festivalin en büyük artılarından ayrıca. Festivaldeki önemli eksiklerden biri , festival alanındaki sahnelerin birbirine çok yakın olmalarından dolayı seslerin birbirine karışması. Özellikle 2005 festivalinin dört gün boyunca sürmesi ve Kilyos Solar Beach gibi bir yer de olması bana göre farklı ve önemli noktalardan. Keşke devamı olsaymış


Barışarock:

Dördüncü yılında olan bu festival, diğer bir adıyla Karşı Fesival. Neye karşı? diye sorucak olanlarınız varsa savaşa, işgale bir bakıma Amerikaya , Amerikancıya karşı olan bir festival. 2003 yılında canlanmış olan bu festival, İstanbul , Sarıyerde Mehmet Akif Ersoy Ormanında , her sene ağustos ayında gerçekleşiyor. Türk grup ve sanatçılarının yoğunlukta olduğu bu festivalde bugüne kadar ; Anima, Aylin Aslım ,Bulutsuzluk Özlemi,Çilekeş, Demir Demirkan, Gevende, BGST: Kardeş Türküler , Kurtalan Ekspres, Moğollar, Mor ve Ötesi, Redd, The Blow Ups (İngiltere), Yaşar Kurt ve Zardanadam gibi bir çok isim katılmış. Bilet fiyatlarının yok denecek kadar ucuz olması artı yönlerinden olarak görülebilir. Amacınız Türk müzik gruplarını , sanatçılarını dinlemekse ,e çoğunu da burada buluyorsanız ki sanırım buluyorsunuzdur, o zaman iyi bir seçim yapmışsınız demektir.


Zeytinli Rock Festivali:

Aslında açıklamak istediğim bazı festivaller daha vardı ama bu festivali duymamış olan insanların olabileceğini düşündüğüm için, Zeytinli Rock Festivali nedir, nasıldır anlatmak istedim. Adına bakarsanız yanılabileceğiniz bir festival esasında çünkü festival tam olarak Zaytinli de değil Akçayda. Bu isim olayı yüzünden bu yaz festivale gitmeden önce baya bir zorluk çekmiştim. İlk önce Zeytinliye doğru gittikten sonra, festivalin tam olarak Zeytinlide olmadığını öğrenince , otostoptur , minibüstür bir şekilde festival alanına gidebilmiştim. Akçayın soğuk ve güzel denizinin kıyısında gerçekleşen festival iki yıldır yapılıyor.İlk sene giriş için herhangi bir ücret alınmamış bile. Geçen sene ise sembolik mi dersiniz artık kombine bilet 3 milyonmuş. İstanbula yaklaşık 5-6 saat uzaklıkta olan Edremit , Akçay da gerçekleşen bu festival, yazın ortasında , İstanbuldan kaçmak isteyenler için gerçekten iyi ve farklı bir fırsat olabilir. Geçen sene sahne alan önemli isimleri de söyleyeyim bari; Aylin Aslim ,Ogün Sanlısoy , (Sanıyorum davulcuları kaza geçirdiği için sahne alamamışlardı.), Yüksek Sadakat, Mavi Sakal , Replik as ,Hayko Cepkin, Kurtalan Ekspres ve Moğollar (Engin Yörükoğlunun rahatsızlığı nedeniyle bu grup da sahne alamamıştı.)

Diğer festivallerden örnekler;
Rock Republic , Rock The Nations, Tuborg Müzik Festivali, Efes Pilsen Blues Festivali , Akbank Caz Festivali
 
Top