Türk Doktorlardan Bir İlk: Rahim Nakli

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Dünyanın ilk rahim nakli, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirildi.


Akdeniz Üniversitesi (A.Ü) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugünün tıp tarihine özel bir gün olarak geçeceğini bildirdi. ''Biz tarihçiler hep ilk olmak gerektiğine vurgu yaparız çünkü tarihte ikinci olanlar unutulur'' diyen Kurtcephe, AÜ'nün milletimizi dünyada şan, şeref ve gururunu yükseltecek çalışmalara imza atmasını istediklerini belirten Kurtcephe, şöyle konuştu:

''Milletimizi bu büyük yarışta öne çıkarmak için büyük düşünüyoruz. Bir yıl önce, Eylül 2010'da dünyada ilk çift kol naklini gerçekleştirmiştik. Bu bizi sağlıkta dünyanın zirvesine taşıdı. Çift kol naklinden sonra yüz naklini yapacağımızı açıklamıştık. Verici çıktığı anda gerçekleştireceğiz. Esas yapacağımız operasyonu dünya aynı anda duysun diye ketum davrandık. Kadınlarımızın en büyük hayali anne olmaktır. Anne olmak için her şeylerini feda edebilirler. Biz de anne olamayan doğuştan rahmi bulunmayan insanlarımızın bu büyük özlemini giderelim, dünyada bir çığır açalım düşüncesiyle yola çıktık. Engin bir tecrübeye sahibiz.''

Kurtcephe, kime ait olduğunu açıklamadığı kadavradan alınan rahimin, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 21 yaşındaki Derya Sert'e nakledildiğini ve operasyonun son derece başarılı geçtiğini kaydetti.
 
Top