• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Türk Denizlerini Koruyan Yerli İnsansız Deniz Aracı: Wattozz

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Vatoz balığına benzediği için böyle bir isimle anılan insansız araç, Türk deniz sularının derinliklerinde güvenliği sağlamak için dolaşacak. SİDA’lar, su altında balina, yunus balığı gibi canlıların çıkardığı seslere benzeyen kriptolu akustik ses ile kontrol ediliyor. Asıl amacı gözlem olacak insansız deniz aracı, gerekli durumlarda askeri alanlar için de kullanılacak.


Wattozz’lar denizlerimizde dolaşmaya başladıktan sonra, ülkemizin sularında hiçbir izinsiz savaş gemisi veya denizaltısı dolaşmayacak. Elektromanyetik mıkatıslarla donatılan Wattozz, 10 milyar dolara mal olan uçak gemilerinin dahi altına yapışıp imha edebilecek güce sahip.

f14d169836eb055d7713a98f5a51fafb80c4c0ba.jpg


Silikon kaplı gövdesi sayesinde canlı bir vatoz balığını andıran insansız deniz aracı, bu canlıyla hemen hemen aynı görünüm, boyut ve hareket yeteneğine sahip. Boyutunun küçük olmasından ve bir balığa benzemesinden dolayı fark edilmeyen araç, denizaltılarına yapışıp kendini uyku modunda gizleyebiliyor. Deniz üzerinde hareketsiz durabilme ve sinyal emici boya ile kaplı olduğu için radarlar tarafından da fark edilemiyorlar.

SİDA’lar araştırma görevlerinin yanında, bir denizaltı veya savaş gemisini batırmaya sebep olacak bir bombayı söz konusu hedefe taşıyabilecek şekilde çalışacaklar.

Milli Silah
Albayraklar Savunma ve Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Albayrak, “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bizler taşın altına elimize koyma düşüncesiyle KTÜ hocaları ve bilim insanlarıyla 2 yılı aşkın süredir bir proje üzerinde çalıştık. Hocalarımızın yapmış oldukları projeyi sizlere sunacağız. Bu milli bir silahtır. Ülkemiz için yapılmış bir projedir. 3 ay sonra projenin lansmanını Ankara’da yapacağız” dedi. Albayrak, açıklamalarının devamında "Bütün iş adamlarımıza şunu söylemek istiyorum; Hocalarımıza ve bilim insanlarımıza güvensinler, destek versinler. Bu memleket için çok güzel şeyler olacak. Bir Türkiye vatandaşı olarak bunu yapmak bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.
 
Top