• Merhaba Ziyaretçi.
    "Evden Kareler" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

yesim434

Ya Umutlarda biterse
Özel üye
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Bayraklar ülkelerin bağımsızlığını, özgürlüğünü ve ülkeyi oluşturan bireylerin ülkesine olan bağlılığını temsil eden renkli kumaş parçalarıdır. Devletlerin sembolü olan bayraklar ulusun milli değerlerini yansıtması yönüyle de oldukça kıymetli ve özeldirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise diğer ülkelere nazaran bayraklarına çok daha fazla tutku ve saygıyla bağlıdırlar. Türk bayrağı sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için değil tarihine gönülden bağlı olan her dünya vatandaşı için kutsal bir simgedir. Türkiye vatandaşları olarak milli sembolümüz türk bayrağı hakkında bilgilerimiz bir hayli yetersiz. Türk bayrağı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda sizi bekliyor. İşte başlıyoruz…
Türk Bayrağının Tarihi
turk-bayragi-tarihi

Osmanlılarda Türk bayrağı var mıydı? Tarihteki Türk bayrağı resimleri incelendiğinde, Kırmızı zemin üzerine hilal ve yıldız bulunan bayrağın yıldızının 8 köşeli olduğu bilinmektedir. Türk bayrağının tarihi, Osmanlılarda ilk defa 1793'de devletin resmi bayrağı olarak kabul edilen bu sekiz köşeli bayraktır. Bu bayrak Osmanlı Devleti'nin resmi ve umumi sembolü olarak kullanıldı. Sultan birinci Abdülmecid han zamanında 1842'de yıldızın beş köşeli olması kararlaştırıldı ve Osmanlı bayrağının şekli kesinleşti.
turk-bayragi

Peki, Türk bayrağının çiziminde neden ay ve yıldız kullanıldı? Bu fikir nereden geldi? Yaygın inanışa göre, Osmanlıların 1448'de, düşmanlarını ağır bir yenilgiye uğrattığı Kosova savaşından sonraki gece; savaş alanında oluşmuş kan gölünün üzerinde gökyüzünden yansıyan hilal ve yıldız yan yana görünmesinden ilham alınarak tasarlandığına inanılmıştır. Böylece sultan II Murad bu simgeyi devlet bayrakları arasında kullanmaya başlamıştır. Bir diğer efsanede Türk bayrağının tarihi Osmanlı Devletinin kurucusu Osman bey’in rüyasında göğsünde bir hilal ile yıldızın belirdiğini ve göğsünün büyümeye başladığını görmesine bağlanmıştır. Bu rüyayı devletinin cihana hükmedecek kadar büyüyeceğine bağlamış ve bayraklarında kullanmaya başlamıştır.
turk-bayragi-yuzuk

Türk Bayrağının Çizimi
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile beraber de 29 Mayıs 1936 tarihinde Türk bayrağı şekli kararlaştırılmış, 25 Ocak 1985 tarihinde Türk bayrağı boyutları, ebatları ve oranları Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiştir. Böylece Türk bayrağı resmileştirilmiştir. Buna göre kullanılan Türk bayrağı ölçüleri aşağıdaki gibidir;
Türk Bayrağının Anlamı
Türk bayrağında kullanılan 8 köşeli yıldızın zaferi temsil ettiği bilinmektedir. Abdülmecid tarafından ilk defa kullanılmaya başlanılan ve günümüzde de kullanılan 5 köşeli yıldız ise insanı temsil etmektedir. Türk bayrağında kullanılan hilal şeklindeki ay, İslam dinini kimilerine göre de eski Türk inanışı olan Gök Tanrı inancını temsil eder. Tüm bu anlamların üzerinde Türk bayrağı geçmişten günümüze bu topraklar üzerinde yaşayan çeşitli inanış ve kökenlerden gelen milyonlarca insanı kucaklaması ve tek bir millet olma ruhunu kazandırması yönüyle kutsaldır.
Türk Bayrağının Rengi
Türk bayrağı rengi itibariyle de milletimiz için oldukça mitolojik ve destansıdır. Türk bayrağı hangi renktir sorusunun yanıtı kırmızı değil al bayraktır. Oğuz/Türkmen boylarının çok eskiden beri al renkli börkler giydiği bilinmektedir. Al renk adı kutsallık içerdiği içindir ki, Türkler, "kırmızı bayrak" değil "al bayrak," "kırmızı kan" değil "al kan," demişlerdir.
turk-bayragi-kolye

Türk Bayrağı İle İlgili Şiirler
Böylesine kutsal bir simge üzerine elbette ki çok sayıda şiir yazılmıştır. Bu şiirler arasında en bilineni şair Arif Nihat Asya’nın kaleme aldığı o destansı dizelerdir.
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.
Yine İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan uğrunda ölen varsa vatandır” sözleri de bayrak ile ilgili söylenmiş en güzel sözler arasında yer alır.
En Büyük Türk Bayrağı
en-buyuk-turk-bayragi

En Uzun Türk bayrağı, Ankara Cebeci'deki 50. yıl parkındadır. 300 metrekare büyüklüğündeki en yüksek Türk bayrağının direk uzunluğu 100 metredir. En büyük Türk bayrağı ise Mersin'in Toroslar Belediyesince, yaklaşık 5 ton boya kullanılarak Toros dağlarının kente bakan yüzünde işlenen, 4.532 metrekare alanı kaplayan Türk bayrağıdır.
Türk Bayrağı Ne Zaman Yarıya İndirilir?
Bayrakların yarıya indirilmesi geleneği eski deniz savaşlarına kadar uzanmaktadır. Savaş sonrası yenilen gemi, galip tarafın bayrağını asıyordu. Bunu yapabilmek için de kendi bayrağını yarıya çekerek, üstte yer bırakmak zorundaydı.
Hangi ulustan olursa olsun denizde birbirinin yanından geçen gemilerin, geçiş süresince bayraklarını yarıya indirme geleneği, bir saygı ifadesi olarak günümüzde de devam etmektedir.
Milli yas günlerinde, önemli devlet adamlarının ölümünde bayraklar yarıya iner. Başka ülkeler de mateme katılmak için bayraklarını yarıya indirebilirler. Bu uluslararası bir gelenek haline gelmiştir.
10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm günü olduğundan yurdumuzda bayraklar yarıya indirilir. Bunun yanı sıra, ülkemizde yaşanan terör olayları, maden kazaları ya da doğal felaket durumlarında milli yas ilan edilmiş ve bayraklar yarıya indirilir. Bu duruma birçok ülke de katılarak bayraklarını yarıya indirerek milli yas ilan ederler.
turk-bayragi-yuzuk
Türk Bayraklı Yüzükler
Anı Yüzük olarak şanlı bayrağımızın sembolü olan ay yıldızı gümüş aksesuarlarımızda sıklıkla kullanmaktayız. 925 ayar gümüşten üretilen ay yıldız yüzükler milli değerlerine bağlı erkeklerin tarzlarını tamamlamada kendilerine yardımcı olabilir. Yine aynı şekilde dilerseniz yüzük yerine gümüş ay yıldız kolyeleri de tercih edebilirsiniz. 29 Ekim, 23 Nisan gibi ulusal kutlamalarda ya da yas günlerinde kişiler ay yıldız yaka rozeti takarlar böyle günlerde bayrağa saygı ve bağlılık bu aksesuarlarla yeniden gösterilir.
 
Top