• Merhaba Ziyaretçi.
    "Evden Kareler" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Tuna Kiremitçi

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Doğum tarihi: 24 Şubat 1973 (46 yıl yaşında), Eskişehir
Eş: Gamze Elgin (e. 2014), İclal Aydın (e. 2006–2007), Yasemin Altan (e. ?–2005)
Filmler: Adını Sen Koy, Başyapıt
Çocuklar: Lerzan Kiremitçi, Can Kiremitçi

Tuna Kiremitçi
Tuna Kiremitçi, şubat 1973’te Eskişehir’de doğdu. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi’nde okuduğu sırada “Varlık” dergisinde yayımlandı (1991). 1994 yılında “Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü”nü kazandı ve aynı yıl ilk şiir kitabı olan “Ayabakanlar” okuyucuyla buluştu.

1997’de ‘Erguvan Balkan Şiir Ödülü’nü Bosnalı şair İzzet Sarayliç’le paylaşan Kiremitçi, sonraki yıllarda “Varlık”, “Gösteri”, “Milliyet Sanat”, “Kitap-lık”, “Nar”, “Sombahar” ve “Aykırı” gibi dergilerde şiir ve denemeleriyle göründü. 1998 yılında ikinci şiir kitabı olan “Akademi” yayımlandı. 2002 yılında ilk romanı “Git Kendini Çok Sevdirmeden” yayımlandı ve o yılın en önemli edebiyat olaylarından biri olarak kabul edildi. 2003’te ise ikinci romanı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” yine geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu.
Tuna Kiremitçi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sinema eğitimi görmüş, senarist ve yönetmen olarak üç kısa filme imza atmıştır. Ayrıca, kendi kurduğu Kumdan Kaleler topluluğuyla 1996 tarihli bir rock albümü (“Denize Doğru”) hazırlamış ve bu albüme şarkı yazarı, solist, gitarist ve aranjör olarak katkıda bulunmuştur. Tuna Kiremitçi halen eşi ve oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

İlk solo albümü, Ada Müzik tarafından, Aralık 2006-Ekim 2007 tarihleri arasında süren çalışmalar sonunda yayımlandı. Söz ve müziği Tuna Kiremitçi' ye ait olan on şarkılık 'Kendi Halinde' isimli albümüyle, Tuna Kiremitçi sonunda sevenleriyle buluştu. Tuna Kiremitçi, bu albümle 10 yıl aradan sonra müziğe tekrar döndü. Bütün şarkılar 1997-2007 yılları arasında bestelenmiş ve hepsi Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok, Paul Simon ve Neil Young dinleyerek büyümüş bir çocuğun, yani Tuna Kiremitçi' nin besteleri..
 
Top