• Merhaba Ziyaretçi.
    "Serbest Çekim" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek istiyoruz...

TÜİK Türkiye'de Beklenen Yaşam Süresini Açıkladı

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
TÜİK, kendi araştırmalarından ortaya çıkan verilere dayanarak Türkiye’deki yaşam sürelerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre kadınlar erkeklerden 5 yıl daha uzun yaşıyorlar.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), “Hayat Tabloları 2016-2018” istatistiklerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ortalama yaşam süresi 78.3 yıl. Yaşam süresi erkekler ve kadınlar için değişiklik gösteriyor. Erkeklerin yaşam süresi TÜİK tarafından 75.6 yıl, kadınların yaşam süresi ise 81 yıl olarak belirlendi.

Çalışmaya başlama yaşı yaşam süresini belirleyen faktörlerden biri olarak açıklandı. TÜİK’in istatistiklerine göre 15 yaşında çalışma hayatına başlayan bir insanın ortalama yaşam süresi 64.4 yıl olarak belirlendi. Bu süre erkekler için 61.7 yıl, kadınlar için ise 67.1 yıl olarak açıklandı.

Yaşam süresi


TÜİK’in yaptığı çalışmaya göre şu an 30 yaşında olan bir kişinin ortalama 49.8 yıl yaşam süresi kaldı. 30 yaşında olan erkekler için bu süre 47.3 yıl, 30 yaşında olan kadınlar için 52.3 yıl olarak hesaplandı.

Belirli bir yaştaki kişinin günlük hayatındaki faaliyetlerini sınırlandıracak sağlık sorunu olmadan yaşaması beklenen yıl sayısı olarak tanımlanan “sağlıklı yaşam süresi” bütün Türkiye’de ortalama olarak 58.3 yıl olarak hesaplandı. Sağlıklı yaşam süresi, erkeklerde 59.9 yıl, kadınlarda da 56.8 yıl olarak hesaplandı. TÜİK’in verilerine göre erkekler kadınlardan yaklaşık 3 yıl daha sağlık bir hayat sürüyor.
 
Top