Triodinizi test edin ..

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Tiroid 20 gr. ağırlığında küçük bir organ olmasına rağmen, metabolizmanın ana denetçisi olarak görülüyor. Bu yüzden çalışma hızıyla vücudun her noktasını etkilediği belirtiliyor. Yetersiz çalışması çok az iroid hormonu üretip hipotiroidi olarak adlandırılan bir hastalığa yol açıyor. Bu kişiler daha yavaş enerji harcıyor ve metabolizmaları yavaşlıyor.

Tiroidin aşırı çalışması ise çok fazla tiroid hormonu üretilmesi sonucunda hipertiroidiye neden oluyor ve bu sorunun metabolizmayı hızlandırdığı belirtiliyor.

TEMD Başkanı , tiroidhormonu eksikliği ya da fazlalığının kişinin sağlığı ile ilgili ciddi problemlere neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu yüzden kişilerin vücutlarını iyi tanımaları ve tiroid hastalıkları konusunda bilinçli olmaları gerekiyor.
Tiroid fonksiyon bozlukluklarının yaşattığı belirtiler rahatsız edici olup; özgüveni, iş, ev ve aile yaşantısını dahi etkileyebiliyor. TEMD, belirtilen semptomları yaşıyorsanız mutlaka bir endokrinoloji veya dahiliye uzmanına danışmanızı ve basit bir kan testi (TSH) ile tiroid hastası olup olmadığınızı kontrol etmenizi öneriyor.

HİPOTİROİDİ TESTİ

* Çoğu zaman yorgun ve uykulu hissediyorum. (EVET - HAYIR)

* Düşüncelerim bulanık, konsantrasyonum ve belleğim zayıf. (EVET - HAYIR)

* Bağırsak fonksiyonlarım ve metabolizmam dahil vücudumdaki her şey yavaşlamış gibi görünüyor ve kilo alıyorum. (EVET - HAYIR)

* Derim ve saçlarım kuru, solgun ve kabarık, tırnaklarım kolay kırılıyor. (EVET - HAYIR)

* Çoğu zaman üşüyorum. (Diğer kişiler için sıcaklık normalken bile) (EVET- HAYIR)

* Çok fazla olumsuz düşünüyorum ve depresif hissediyorum. (EVET - HAYIR)

* Hareketlerim ve reflekslerim yavaşladı. (EVET- HAYIR)

* Kaslarımda ve kemiklerimde sertlik ve ağrı hissediyorum. Ayrıca ellerimde de uyuşma hissi var. (EVET-HAYIR)

* Kan basıncım arttı ve kalp atım hızım yavaş. (EVET- HAYIR)

* Kolesterol düzeyim yükseldi. (EVET- HAYIR)

DEĞERLENDİRME: Yukarıdaki sorulardan 5 tanesine, “ EVET ” yanıtını veriyorsanız, “Hipotiroidi” olma olasılığınız bulunmaktadır. Bir endokrinoloji veya dahiliye uzmanınıza danışınız ve yaşadığınız belirtilerle ilgili bilgi veriniz.

HİPERTİROİDİ TESTİ

*Çoğu zaman sinirli veya tedirgin hissediyorum. (EVET – HAYIR)

* Ellerim ve parmaklarım hafif titriyor. (EVET – HAYIR)

* Derim ve saçlarım giderek inceliyor ve tırnaklarım eskisinden daha hızlı uzuyor. (EVET – HAYIR)

* Kalp atım hızım oldukça arttı. (EVET – HAYIR)

* Gözlerim dışarı çıkık veya şiş görünüyor. (EVET - HAYIR)

* Normalden fazla terliyorum.(EVET - HAYIR)

* Sıklıkla yorgun hissediyorum. (EVET- HAYIR)

* Bağırsak fonksiyonlarım ve metabolizmam dahil vücudumdaki her şey hızlanmış gibi görünüyor. (EVET- HAYIR)

* Adet dönemlerim düzensizleşti. (EVET - HAYIR)

* İştahım artmış olmasına rağmen zayıflıyorum. (EVET- HAYIR)

DEĞERLENDİRME: Yukarıdaki sorulardan 5 ya da daha fazlasına, “EVET” yanıtı veriyorsanız doktorunuza bu belirtileri anlatınız. “Hipertiroidi” olma olasılığınız bulunuyor.