• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Trabzonspor'a büyük şok

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Özel üye
UEFA, Finansal Fair-Play kapsamında Trabzonspor'un Avrupa gelirlerine el koydu
UEFA Finansal Kontrol Kurulu (CFCB), arasında Trabzonspor'un da bulunduğu 6 kulübün Avrupa Kupası gelirlerine geçici olarak el koydu.

UEFA'nın resmi internet sitesinde yer alan ve CFCB'nin soruşturma birimi tarafından yapılan açıklamada, kararın, FC Astra Ploieşti, FC Metalurh Donetsk, HNK Hajduk Split, HSK Zrinjski, Skonto FC ve Trabzonspor'u kapsadığı belirtildi.

UEFA müsabakalarına bu yıl katılan kulüplerin 30 Haziran'a dek vadesi geçmiş ödemelerine ilişkin durumlarını finansal fair-play kuralları çerçevesinde bildirmeleri gerekirken, CFCB'nin araştırma bölümünün, Eylül 2013'te yaptığı son toplantıda, söz konusu 6 kulüpte bu konuya ilişkin önemli sorunlar tespit edildiği ifade edildi.

CFCB'nin aldığı kararın, sorunlar giderilene ya da kurumun soruşturma birimi yeni bir karar alana dek yürürlükte kalacağı belirtildi. Açıklamada, CFCB'nin ayrıca isimleri belirtilmeyen 25 kulüpten bazı mali sorunlara ilişkin ayrıntılı bilgi talep ettiği yer aldı.

TRABZONSPOR'DAN AÇIKLAMA
Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, UEFA Finansal Kontrol Kurulu'nun (CFCB) Trabzonspor'un Avrupa Kupası gelirlerine geçici olarak el koymasına ilişkin, "Kiki Musampa'nın 900 bin Euro tazminatını 30 Eylül tarihine kadar yatıracağız ve bloke kalkacak" dedi.

Üstünsalih, Nuri Albayrak'ın başkanlığı döneminde gerçekleştirilen transferde Kiki Musampa'ya 500 bin avro para cezası kesildiğini anımsatarak, futbolcunun bu karara itiraz ederek CAS'a başvurduğunu ve karar sonucunda kulübün 1 milyon 300 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildiğini belirtti.

Bu karar kapsamında futbolcu ile irtibata geçilerek 400 bin avro peşin ödeme yaptıklarını bildiren Üstünsalih, "Kalan ödeme için kendisiyle görüştük ve tek seferde bu parayı kendisine veremeyeceğimizi, taksitlendirme yöntemiyle bunu ödeyebileceğimizi söyledik. Kendisi ilk başta bizim beş taksitte ödeme teklifimizi kabül etmesine rağmen daha sonra vazgeçerek iki taksitte ödenmesini istedi. Bu ödeme yapılmayınca da tekrar UEFA'ya başvuruda bulundu ve bu karar çıktı" diye konuştu.

Gelirlere geçici olarak el konulmasının takımın Avrupa Ligi'nde olmasını etkilemeyeceğini vurgulayan Üstünsalih, "UEFA bize burada bu karar ile futbolcu ile anlaşın demek istiyor. Bizim ve kulübün geleceği açısından abartılacak derecede büyük bir gelişme değil. Bunu biz zaten bekliyorduk ve bu sorunu da aşacağız. Kiki Musampa'nın 900 bin Euro tazminatını 30 Eylül tarihine kadar yatıracağız ve bloke kalkacak" ifadesini kullandı.
 
Top