Tırnak Batmasında Yapılan Yanlışlar

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
En çok başparmaklarda görülse de bütün tırnaklarda batık olabiliyor.


1312979731_42_tirnak_batmasi.jpg

Vücudun bütün yükünü çeken ayakların sağlığı çok önemli. Acı veren tırnak batıkları da ayak sağlığını büyük ölçüde etkiliyor."Batık, tırnağın kendi yapısından dolayı oluşabiliyor bunun yanı sıra sivri uçlu ayakkabı giymek, tırnakların hatalı kesilmesi ve gebelik dönemi de batık oluşmasına neden olabilir" diyen Dermatolog Dr. Ayfer Aydın, konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Tırnak batıkları oldukça ağrılıdır. Hastanın günlük yaşantısının hareketliliğini, iş yaşamını dahi etkileyebilir. Gelişen bu ağrının yanısıra; batık tırnaklarda kolayca enfeksiyon gelişip daha ciddi sorunlara da yol açabilir.

Pedikür Yaptırılması Geçici Bir Çözüm
Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine engel olur. Bu durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir. Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak ağrı dindirilir. Ardından çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök ordan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermez.

Tırnağın Tamamen Çekilmesi Doğru mu?
Bu hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazıkki aynı şekilde geri çıkacaktır.

Batıklardan Kurtulmanın Kesin Çözümü
Kesin çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batık olan kısımın çıkarılması ile sorun çözümlenir. Batık olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım törpülenerek yeniden batık tırnak oluşması da önlenmiş olur.

Batık Tedavisinden Sonra İstirahat Dönemine İhtiyaç Duyulur mu?
Son derece efektif olan bu işlemle batık tırnak tedavi edilir. İşlem çok kısa sürede tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için rahatlamıştır ve hemen günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta sağlığına kavuşmuş olur.

 
Top