• Merhaba Ziyaretçi.
  "Güzel söz"
  konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı; TV, Beyaz Eşya, Mobilya ve Kuyumda Taksit Sayısını Azalttı

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ardından Ticaret Bakanlığı da televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyumda kredi kartı ile yapılacak olan alışverişlerde taksit sayısını düşürdü.Kredi kartları pek çok kişinin hayatının idare ettirmek için kullandığı en önemli enstrümanlardan biri olarak biliniyor. Kredi kartlarına yapılan taksitler de harcama yapmak için pek çok kişinin ana çözümü olarak göze çarpıyor.
Geçtiğimiz günlerde BDDK, bazı alanlarda kredi kartlarına yapılabilecek taksit sayılarında sınırları aşağı çekmiş ve yapılabilecek taksit sayısını azaltmıştı. Benzer bir hamle de Ticaret Bakanlığı'ndan geldi.

Pek çok üründe taksit sayısı düşüyor

beyaz eşya

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik adlı yönetmelik, 26 Aralık 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yeni yönetmelik ile birlikte pek çok üründe yapılabilecek taksit sayısı da yeniden düzenlendi. Bu değişikliklerde taksit sayılarının aşağıya çekildiği göze çarptı. Özellikle beyaz eşya, mobilya ve kuyum alanında taksitlerin azaltılması dikkat çekti.


İLGİLİ HABER

BDDK, Banka Müşterilerini Dolandırıcılık Sitelerine Karşı Uyardı


Yönetmelik, yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe de girdi. Yani bugünden itibaren yapılacak olan alışverişlerde, yeni yönetmelik ile birlikte belirlenen taksit sınırları geçerli olacak. Firmalar kredi kartına daha fazla taksit yapamayacak.

Televizyon 4, beyaz eşya 12 taksit

kredi kartıYeni yönetmelikte, bir önceki yönetmelikte yapılan değişiklikler ise şu şekilde oldu:

 • Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi: Eskiden 6 ay, artık 4 ay
 • Tablet bilgisayar: 6 ay, değişmedi
 • Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri, mobilya: Daha önce 18 ay, artık 12 ay
 • Hava yolları, seyahat acenteleri ve yurt içine ilişkin konaklama harcamaları: 18 ay
 • Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum: Daha önce 8 ay, artık 6 ay
 
Top