Test- Kilo Vermeye Hazır Mısınız?

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Bu nasıl zayıflarsınız türünden bir haber değil. Sadece sizin zayıflamayı gerçekten isteyip istemediğinizi ortaya koymayı amaçlayan basit bir test. Gerçekle yüzleşmeye hazır mısınız?

Önce aşağıdaki seçenekleri okuyun ve sonra her bir seçenek için kararınızı doğru ya da yanlış olarak yazın. Daha sonra aşağıdaki cevap anahtarına bakarak doğru ve yanlış seçeneklerinizin kaç puana denk geldiğini öğrenin, toplam puanınızı çıkartın ve değerlendirmeye bakınız...

1- Yeme alışkanlığım ve fiziksel aktivite durumum hakkında çok düşündüm. Ve neleri değiştirebileceğimi çok iyi biliyorum.

2- Yeme ve fiziksel aktivite şekillerimde geçici değil kalıcı değişiklikler yapmam gerektiğini biliyorum.

3- Çok fazla kilo verirsem kendimi ancak başarılı hissedebilirim.

4- Uzun vadede kilo verirsem daha iyi olacağını biliyorum.

5- Gerçekten kendim istediğim için kilo vermeyi istiyorum. Başkası için değil.

6- Kilo vermek yaşantımdaki diğer sorunları da giderebilecek.

7- Normal fiziksel aktivitemi arttırmayı çok istiyorum.

8- Hata yapmazsam başarılı bir şekilde kilo verebilirim.

9- Beslenme ve fiziksel aktivite planımı organize etmek için her hafta çaba göstermek istiyorum.

10- Kilo vermeye başladıktan sonra kilom uzun süre sabit kalırsa, hedefime ulaşmada yardımcı olan motivasyonumu kaybediyorum.

11- Şu anda yaşamım stresli olsa bile bir kilo verme programına başlamak istiyorum.

--------------------------------------------------------------------------------

Puan ne kadar yüksekse başarı da o kadar garanti

1, 2, 4, 5, 7 ve 9’uncu sorulara verdiğiniz yanıtlara bakın. Eğer doğru demişseniz ‘1’ puan, yanlış demişseniz ‘0’ puan verin. 3, 6, 8, 10 ve 11. sorularda doğru yanıtına ‘0’ puan, yanlış yanıtına ‘1’ puan vererek değerlendirin. Sonra puanlarınızı toplayın. Tabii ki sadece puan vererek değerlendireceğiniz bu test sizin kilo vermeye hazır olup olmadığınızı belirleyemez. Fakat toplam puanınız ne kadar yüksekse başarınız da o kadar yüksek olacaktır.

8 veya üzerinde puan: Şu an muhtemelen kilo vermek için çok önemli sebepleriniz var. Ve başarmanız için gerekli adımları çok iyi biliyorsunuz. Hemen kilolarınızdan kurtulmak için doğru yolları aramaya başlayabilirsiniz.

5 ile 7 puan: Kilo verme sebeplerinizi ve takip edeceğiniz yöntemleri tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Skorlara tam puan verinceye kadar kendinizi hazırlayın.

4 puan ve altı: Şu an kilo vermek için uygun vakit olmayabilir. Başlangıçta başarılı olabilir ancak hedeflerinize ulaşmada gerekli ilerlemeyi sürdüremeyebilirsiniz. Nedenlerinizi ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirin.

--------------------------------------------------------------------------------

Bonus: En sağlıklı öneriler

Kilonuzu korumak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek için şu tavsiyelerime kulak verin:

Eksik veya fazla yemeyin.

Öğün atlamamaya özen gösterin.

Yatmadan en az iki saat önce yemek yeme işlemini bitirin.

Yemeklerinizi yavaş yiyin.

Öğün arasında mesafe bırakın.

Haftada en az üç kere orta tempoda yürüyüş yapın.

Meyveleri kabuklu tüketmeye özen gösterin.

Yemeklerinizi hazırlarken fırınlama, haşlama, ızgara veya çok az sıvı yağla teflon tavada pişirin.

Kazanacağınız beslenme alışkanlıklarınızı mutlaka ¤¤bir yaşam şekli halinde devam ettirin.

Canınız tatlı isterse bir kase yoğurt ve bir meyve yerine üç top normal dondurma veya bir küçük kase sütlü tatlı yiyin.