• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Teknolojiden uzak kalma ama teknolojinin de bağımlısı olma

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Telefonsuz kalmayalım, internetsiz de durmayalım, paylaşımda yapalım ama her zaman kontrol bizde olsun. Bir hafta sonu paylaşımımız sosyal medyadan yapmayalım bir arkadaşımızla birlikte muhabbet ederek paylaşalım bir şey kaybeder miyiz bence etmek yerine kazanırız. Ailemizle birlikte zaman geçirerek onları mutlu edebiliriz. Başımızı telefona gömmek yerine etrafı seyrederek doğayı keşfedebiliriz. Bir kitap okuyarak beynimizi dinlendirebiliriz. Daha birçok etkinlik yapabiliriz ve yapmalıyız da. Yeter ki bir araya gelelim birlikte bir şeyler yapmaya karar verelim.
Teknolojiden uzak kalma ama teknolojinin de bağımlısı olma….

Bk1RrQU.png

Teknoloji Bağımlılığı

Teknolojinin her yerde olduğu, hayatımızın her anında teknolojiden yararlandığımız bir zamanda teknolojiden uzak durmak çağın gerisinde kalmak olur. Elbette bizde teknoloji ile birlikte ilerleyip kendimizi yenilememiz ve ona ayak uydurmamız gerekir ama teknoloji almak ve geliştirmek ve kullanmak yerine ona bağlanmak çok tehlikeli ve zararlıdır. Maalesef günümüzde bilinçsizce ellerinden telefon veya tablet düşmeyen gençlerimiz var. Artık biz teknolojinin faydasından çok zararını almaya başladık sanırım.

Eskiden paylaşımlarımız sokaklarda olurdu, parklarda olurdu. Birbirimizle kitap paylaşırdık, elimizdeki yiyecekleri paylaşırdık, yaşadığımız olayları, bir anımızı paylaşırdık hem de yüz yüze, diz dize, karşı karşıya. Şimdi ise paylaşımlarımız, beğenilerimiz, kutlamalarımız hepsi sosyal medyadan. Yolda giden elinde telefon, parkta oturan elinde telefon, arkadaş ortamında herkeste bir telefon, misafirlikte herkeste bir telefon kimisi aldığı bir şeyi gösteriyor, kimisi paylaştığı bir resmi, kimisi gülücük gönderiyor, kimisi öpücük. Aynı odanın içinde birisi paylaşım yapıyor hemen yanı başında ya da karşında oturan kişi onu beğeniyor sonrada ikisi de bu durumdan habersizmiş gibi konuşmaya devam ediyorlar.


Zaten youtuber olmak hevesi şimdi birçok gencin hatta birçok ailenin hayali, işi olmuş. Ailecek video çekip evin içinde oynadıkları oyunları yayınlayanlar, yaptığı eşek şakalarını paylaşanlar, adına adrenalin dedikleri tehlike dolu oyunlar, işler yapıp bunları paylaşanlar ve videonun sonunda “kanalıma abone olmayı ve beğenmeyi unutmayın” uyarısını yapanlar evimizi içine kadar girdiler.

Çocuklarımızın eline bilgisayarı, tableti, telefonu verip bizde bir kenara çekilip televizyon ya da başka bir şeyle vakit ediyorsak çok büyük yanlış yapıyoruz demektir. Çünkü artık o kadar tehlikeli oyunlar ve uygulamalar mevcut ki çocuklarımızın adım adım psikolojisinin bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden çocuğumuzun bilgisayar başında ya da tablette veya telefonda ne yaptığını takip etmek zorundayız. Ve onları teknolojiden biraz uzaklaştırabilirsek daha mutlu ve daha neşeli yapabiliriz. Teknoloji olmadan da bizde, çocuklarımızda yaşayabilir.

Peki, nereye kadar gidecek bu teknoloji çılgınlığı? O kadar bağlandığımız telefon olmadan kaç gün sağlığımız bozulmadan strese girmeden yaşayabiliriz? İnternet olmadan paylaşım yapmadan ya da beğenmeden kaç gün durabiliriz?
 
Top