Tarihin En Büyük Şirketlerinin Ürettikleri İlk Ürünler

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Coca Cola, Apple gibi dev şirketlerin ilk ürettiği ürünler ve kısa başarı öykülerine birlikte göz atalım.


Günümüzde var olan dev markalar bir zamanlar küçük birer girişimden ibaretti, hayatımız boyunca küçük işletmelerin nasıl büyük holdinglere, masum girişimcilerin nasıl birer milyonere dönüştüğüne dair onlarca hikaye duymuşuzdur. Bugün ise sizlerle günümüz dev şirketlerinin iş hayatına atılırken ortaya çıkardığı ilk ürünleri inceleyeceğiz. Baştan aşağıya başarı öyküsü olan bu atılımlar, bizlere girişimcilik ve risk alma cesareti anlamında mükemmel örnekler sunuyor.

Coca Cola - 1886
Coca-Cola-%E2%80%93-Syrup-1886.jpg


İlk üretimi aslında karbonatlı su ile karıştırılan bir şurup olan Coca Cola- müthiş pazarlama stratejileri ile günümüzün en global markalarından biri haline geldi.

Ford - Ford Quadricycle (1896)
420px-FordQuadricycle.jpg


Henry Ford’un kendi emeğiyle ürettiği Quadricycle, el yapımı olarak bir adet üretilmiş ve 200 dolara sahibini bulmuştu. Daha sonra kendi yaptığı araç ile duygusal bağ kuran Ford, aracını 60 dolar karşılığı geri almıştı.

Apple - Apple I (1976)
Apple-%E2%80%93-Apple-I-Computer-19762.jpg


Daha 70’li yıllardan farklı ve yenilikçi vizyonunun sinyallerini veren Apple; el yapımı ahşap masaüstü bilgisayarı ile başlayan hikayesine, çağımızın en fütüristik şirketlerinden biri olarak devam ediyor.

Harley Davidson (1903)
Harley-Davidson-%E2%80%93-racer-motorcycle-1903.jpg


Günümüzün kendine ait imajı ile ikon haline dönüşmüş olan motorsiklet üreticisi Harley Davidson, ilk olarak kalın tekerli bir bisiklet üretmişti. Şimdilerde ise Harley Davidson, dünyanın en “karakter” sahibi markalarından biri olarak, milyonların hayali süsleyen motorsikletler üretiyor.

Lamborghini - Lamborghini Carioca (1948)
Lamborghini-%E2%80%93-Lamborghini-Carioc-1948.jpg


Spor otomobil dediğimizde dünyanın belki de en başarılı ülkesi olan İtalya’nın topraklarında yaşayan Ferruccio Lamborghini, yaşadığı köyün sakinlerine yardımcı olmak için ürettiği traktör ile bugünlere kadar gelerek bir dünya devi marka yaratmayı başardı.

Toyota - Toyota HA-1 (1946)
Toyota-%E2%80%93-Toyota-HA-1-1946.jpg


2. dünya savaşından sonra tekstil anlamında boşluk gören Toyota, ilk olarak bir dikiş makinesi üretti ve günümüzün en başarılı otomobil markalarından biri olmayı başardı
 
Top