SUYU NERELERE HARCIYORUZ

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

SU İSRAFI​

SUYU NERELERE HARCIYORUZ
Bir gün Peygamberimiz (asv), sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabî, “Abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz: “Evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur.

Suyun israf edilmemesi yani yerli yerinde kullanılması kendi evimizden başlayarak önlem almamız gereken önemli bir konudur. Bir evdeki günlük su tüketimine baktığımızda en büyük israflar temel ihtiyaçların dışındadır.

SUYU NERELERE HARCIYORUZ :

Tuvalet : 15 lt -25 lt
5 Dakikalık Duş : 9 lt - 130 lt
Küvette Duş : 90 lt - 150 lt
El Yıkama (Akan Suyla) : 8 lt
Diş Fırçalama (Akan Suyla) : 14 lt
Bulaşık Yıkama (el ile ) : 114 lt
Bulaşık Makinesi : 60 lt
Elbise Yıkama : 200 lt
İçilen Su : 8 lt - 10 lt
Yemek : 40 lt
Araba Yıkama : 300 lt
Çimleri Sulama : 500 lt.

Her bir evde dikkatli kullanım sonucunda günde ortalama 20 litre suyun korunabileceğini düşündüğümüzde yapılacak hesap çok basittir. Türkiye genelinde 20 milyon evde sadece basit yöntemlerle günde 400 milyon ile 500 milyon litre arası su tasarrufu sağlanacaktır. Her gün evlerden 20 000 ile 40 000 lt. arası su tankerini dolduracak kadar su boşu boşuna akmaktadır.

Peki bu kadar büyük oranlarda suyu boşa akıtmaya hakkımız var mı?
Bu suda diğer canlıların da hakkı olduğunu hiç düşünüyor muyuz ? Ağaçların temel besin kaynağı sudur. Ağaçlar için gerekli olan bütün besinler su ile taşınır. Susuz bir ortamda ağaç olmayacağından canlılar yok olur.

Günümüzde yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur. Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir. Halen dünyada 2,8 milyar insan şehirlerde yaşamaktadır. Bu rakam 2025’te 4,5 milyara yükselecektir. Şehirler temiz suya daha fazla ihtiyaç duymakta olup aynı zamanda da daha büyük atık su sorununa yol açmaktadırlar. Şehir nüfusunun artması ciddi su sorunlarını beraberinde getirecektir.

İnsanlığın sorunları açısından bakıldığında; 21. yüzyılın en önemli sorunlarından birisinin de dünya nüfusunun artan su ihtiyacını yeterli ve güvenli şekilde karşılamak olduğu görülecektir.

Dr.İlhami Pektaş​

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
benim banyo dakikada 4 litreye ayarli

gerisini bilmiyorum çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi ne kadar kullanıyor

mutfağınkine az bazen kullaniyorum cay suyu yada kahve suyu almak icin
ben çok Ökonomik kullanıyorum suyu ya :-))