Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Gül 34

Usta

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi​

yemek.com

KALORİ:1 porsiyon için122/kcal

KAÇ​

KİŞİLİK​

6 kişilik

HAZIRLAMA​

SÜRESİ​

10 dakika

PİŞİRME​

SÜRESİ​

20 dakika

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler​

• 1 litre süt
  • 9 yemek kaşığı irmik
  • 10 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı tarçın(servisi için)

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifinin Püf Noktası​

Tatlıyı, kısık ateşte ve sürekli karıştırarak pişirmeye özen gösterin. İrmik tatlısını boşaltacağınız kabı önceden biraz ıslatırsanız, tatlınız kaba yapışmayacak ve kolayca servis edilecektir.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?​

1. 1 litre soğuk sütü bir tencereye boşaltın. 10 yemek kaşığı şeker ve 9 yemek kaşığı irmiği ilave edin.
    sutlu-irmik-tatlisi-adim-1
  2. Kısık ateşte boza kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin.
    sutlu-irmik-tatlisi-adim-3
  3. 1 paket vanilya ve 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.
    sutlu-irmik-tatlisi-adim-4
  4. Su ile ıslattığınız bir kalıbın içine tatlıyı boşaltıp soğumaya bırakın. İrmik tatlısı soğuduktan sonra buzdolabında en az 4 saat bekletin.
    sutlu-irmik-tatlisi-adim-6
  5. Tatlı iyice soğuduktan sonra kalıbın içerisinden çıkarın ve üzerine tarçın, Hindistan cevizi serperek ya da sevdiğiniz meyvelerle süsleyerek servis edin. Afiyet olsun.
    sutlu-irmik-tatlisi-adim-son

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifinin Servis Önerisi​

Hazırladığınız sütlü irmik tatlısını kup bardaklarının yarısına gelecek kadar doldurun. Üzerlerine bisküvi kırıntıları ekledikten sonra kalan tatlı karışımıyla kaplayın. Çikolata sosu ilavesiyle servis edin. Tatlıyı geniş bir servis kabında soğutup dilimledikten sonra da servis edebilirsiniz.

Bu Tarifle İyi Gider