Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Ehliyet Nasıl Alınır?​

Ehliyet almaya karar vermene rağmen nereden başlayacağını bilmiyorsan adım adım ne yapman gerektiğini anlattık.

1. Adım: Almak İstediğin Ehliyet Sınıfını Seç​

Sürücü belgesine sahip olan bir kişi, kara yollarında trafiğe çıkan her aracı kullanamaz. Her farklı motorlu taşıtın farklı ehliyet sınıfı bulunur. Ehliyet sınıfları ise M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F ve G olmak üzere 17 tanedir.

Sürücü belgesi sınıflarını kısaca şu şekilde kısaca açıklayalım:
  • Motosiklet Sınıfı: M, A1, A2, A sınıfları
  • Otomobil ve Kamyonet Sınıfları: B, BE sınıfları
  • Kamyon ve Tır: C1, C1E, C, CE sınıfları
  • Otobüs ve Minibüs: D1, D1E, D, DE sınıfları
  • Traktör: F sınıfı
  • İş Makinesi: G sınıfı

Ehliyet sınıflarının motor hacimleri, araç kullanım alanları birbirinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle hangi sınıfın ehliyetini alacağını belirlemelisin. Ardından söz konusu ehliyet sınıfı için gerekli şartların neler olduğunu öğrenebilirsin.

2. Adım: Sürücü Kursuna Kaydol​

Trafiğe çıkmanın ilk koşulu olan sürücü belgesini almak için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir sürücü kursuna kayıt yaptırman gerekir. Bu süreçte yanına gerekli belgeleri alman önemli.

Sürücü kursuna kayıt için gerekli belgeler:
  • 6 tane biyometrik fotoğraf
  • Sağlık raporu
  • Adli sicil kaydı
  • Kan grubu kartı
  • Evlilik cüzdanı (evli bireyler için)

3. Adım: Yazılı Sınavı Başarıyla Geç​

Kursa kaydını yaptırdıktan sonra sürücü belgesi almak için eğitim sürecin de başlar. Eğitim sürenin sonunda yazılı bir sınava tabi tutulursun ve bu sınavdan başarılı (70 puan) bir sonuç alman gerekir.
Yazılı sınav için toplam 4 hakkın bulunur. Bu nedenle sınavda başarısız olman durumda 120 TL (2022) tutarında gerekli ödemeyi yaparak sınava bir kere daha girebilirsin. Sınavı başarıyla tamamladıktan sonra ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsın.

4. Adım: Direksiyon Sınavını Tamamla​

Sürücü belgeni almaya hak kazanman için son adım direksiyon sınavıdır. Bu aşamada sınava girmeden önce yani yazılı sınavdan sonra pratik bir eğitime tabi tutulursun. Söz konusu direksiyon eğitimine katılmak zorunludur.
Eğer direksiyon sınavından başarısız olursan 160 TL (2022) tutarındaki gerekli ücreti ödeyerek sınava tekrar girebilirsin. Direksiyon sınavına girme hakkın 4’tür. Bu hakların biterse 45 gün içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçe yazarak 4 hak daha alabilirsin. Ancak bu ek haklardan sonra başarısız olman durumunda dosyan iptal olur. Yani sürücü kursuna tekrar kayıt yaptırman gerekir.

5. Adım: Sürücü Kursundan Başarı Sertifikanı Al​

Ehliyet sınavlarından geçtiysen sürecin sonuna geldin demektir. Artık sürücü belgesi almaya hak kazandığını gösteren sertifikanı sürücü kursundan alabilirsin.

6. Adım: Nüfus Müdürlüğü’ne Başvur​

Hak ettiğin sürücü belgesini alabilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunman gerekir. Ehliyet başvurusu detayları aşağıdadır

Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?​

Ehliyet başvuru işlemleri için online olarak ya da ALO 199 hattını arayarak sürücü belgesi randevusu alabilirsin. Başvuru sırasında gerekli belgelerin yanında olması gerekiyor. Şimdi de ehliyet için gerekli evraklar nelerdir detaylarıyla açıklayalım.

Ehliyet için Gerekli Belgeler​

İlk kez ehliyet almak için gerekli belgeler:
  • Kimlik kartı
  • Sürücü sertifikası
  • Öğrenim belgesi
  • Sürücü sağlık raporu
  • Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli ile vakıf payının ödendiğine dair belge
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge
Sıfırdan ehliyet almak için ihtiyacın olacak belgelerden ve gerçekleştirmen gereken işlemlerden adım adım bahsettik. Peki, dilediğin ehliyet sınıfından ehliyet alman için önemli şartlar nelerdir?

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?​

Sürücü belgesi alabilmek için gerekli şartlardan biri, bahsettiğimiz gibi sürücü kursunu başarıyla tamamlamak. Ancak ehliyet kursundan da önce gelen yaş ve tecrübe gibi şartlar bulunur. Bu şartlar ehliyet sınıfına göre farklılık gösterir.

Ehliyet sınıflarının yaş sınırlarını aşağıda açıklayalım:
  • M, A1 ve B1 sınıfı: 16
  • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı: 18
  • A sınıfı ehliyetler: 20 yaş
  • C, CE, D1 ve D1E sınıfı: 21 yaş
  • D ve DE sınıfı: 24 yas
Ehliyet sınıflarının deneyim şartları ise şunlar:
  • A sınıfı ehliyetlerde 24 yaş altındaki sürücüler için en az 2 yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmak.
  • C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet için en az 2 yıl süreyle B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
  • BE sınıfı ehliyet için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
  • CE sınıfı ehliyet için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
  • C1E sınıfı ehliyet için C1 sınıfı ehliyet sahibi olmak.
  • DE sınıfı ehliyet için D sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak.
  • D1E sınıfı ehliyet için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

2022 Sürücü Belgesi Harçları Ne Kadar?​

Her yıl sürücü belgesi harç zammı güncellenerek sürücü belgesi güncel fiyatları da belirlenir. Ancak harç ücretleri, ehliyet sınıflarına göre farklılık gösterir. Ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin ödemesi gereken hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.

2022 sürücü belgesi harçları şu şekilde:
  • A sınıfı ehliyetler: 370 TL
  • B sınıfı ehliyetler: 1451 TL
  • Diğer sınıflar: 863 TL

Ehliyet Kaç Ayda Alınır?​

Ehliyet alma süresi; ehliyet başvurusu, kurs, direksiyon eğitimi ve sınavların sonuçlanması ile belgenin teslim edilmesine kadar geçen tüm süreyi ifade eder. Milli Eğitime bağlı kurslara başvurudan sonra yaklaşık 15 günde teorik ders süreci tamamlanır. Sonrasında 1 aylık bir zaman diliminde uygulamalı direksiyon dersi verilir.
Eğitimlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı sınav tarihlerini belirler ve sınavların başarılı şekilde tamamlanması ile ehliyet almaya hak kazanılır. Ehliyet sürecini tamamlayan sürücüler, randevu alarak başvuru belgelerini resmi kurumlara iletirler.
Ehliyet ne kadar sürede alınır sorusuna sınavlar ve belgeleri teslim süreci düşünülürse 1-3 ay diyebiliriz. Eğer kurstan sonra aksamasız olarak süreç ilerlerse bu süre 45 gün gibi daha kısa bir zamanda da tamamlanabilir.

Aracını Güvence Altına Al​

Sürücü belgesi alma süreci kısaca bu şekilde. Ancak kullanmak istediğin araç ile alacağın ehliyet sınıfının aynı olmasına dikkat etmen ve trafik kurallarına uyman oldukça önemli. Tabii her ne kadar trafikte kural ihlali yapmayan bir sürücü de olsan bazen istenmeyen durumlarla karşılaşman mümkün. Tam da bu noktada ihtiyacın olacak güvence, araç sigortaları.
Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası, aracının başına gelebilecek aksilikleri ve olası bir trafik kazasında ortaya çıkacak hasarı poliçe limitleri ve teminatları dahilinde güvence altına alan iki farklı sigortadır. başlıklı yazımızı okuyarak Kasko Sigortası hakkında, “ ” başlıklı yazımızı inceleyerek de trafik sigortası hakkında bilgi edinebilirsin.

Hala bir Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası poliçeniz yoksa Sigortam.net üzerinden en uygun ve alabilir, dilersen poliçelerini düzenleyebilirsin.