• ÇTL > TL dönüşümü tamamlandı. Sistem önceki kurallara göre yeniden aktiftir.
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Sürekli Bal Yemelerine Rağmen Ayıların Dişleri Neden Çürümüyor?

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Bildiğiniz gibi diş sağlığının en büyük düşmanlarından biri şeker. Peki sürekli bal tüketen ayılarda bu durum neden pek geçerli değil?


1. ayılar ve diğer vahşi hayvanlar insanlar kadar çok şeker yemek yemiyor. ayrıca bizim gibi pişmiş yiyecek de tüketmiyor.

2. insanlardan farklı olarak daha sert besinleri, kökleri ve lifli besinleri de yedikleri için dişleri ve diş etleri doğal olarak fırçalanmış oluyor.

3. yedikleri besinleri daha kolay parçalayabilmeleri için ağız içi ve tükürük asidite seviyeleri insanlardan daha yüksek; bu da çürümeye neden olan bakterileri daha kolay öldürüyor.
4. vahşi yaşama uyum sonucunda diş mineleri daha kalın.

5. çoğu vahşi hayvanın yaşam süresi insanlardan daha kısa, istisnalar olsa da genelde çürümeye fırsat bulamadan ölüyorlar, bazıları da hayatları boyunca yeni diş üretiyor (köpekbalığı gibi).

6. evet, hayvanlarda da çürük oluşabiliyor, özellikle ev yaşamına adapte olan kedi ve özellikle köpeklerde. sebebi de onların da bizim gibi işlenmiş ve şekeri yüksek gıdalar tüketmesi. ama vahşi yaşamdaki hayvanlarda yukarıdaki sebeplerden ötürü çürük daha az oluyor, bir de ayılar devamlı bal yemiyor, sebze kökleri, meyveler, çiğ et de besinleri arasında.
 
Top