• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sultanı Öldürmek Kitap

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Sultanı Öldürmek bir Ahmet Ümit kitabı..Geçen haftada kitap hakkında yazarın bir röportajını okudum.Baya ilgimi çekti detaylarını tam hatırlayamıyorum ama Fatih Sultan Mehmet ağırlıklı bir röportajdı şimdiye kadar kimsenin dile getirmediklerini dile getirmişti yazar..Özellikle Fatihin cesedinin bir kenara atılıp şişmiş olduğunu fakat kimsenin tarihimizin bu bölümüne değinmediği hakkında olan bölüm oldukca ilginçti..

Kitabın ilk satırlarında yazan ilk cümlede kitapta ilgimi çeken başka bir detay tabi..

Gün Akşamlıdır Devletlüm!
"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

o gün bu kitabı okumaya karar verdim :)

Sultanı Öldürmek Ahmet Ümit

Polisiye edebiyatın usta kalemi Ahmet Ümit'in merakla beklenen yeni romanı "Sultanı Öldürmek" Everest Yayınları'ndan çıktı. Ümit ilk baskısı 100 bin adet yapılan yeni kitabında günümüzde işlenen bir cinayetten yola çıkarak Fatih Sultan Mehmed devrine bir yolculuğa çıkarıyor.

Arka Kapak

"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
İlgimi mutlak çekecek bir kitap şu ara mola verdim ama 3 günlük tatil sonunda kitapcıya uğrasam iyi olacak berenin ve senin önerdiğiniz kitapları almak için.

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Ablam Martin Lings Hz. Muhammedin hayatını da al..Ben kitabı aldığımda çok ön yargılı almıştım.Ateist bir yazar Hz. Muhammedi nasıl bir gözle anlatabilir ki diye düşünmüştüm.Sırf meraktan almıştım kitabı ama okuduğum en güzel kitaplardan biriydi yazarın anlatımı inanılmaz güzel baştan sona büyük bir keyifle okudum.Hatta geçenlerde annemde okudu oda aynı şeyleri söylüyor hatta kitabı tekrar okumayı düşünüyor..Tavsiye ederim..:)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Kitap listem artmaya başladı bunları not edeyim.

Kitap okumayı çok severim yalnız bir özelliğim var bu sevgime karşı aylarca bir tane bile elime almadıgım olur ama birde başladımmı kitaplara önerilen kitapları yada kendimin begenip aldıgı kaçtane olursa olsun bitirmeden rahat edemem:)

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
benim listede baya kabardı abla ama bende aynı senin gibiyim :)

Şuan aşkın göz yaşlarını okuyorum daha doğrusu okuyamıyorum haftalardır elime alıp bir bitiremedim kitabı :(

Bunu bitirince şu senin son okuduğun kitabı alacağım..ama ismini hatırlayamadım :)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Aklından Bir Sayı Tut *John Verdon 'un mutlaka oku :)

Aslında tanınmış bir yazar değil ve aklıma gelip almazdım bu kitabı hediye edilince okudum. Seninde begenecegini düşünüyorum.

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Ben muhalefet olurum kesin abla :D Kitap konusunda değil karakterlere bakış acısı olarak :) Örnek ;Elif Şafak Aşkı 3 günde okudum kitap gerçekten güzel ama özellikle şems hakkında herkes büyük bir hayranlıkla bahsederken ben bazı bölümlerinde çok bencil buldum onu :)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Elif Şafak bana hep ağır gelir Aşk kitabından başka kitabınında devamını getiremedim ki kitap okumayı sevdiğim halde. Muhaliflik iyidir önümüz açılır :) görmediklerimizi görürüz belki kardeşim :)