Stresi Yenmenin Basit Ve Kolay Yolları Nelerdir

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Günlük yaşantımızda bir çok sebepten dolayı strese girebiliyoruz. Stres ruhsal ve bedensel sağlımızı olumsuz etkilemektedir. Uzun sürede bedenimizde kalıcı hasarlara bile neden olabilmektedir.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları nelerdir

- Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmeli.
- Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalı.
- İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır.
- Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir.
- Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir.
- Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir.
- Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler.
- Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir.
- Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir.
- Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir.
- Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir.
- Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir
 

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
sende stres yaratan şey neyse üstüne gitmeden geçmiyor o ..
Destek önemlidir ilk aşama için ama sonrasında üstüne üstüne gitmek lazım bence .
.
 
Top