• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

SSL sertifikaların çeşitleri ve özellikleri

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Genel bakımdan kendi içinde ayrılan türüne göre değişkenlik ve benzerlik gösterebilmektedir. Birçok kişinin kullanmakta olduğu sertifikaların SSL özellikte olması açısından öncelikle çeşitlerinin bilinmesi gerekir. SSL sertifika çeşitleri ise şu şekilde sıralanır.
  • Standart SSL sertifikaları
  • Wilcard SSL sertifikası hizmetleri
  • EV SSL sertifikası hizmetleri
SSL sertifikası genel bakımdan her internet sitesinde mevcut durumda olması gereken bir özellik olarak bilinmektedir. Teknolojik çağın gerekliliği şeklinde de düşünülen bu sistem mevcut internet sitelerinin daha güvenli daha kontrollü ve mevcut müşteri portföyüne yönelik güvenli alışveriş sistemi sunabilmesi amaçlı kullanılmaktadır. Kendi içinde 3 kategoriye ayrılan SSL sertifikalar Google nezdinde çok önemli bir konuma sahiptir.

Standart SSL Sertifikalarının Özelliği


Standart SSL sertifikalarının özelliği
alan doğrulaması yapmak açısından kullanılmaktadır. Oldukça uygun fiyatlarla alınan SSL sertifikası şu alanlarda kullanılmaktadır.
  • Kişisel bloglarda kullanılması
  • Blog sitelerinde kullanılması
  • Haber sitelerinde kullanılması
  • Portfolyo sitelerinde kullanılması
Yukarıda belirtilen siteler için gerekli görülen SSL sertifikalar ücretsiz olarak ta temin edilebilmektedir. Kullanılmakta olan alanın doğrulanması açısından da gereklidir.

Wilcard SSL Sertifikalarının Özelliği


Wilcard SSL sertifikaların özelliği
sınırsız sayıda subdomaine kurulması mümkün olmaktadır. Beraberinde sürekli almak zorunda kalınan SSL sertifikası açısından genel bir tasarruf etmeniz de mümkündür. Devamlılık sağlanması gereken durumlar için üst düzey verimlilikte sağlamaktadır.

EV SSL (Extended Validation) Sertifikalarının Özelliği


EV SSL (Extended Validation) sertifikalarının özelliği
genel bakımdan en üst düzey özelliği ve avantajları sunmasıyla öne çıkmaktadır. Mevcutta bulunan alışveriş sitelerinde, bankalarda, büyük holding veya kuruluşlarda kullanılan bir sistemdir. Müşteri potansiyelini arttırırken güven hissettiren ve bunu vaat edebilen en donanımlı sistem olarak kabul edilmektedir.

Çağımızın genel bir gerekliliği haline dönüşmüş SSL sertifikalar türüne göre kullanıldığı gibi her alanda da belli bir potansiyele ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden kullanım önerisine gerek kalmadan birçok sistemin bu sertifikaların özelliğinden yararlandığı ve de kullandığı bilinmektedir.

SSL Korumalı Siteler


SSL korumalı siteler
ne demektir şeklinde araştırma yapanlara yönelik belirtilmesi gereken en temel kavram mevcut sitenin güvenilir olduğunu söylemektir. Çünkü SSL sertifikası edinmiş sistemler hali hazırda oluşabilecek riskli durumları göz ardı etmeyerek güvenlik tedbirleri altında mevcut sistemin devamlılığını istemektedir. Bu durum potansiyel müşterileri genişletme, çoğaltma sağlarken aynı zamanda kişilerin güvenli ortamı kullandıklarını da hissettirmektedir.

Secure Sockets Layer şeklinde açılımı bulunan SSL sertifikaları mevcut sitelerin bu sertifikaya sahip olma sonrasında site adresinin doğruluğunu kontrol altına almaktadır. Ayrıca iki nokta arasında bulunan veri iletişimlerinin şifreli kanallar üzerinden yapılmasını güvenli ve kontrollü sistem beraberinde sağlayan sistem olarak tanımlanmaktadır.

256bit SSL Güveni


256bit SSL güveni
oldukça ilgi çekici bir konudur. Normalde 128bit sistemlerin daha çok kullanıldığı biliniyor olsa da aslında düşük şifreleme özelliği sayesinde az güven vaat ettiği de bilinmektedir. Oysa 256bit SSL sertifikası daha çok şifreleme özelliği sağladığından üst düzey güvenlik sağladığı bilinmektedir. Bildiğiniz üzere internet ortamında kullanılmakta olan birçok site vardır.
Binlerce sitenin belirli zaman aralıklarında saldırıya uğraması, çökmesi veya kopyalanması gibi büyük sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunların oluşmasını engelleme amaçlı 256bit SSL kullanımı tercih edilmesi önemli rol oynayacaktır. Bu durum aynı zamanda belli bir domain alanı oluşturulması demektir. Yani mevcut site adresinin devamını sağlayan bir sistem sağlanıyor demektir. Bu durumda sistemin korumalı şekilde sürdürülmesi, kullanılması ve uzun yıllar güvenli şekilde aktifliğini devam ettirmesi anlamına gelmektedir.
 
Top